SEDEFLİ HASTALAR İÇİN CİLT BAKIMISedefli Hastalar İçin Cilt Bakımı

İlaçlar ve diğer cilt bakım ürünleri sedef hastalığı tedavisinde tek yol değildirler. Cildinizin daha iyi görünmesi ve kendinizi daha iyi hissetmeniz için bazı yaşam tarzı değişiklikleri de bulunmaktadır.

Bu tür ipuçlarını deneyerek cildin kaşınması önlenebilir, kabuklanmalar giderilir, iyileşme hızlanır ve iltihaplı cildin yatışması sağlanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nemlendirmek Önemli Kural

Yapılabilecek en basit ve en etkili yollardan biridir. Ciltte kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve pullanmaları azaltmak için cildi nemli tutunuz. Nem ayrıca cildin iyileşmesinde de yardımcı olabilir.

Hangi tür nemlendiriciyi kullanacağınız cildinizin kuruma derecesine bağlıdır. Merhemler yoğun olduğu için nemlendirme özelliği iyidir. Losyonlar daha az yoğundur ve daha kolay uygulanır. Kremler ise merhemler ile losyonlar arasında bir yerde yer alır. Yüksek fiyatlı olanlardan almak zorunda değilsiniz.

Banyo veya duştan sonra nemlendiriciyi yavaşça ve sıvazlayarak sürünüz. Gün boyunca devam ediniz ve kıyafet değiştirdiğinizde de tekrar uygulayın. Dışarısı soğuk veya kuru olduğunda daha sık kullanmanız gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca evinizde ısıtıcı çalıştırdığınızda ortamın havası kuruyacağından dolayı nemlendirici kullanmanız faydalı olacaktır. Bu nemlendirici aynı zamanda cildinizin nemini de korumaya yardımcı olacaktır.

Günlük Banyo Yaparak İle Cildinizi Yatıştırın

Yumuşak bir sabun ile ılık günlük banyolar yaptırmak, kaşıntılı lekeleri yatıştırmaya ve cilt kuruluğunu gidermeye yardımcı olacaktır.

Daha fazla rahatlama için suya yağ, ince öğütülmüş yulaf ezmesi, Epsom tuzu veya Ölü Deniz tuzu ekleyip 15 dakika bekletin. Sıcak su ve sert sabunlardan sakının. Zaten kuru ve baskı altında olan cildi daha fazla zorlar.

Kurulama yaparken havluyla ovmak yerine, kuru cilt üzerinde okşama gibi yavaş hareketlerle kurulama yapınız. Havlu ile cildinizi ovuşturmanız, yaraların daha da kötüleşmesine neden olabilir. Kurulamadan hemen sonra bir nemlendirici ile de cildinizi nemlendiriniz.

Eğer cildinizde kaşıntı ve kuruluk hissediyor fakat banyo yapacak kadar zamanınız yoksa aşağıdaki hızlı formüle başvurabilirsiniz: Sorunlu bölgeye ıslak bir havlu ya da soğuk kompres uygulayın. Daha sonra ise bir nemlendirici sürünüz.

Sedef Hastaları İçin Cilt BakımıGüneş Işığı İle İyileşme Sağlayın

Az miktarda ultraviyole (UV) ışını, sedef lezyonlarının iyileşmesine, yatışmasına ve düzelmesine yardımcı olur. Hatta kapalı ortamdaki ışık da fark yaratabilir.

Güneş ışığını haftada 2-3 kez normal miktarda alın. Çok fazla güneş ışığı ciltte güneş yanığı ve cilt kanseri gibi risklerin artmasına ve ayrıca mevcut cilt sorunlarının da kötüleşmesine neden olabilir.

Rutin hayatınıza UV terapisi eklemeden önce doktorunuza danışın. Ayrıca uyguladığınız UV terapisinde aşırıya kaçmadığınızdan emin olmak için düzenli olarak kontrollerinizi de yaptırınız.

Sedef artritleri için evde cilt ve eklem bakımı

Cildiniz ve eklemleriniz için evde yapabileceğiniz bir sürü şey bulunmaktadır. Bunlardan önemlisi ilaçlarınızı düzenli olarak almanız ve doktor tavsiyesine uymanızdır elbette. Kolaylıkla günlük rutininiz içinde evde uygulayabileceğiniz bu ipuçları şunlardır:

Cildiniz İçin:

Nemlendirme: Kuru ve çatlamış olan deri kolayca yaralanma eğiliminde olur ve sedefin de tetiklenmesine neden olabilir. Dolayısıyla cildi nemlendirmek için sıcak ve uzun süreli banyolardan ziyade ve kısa süreli ve ılık duşlar almanız faydalı olacaktır. Her yıkanmadan sonra cildinizi nemlendirin. Bunun için bir krem ​​ya da losyon kullanabilirsiniz.

Yumuşak sabunlar kullanın: Sıvı sabunlara karşı dikkatli olun. Bu tür ürünler sabundan ziyade deterjandır ve cildi tahriş etme riskleri vardır.

Güneş yanıklarına maruz kalmayın: Bu durum sedef plaklarının gelişimini tetikleyebilir.

Kaşımayın: Bunu söylemek elbette daha kolaydır fakat kaşıntının cildi tahriş ettiğini ve mevcut sorunları daha da kötüleştirdiğini de unutmamak gerekir.

Eklemleriniz İçin:

Günlük aktiviteleriniz psoriatik artriti daha da kötüleştirme ya da daha iyiye götürme noktasında belirleyici rol oynar. Eklemlerinizi korumak için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz:

Kaslarınıza egzersiz yaptırınız: Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler, eklemlerinizi esnek tutar, eklem çevresindeki kasları güçlendirir ve ayrıca kilonuzun normal aralıklarda kalmasına yardımcı olur. Yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme veya yoga, tai chi gibi daha nazik egzersiz formlarını deneyebilirsiniz.

Etkili beslenin: Artritleri gideren herhangi bir diyet çeşidi yoktur. Ancak doğru beslenmenin tüm vücuda da fayda sağladığı bilinmektedir. Beslenmenizde meyve, sebze, kepekli tahıllar, yağsız proteinler, kabuklu yemişler ve baklagillere ağırlık veriniz. Şeker, tuz ve doymuş yağları (et ve tam yağlı süt ürünlerinde bulunur) azaltınız.

Kilonuzu kontrol altında tutun: Çünkü fazla kilolu olmak da eklemler üzerinde fazladan baskı oluşturur.

Yeterince dinlenin: Mümkün olduğunca aktif olmak en iyisidir. Ancak aynı zamanda dinlenmek de gerekir. Dolayısıyla vücut ihtiyaç duyduğunda yeterli sayıda mola vermek de önemlidir.

Buz paketi kullanabilirsiniz: Soğukluğun iltihabı yatıştırma özelliği vardır.

Eklemlerinizi destekleyin: Atel kullanılması, eklemlerin daha iyi çalışmasına, ağrı ve şişliklerin azalmasına yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Evde Kırışıklık Giderme
Soğuk Algınlığına Doğal Çözümler
Sedefli Hastalar İçin Cilt Bakımı
Sivrisinek Sokmalarında Ne Yapılır
Göz Çevresindeki Kuruluk Nasıl Giderilir
Ramazan Yaklaşırken Ramazanda Ne Yapacağız?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.