ŞEFTALİ NEYE İYİ GELİRseftali-neye-iyi-gelir

Şeftali çok popüler lezzetli ve sulu bir meyvedir. İlk defa Çin’de ekilen bitki şu anda dünya geneline yayılmış durumdadır. Tadının dışında bu meyve aynı zamanda vitamin, mineral, antioksidan ve diğer çeşitli faydalı kimyasal madde bakımından zengindir.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok faydalı bileşen içermesine rağmen onun faydalarına ulaşmak düzenli tüketimden geçmektedir.

İşte, şeftalinin ilk 10’ daki yararları;

Gözün Görüşünü Korur

Şeftalide bol miktarda bulunan Beta-karoten göz sağlığı için önemlidir. Beta karoten aynı zamanda A ve C vitamini ile birlikte önemli antioksidanlar arasında yer almaktadır. Düzenli tüketim vücutta kan dolaşımını artırır ve görmeyi iyileştirir.

Beta-karoten aynı zamanda serbest radikal hasarına karşı retinayı korur ve besler, kataraktı ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur.

Cilt Sağlığı

A ve C vitaminlerini bol miktarda bulundurması onu adeta bir cilt dostu yapmaktadır. A vitamini cildi nemlendirir ve cildin yumuşak ve esnek olmasını sağlar. C vitamini de benzer şekilde serbest radikal hasarına karşı cildi korur ve kırışıklıkları önler.

Sponsorlu Bağlantılar

Günde sadece büyük bir şeftali tüketerek kendinize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca koyu halkalar ve kırışıklıklardan kurtulmak için de doğrudan cildinize şeftali sürebilirsiniz.

Vücut Ağırlığın Korunması

Şeftali yağsız ve ortalama sadece 68 kalori içerir. Şeftali yüksek miktarda şeker içerir fakat bu sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir. Eğer daha fazla besin almak ve işlenmiş atıştırmalıkları önlemeye yardımcı olmak için şeftali tüketerek kilonuzu koruyabilirsiniz.

Kanseri Önler

Şeftali, kanserli hücre büyümesini engellemeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Şeftali özellikle akciğer, kolon ve oral kanserlere karşı vücudu koruduğu bilinmektedir. Ayrıca, şeftalideki klorojenik ve neo klorojenik asit olarak bilinen fenolik asitler, normal hücrelere zarar vermeden göğüs kanseri hücre dizilerinin gelişimini durdurmuştur.

Yüksek Kolesterol

Düzenli olarak şeftali tüketilmesi yüksek kolesterol ve diyabet ve kalp hastalıklarına yol açan sorunların kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Şeftali, düşük yoğunluklu lipoproteinin okside olmasını önleyen fenolik bileşikler içerir. Ayrıca, şeftali gibi beta-karoten açısından zengin olan besinler tüketilmesi de kanda kolesterol seviyesinin düşürülmesi için iyidir.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Şeftalideki antioksidanlar serbest radikalleri yok ederek vücudunuzun için yararlı olabilir. Ayrıca şeftalideki biyo-aktif bileşikler enflamasyon (iltihap), obezite ve kalp sorunlarına neden olan metabolik sendrom ile mücadeleye yardımcı içerir.

Kolesterol seviyelerini düşürmek ve kalbe giden kan akımını artırarak kardiyovasküler sağlığı teşvik eder. Yanı sıra düzenli şeftali tüketimi de kalp krizi ve felçten korunmanıza yardımcı olacaktır.

Sindirim Sağlığı

Şeftali yemek demek vücudunuza yüksek lif ve potasyum alıyorsunuz demektir. Bu da kolon, böbrek, mide ve karaciğerdeki toksinleri temizlenmesi anlamına gelmektedir.

Yüksek lif içeriği kolondan toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar ve potasyum ise ülser ve böbrek ile ilgili hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. Şeftali sindirim sistemi üzerinde kolaylıkla sindirilir ve genellikle midede herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

Tansiyonseftali-neye-iyi-gelir-tansiyon

Büyük bir şeftali potasyum deposu ve düşük sodyum demektir. Bu iki faktör sağlıklı kan basıncının korunmasında önemlidir. Potasyum vücudun su dengesinin düzenlenmesi için sodyum ile birlikte çalışır ve bu da normal bir kan basıncını muhafaza edilmesine yardımcı olur.

Şeftali bunun dışında alyuvarları desteklemek ve sağlıklı kan basıncını teşvik etmek için magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez, demir ve kalsiyum içerir. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa, günde bir şeftali yemeyi alışkanlık haline getirin.

Anemiye Karşı Korur

Demir eksikliği anemisi olanlar için, doktorlar, şeftali gibi demir açısından zengin gıdalar tüketilmesini önerirler. Demir, hemoglobin üretiminin artırılmasına yardımcı olur ve bu da kansızlığı önler ve en aza indirir. Şeftali aynı zamanda demirin vücuda absorbe edilmesini sağlayan C vitamini de içermektedir.

Enflamasyonu Azaltır

Şeftali mükemmel bir anti-inflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Diyetisyenler gut veya romatizma hastalığına sahip olanlar için düzenli olarak şeftali yemelerini önermektedirler. İçeriğindeki yüksek orandaki A vitamini romatizma tedavisine yardımcı olur. Ek olarak, diüretik veya hafif müshil etkisinden dolayı gut ve romatizmanın önemli belirtilerden biri olan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çikolatada yüksek miktarda enerji bulunmaktadır.
zayıflatan besinler
Tok kalmanın yolları
Prostat Bezi Büyümesi Önlenebilir mi?
Pırasanın faydaları nelerdir
Dışarıdan Yemek Söylerken Dikkatli Olun
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.