ŞEFTALİ VE KABIZLIKŞeftali ve Kabızlık

Şeftali sadece kabızlık için değil aynı zamanda sindirim sisteminin genel sağlığı açısından önemlidir. Makalemizde şeftalinin sadece meyvesinin değil yaprağı ve çekirdeği dahil olmak üzere çeşitli faydalarından söz edeceğiz. İyi okumalar…

Şeftaliden maksimum yarar elde etmek için onu dışındaki deri ile birlikte çiğ şekilde yenmesi önerilir. İşte faydaları;

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle sindirim sitemine nasıl iyi geldiğinden söz edelim. Şeftali doğal yoldan kabızlık gidericidir. Güçlü bir diüretik olmasının yanı sıra hafif müshil etkisi de bulunmaktadır.

Şeftali iyi bir lif kaynağıdır. Şeftalide bol miktarda bulunan lif, tam anlamıyla kolon dostudur. Büyük bir şeftali ortalama 3 gram içerir. Erkekler ve kadınlar için önerilen günlük diyet lifi alımı sırasıyla 38 gram ve 25 gramdır. Lif yada diğer adı ile fiber düzenli şekilde tüketildiğinde bağırsak hareketlerini daha kolay yönetilmesini sağlayarak hem kabızlığın önlenmesi hem de varsa tedavisine yardımcı olur.

Şeftali yaprakları: Şeftali ağacının yaprakları öksürük, bronşit ve karın rahatsızlıkların tedavisi için yararlıdır. Aynı zamanda detoksifiye edici, laksatif ve diüretik özelliklerine ilaveten yaraların iyileşmesine yardımcı ve karındaki solucan tedavisinde etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şeftali çekirdeği: Şeftali çekirdeğinin çok fazla tüketilmesi yapısında yer alan iz miktardaki siyanür nedeni ile tehlikeli olabilir. Mutlaka yenilmesi gerekiyorsa tıbbi bir uzmana danışarak kullanılması önerilir.

Şeftali Çiçekleri: Şeftali ağacının çiçekleri kabızlık ve ödem semptomlarının hafifletilmesinde yardım eder.

Sindirim İçin Önemi: Şeftali alkali ve lif içeriği nedeniyle sağlıklı bir sindirim sisteminin sağlığının korumasında faydalıdır. Şeftali diyet lifi su emer ve kabızlık, hemoroid, mide ülseri, gastrit ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi mide rahatsızlıkları önlemede yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsaklardan toksik atıkları bertaraf eder ve mide kanseri gibi çeşitli karın hastalıklarına karşı koruma sağlar. Müshil etkisi nedeni ile şeftali, böbrek ve mesane taşlarının çözünmesine yardımcı olur.

BAŞLIKLAR HALİNDE ŞEFTALİNİN FAYLARINI SIRALAYALIM;şeftali kabızlığa iyi gelir

✔ Meme Kanserini önlemeye yardımcı olur

✔ Deri Hasarı ve Kırışıklıkları azaltır

✔ Etkili bir şekilde Obezite ve Diyabeti önler

✔ Göz Sağlığı ve Vizyon İçin İyidir

✔ Kalbin sağlıklı olmasını teşvik eder

✔ Stresi hafifletir

✔ Yüksek Kolesterolü düşürür

✔ Yüksek Tansiyonu düzenler

✔ Uzun ve sağlıklı yaşamanıza yardımcı olur

✔ Enflamasyonu azaltır

✔ Saç Dökülmesini azaltır

✔ Böbrek Taşlarını önler

✔Vücutta detoks etkisine sahiptir

✔Cilt Bakımı İçin Büyük bir Nemlendiricidir

✔ Diş Sağlığı İçin İyidir

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bağırsak Tembelliği
Nergisin Faydaları
Zencefilin Faydaları
Balın Mide ve Böbreklere Faydası
Tere
Dere Otu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.