ŞEKER BAĞIMLILIĞINI YENMEK İÇİN 10 TAKTİKŞeker Bağımlılığını Yenmek İçin 10 Taktik

Artık her gün televizyonda, uzmanlar tarafından işlem görmüş şekerin zararlarını işitir olduk. Kilo alımından sorumlu olması ve kanser hücrelerinin en sevdiği gıda olması yönü, onu, olası ciddi bir tehdit unsuru haline getiriyor. Tatlı, tuzlu, ekşi yada acı olsun bir fermente ve işlenmiş ürünün vazgeçilmezi olarak gıda sanayinde oldukça sık kullanılmakta.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle kilo yada obezite sorunu olan kimselerin çoğunda şeker tüketimi ve bağımlılığı ön sırada gelmekte ve gerçek şu ki şeker tüketimi bağımlılık yapma özelliğinde. Özellikle de kekler, dondurmalar ve tatlılarda üzerine titrenilen bir madde. Hatta gıda üreticileri şekeri alkolsüz içecekler, kahvaltı gevreği, çorbalar, salata ve spagetti sosu, enerji barları ve hatta ketçapta dahi kullanmaktalar.

Yani, şeker bağımlısı mısınız? Diye sorulsa istemeden de cevabınız “evet” olacaktır.

DETAYLAR: Şeker bağımlılığı muhtemelen düşünüldüğünden daha yaygındır. Uzmanlar günlük olarak ortalama 20-30 çay kaşığı şeker tüketen kimselerde obezite, hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet, düzensiz bağırsak sendromu ( IBS), bellek problemleri, hiperaktivite, anksiyete ve depresyon gibi çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkacağına değiniyorlar. Her ay yeni bir çalışma bu bulguları destekliyor ve şekerin akrabaları olan yüksek fruktozlu mısır şurubu, maltoz ve dekstroz tüketenlerin de benzer tehlikeleri beklediği belirtiliyor. Biz ise bunca riske rağmen iyinde de şekerin bağımlısı olmaya devam ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

ŞEKER NEDEN AZALTILMAKTA ZORLANILIYOR?Şekeri Azaltmak

Aslında, şeker bir bağımlılık yapıcı madde olması yönü ile tüm kriterleri taşımaktadır;

  • Alkol, kokain ve ilaç bağımlılığına benzer bir şekilde -dopamin ve serotonin gibi– beyinde nörotransmitter salınımını uyarır.
  • Olumsuz sonuçlarına ve durdurmaya niyet etmelerine rağmen kişiler onu bir dürtü olarak yine de tüketir
  • Sürekli kullanım ile insanda onun etkilerine karşı tolerans geliştirir
  • Çok fazla şeker tüketenler, şeker olmaksızın sorunsuz iş yapamamaktadır.
  • Tüketimi kesildiğinde yoksunluk belirtileri ortaya çıkar .

ANLAMI NEDİR: Şekere karşı olan bağımlılık elbette diğer bağımlılık yapan maddeler kadar şiddetli olmaz. Şeker bağımlılığı sizi en fazla fiziksel ve psikolojik olarak etkiler. Bu nedenle şekerin bırakılması her iki yaklaşımın gerekliliğine bağlıdır. Eğer yoksunluk belirtileriniz olacağınız düşünüyorsanız, bu belirtiler sadece birkaç gün sürecek ve daha sonra ise kendinizi her zaman olduğunuzdan daha enerjik ve daha dengeli hissedeceksiniz.

Aşağıdaki önerilere şekere olan bağımlılığınızın azaltılması ve bırakmanız açısından kulak verin.

# 1: Şeker ve şeker ürünlerini evinize almayın. Beyaz ve kahverengi şeker, mısır şurubu ve akcaağaç şurubu bunlardan bazılarıdır.

# 2: Açlığınızı gidermek için yeterli derecede sağlıklı gıdalar yiyin. Meyve, havuç, kırmızı biber, domates, hurma ve kurutulmuş meyveler gibi sağlıklı tercihler yapın. Ayrıca bol su için. Buzlu çay, karbonatlı su ve diğer şekersiz içecekleri tatlandırmak için biraz meyve suyu ekleyebilirsiniz. Dondurulmuş meyve, bütün veya püre dondurma için lezzetli bir alternatiftir. Çaya şeker katmak yerine kurutulmuş üzüm yada istediğiniz bir tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Vücudunuzdan şeker tamamen temizlendikten sonra dilinizdeki tat tomurcukları daha hassas hale gelecek ve yediğiniz gıdalardan daha fazla tatmin edici tat alacaksınız.

# 3: Her gün düzenli olarak 3 öğün yemek yiyin. Öğününüzde kompleks karbonhidratlar (sebze, tam tahıllar ve meyveler), yağsız protein (tavuk, balık, et, süt) ve sağlıklı yağlar (süt, peynir, omega – 3, zeytinyağı ve diğer soğuk preslenmiş yağlar) bulunsun. Bu dengeli beslenme gün boyunca düzenli bir kan şekerinizin korunmasına yardımcı olacaktır ve şeker alma isteğinizi artıracaktır. Ayrıca lif oranı yüksek bir diyet de şeker isteğinizi azaltabilir.

şeker bağımlılığı nasıl azaltılır# 4: Multivitamin ve mineral takviyesi alın . Krom pikolinat ve L – glutamin bazı insanlarda şeker isteğini azaltmak için kullanılmaktadır.

# 5: Dışarı çıkarken çok aç bir şekilde çıkmayın. Çıktığınızda yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alabilirsiniz. Yada dışarı çıkmadan önce yemek yiyin.

# 6: Düzenli hayatınız olsun. Şeker isteğini azaltmak için düzenli egzersiz, bol güneş ışığı alın ve yeterli uyuyun.

# 7: İsteğinizin fiziksel açlık mı yoksa stresten mi kaynaklanması önemlidir. Yani çoğu kimsenin canı stresli iken daha fazla şekerli gıdalar ister. Stresini yönetmek için daha farklı alternatif yollar deneyin. Yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızı arayın, kitap okuyun, evcil hayvanlarınız varsa onlar ile vakit geçirin. Nefes alıp-verme teknikleri, meditasyon, müzik dinleme ya da vücudunuzun gevşemesini sağlamak için sıcak bir banyo alın. Gevşeme kan şekerini dengelemeye ve isteğinizin azalmasına yardımcı olur.

# 8: Eğer rahatsız edici duygularınız ile başa çıkmak için şekerli atışmalıklar alıyorsanız, bu duyguları tanımlayın. Ve daha farklı yollar deneyin. Eğer yorgunsanız bir mola verin ve dinlenin. Eğer sıkılmışsanız sizi uyarıcı bir şeyler bulun. Eğer yalnız iseniz bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Yani sizi şekere yönlendiren duygu ne ise kendi kendinize onu bulun ve üstesinden gelmeye çalışın.

# 9: Tekrar deneyin. Eğer şeker ile mücadelede giriştiğiniz çabalar boşa çıkıyor ve denemelerinizin başarısız olduğunu düşünüyorsanız geri adım atın. Programı biraz sarkıtın ve yine deneyin. Şeker yada şekerli yemek sağlıksızdır ama günah değildir. Suçluluk hissetmeyin.

# 10: Kendinize karşı nazik olun. Şeker ile mücadeleyi sona erdirmek için vücudunuzu beslemeyi ve duygularınıza şefkatle yanıt vermeyi öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kızartma Yağının Ömrünü Uzatmak İçin
Etin Kalitelisini Nasıl Anlarız?
Kendi El ve Ayak Kreminizi Nasıl Yapabilirsiniz
Bakliyatları Nasıl Muhafaza Etmeli?
Veet Nasıl Kullanılır
Sıcaklarla Birlikte Kalp Krizi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.