Diyabetik Kişilerde Ayak Bakımı

Şeker hastalığı bulunan kişilerde çok fazla dikkat edilmeden gerçekleştirilen ayak bakımı neticesinde meydana gelen bir takım komplikasyonlara diyabetik ayak denilmektedir. Bu kişilerde şeker hastalığında kan şekeri seviyesinin istenilen seviyede olmamasından dolayı sinirlerde tahribat oluşabilir ve bu tahribata bağlı bir takım dolaşım rahatsızlıkları meydana gelebilir. Bu dolaşım rahatsızlıkları genellikle kendisini ayaklarda his kaybı olarak gösterir. Buda zamanla diyabetik olan kişinin herhangi birşeyin farkına varmadan ayaklarında yaraların oluşmasına neden olmaktadır.

Şeker Hastalığı Bulunan Kişiler Ayaklarına Nasıl Bakım Yapmalıdır? Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

– Düzgün ve faydalı bir ayak bakımının ilk kuralı daha önceden yaptırmış olduğunuz bir ayak muaynesinin bulunmasıdır. Bu muayneyle beraber ilerleyen dönemlerde; ayak tabanları, topuk bölgesi, parmak araları ve ayağın üst bölgesi aralıklarla kontrol edilmelidir. Düzenli kontrollerin amacı her rahatsızlıkta olduğu gibi eğer bir komplikasyon oluştuğunda erken teşhis ve erken müdehale yapılabilmesi içindir.

– Ayak tabanı vücudun alt ve arka bölgesinde bulunduğu için kişi kendisi net bir biçimde bu bölgeyi inceleyemez. Bunun için bir ayna yardımıyla bakılması veya bir kişiden yardım alınması taban bölgesinde oluşmuş deformasyonu farkedebilmek için önemlidir.

– Ayakların temiz tutulması normal ayak bakımında da olduğu gibi şeker hastalığı bulunan kişilerde de oldukça önemlidir. Her gün yatmadan önce ayaklar bir leğenin içerisine ılık su konularak dinlendirilmeli ve ardından yıkanmalıdır. Yıkama esnasında parmak aralarının içerisinde bulunan kirler iyice temizlenmeli ve ayak tamamen kurulandıktan sonra nemlendirici bir krem sürülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

– Tırnakların ayrı ayrı bakımıda genel ayak bakımında oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yukarıda belirttiğimiz gibi ayaklar her gece yıkandıktan sonra mutlaka tırnaklar henüz sertleşmeden düzgün bir şekilde kesilmeli, tırnak çevresinde sivri veya uzun kalan yerler törpü yardımıyla törpülenmelidir. Aksi taktirde bu sivri yerler çoraplara veya başka yerlere takılarak tırnak kırılmalarına sebebiyet verebilmektedir.

– Gece yatmadan önce ayaklarınızı yıkadıktan ve tırnak bakımınızı ayrı ayrı gerçekleştirdikten sonra son aşama nemlendirme seansıdır. Ayaklarınızı iyice kuruladıktan sonra ayaklarınıza ilk olarak komple olarak nemlendirici krem sürmek ve yedirmek ardından parmak aralarına ayrı ayrı krem sürmek bakım için yeterli olucaktır. Unutmayın ki, düzgün ve düzenli bir şekilde yapacağınız ayak bakımı sayesinde herhangi bir ayak problemine yakalanmamak mümkündür.

– Ayak bakımında dikkat edilmesi gereken son husus ise doğru ayakkabı seçimidir. Seçtiğiniz ayakkabı kesinlikle, ortopedik, ayağı sıkmayan, ferah, rahat ve yumuşak tabanlı olmalıdır. Mümkün olduğu kadar topuklu ve sivri burunlu ayakkabılardan kaçınmakta fayda vardır. Ayrıca ayakkabıları lastiksiz çorap ile giymeyi ihmal etmeyin. Çorapsız giyilen ayakkabıda zamanla mantar oluşma riski bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fiziksel şiddet
Bademcik Geniz Eti
HIV/AIDS Belirtileri Nelerdir
Nasır
Kabızlık Ve Tedavi
Biyoenerji İle Tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.