Şeker hastalığı ameliyatı:şeker hastalığı ameliyatı

Bu ameliyatın ne olduğunu ve insana ne gibi faydalar sağladığı daha iyi anlayabilmek için şeker hastalığını, pankreası ve şekerin insan sağlığı açısından önemini iyi algılamak gerekmektedir. Yazımızda ilgili başlıklar altında konu hakkında detaylı bilgileri işleyeceğiz. Yine de sorularınız olursa çekinmeden sora bilirsiniz. Bunun için yazının altındaki yorum bölümünü kullanınız. İyi okumalar.

Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Diyabet de denilen şeker hastalığının nedeni pankreas dediğimiz iç organın görevini yerine getirememesi ve ya görevini geç de olsa yerine getirmesi ya da organın görevini eksik yapmasıdır. Bu durumda ya pankreas çeşitli ilaçlarla uyarılır ve görevini yerine getirmesi sağlanır. Bu sağlanamıyorsa pankreasın salgılamakla görevli olduğu insülin dışarıdan vücuda enjekte edilir. Bu iki tedavi şekline son zamanlarda bir üçüncüsü eklenmiştir. Bu tedavi şekline göre ince bağırsak ve mide kullanılarak bir dizi ameliyatlar gerçekleştirilir. Böylece vücudun insülin üretme yeteneği tekrardan oluşturulur.

Pankreas Nedir?

Midemizin alt kısmına gelen yerde midemizden bağımsız olarak yer alan organın amacı insülin denilen hormonunu salgılamaktır. Bu organ çeşitli nedenlere bağlı olarak bazen görevini aksatır ya da yapmaz. Bu durumda insülin salgılaması durur.

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabet Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İnsülin Nedir?

Pankreasın salgıladığı hormondur. Bu hormonun görevi vücuda alınan şekeri işaretlemektir. Böylece işaretli şekerleri hücre alarak beslenmiş olur. Tip1 ve Tip2 diyabet hastalarında bu hormon ya hiç salgılanmaz ya az salgılanır ya düzensiz salgılanır. Bu durumda şeker hastalığı ortaya çıkar.

Şeker Neden Önemlidir?

Vücudumuzdaki bütün hücrelerin özellikle de sinir hücrelerinin öncelikli besin kaynağı şekerdir. Vücut hücreleri şekerle beslenirler. Şekerin hücrelere alınamaması durumda kandaki şeker oranı artır ve kanı ağırlaştırır. Bu durumda kan damarlara daha fazla baskı yapar ve damarlarda çatlamalara neden olur. Şeker hastalarının göz ve böbrek gibi organları bu yüzden görevini yitirebilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ameliyet kesinlikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yani kişiler tamamen bayıltılarak ameliyat edilirler. Ameliyat kapalı ameliyat şeklinde uygulanmaktadır.  Ameliyat sırasında midenin küçük bir bölümü kesilerek çıkartılır. Böylece kişilerin duyduğu aşırı açlık hissi azaltılır. Daha sonra midenin çıkışı ve ince bağırsağın girişi kesilerek bir birinden ayrılır. Bundan sonra ince bağırsağın sonundan bir kısım bağırsak kesilerek alınır. Alınan bu kısım midenin çıkışına ve ince bağırsağın girişine yakın bir yere dikilir. Yani ince bağırsağın sonundan alınan parça mide ve ince bağırsak arasına dikilir. Ameliyat, kesilen ince bağırsağın tekrardan kalın bağırsağa dikilmesiyle son bulur.

Kısaca şeker ameliyatında ince bağırsağın sonundan küçük bir kısım yine ince bağırsağın başlangıcına nakledilir.

Şeker Ameliyatı Nasıl Etki Eder?

İnce bağırsağın sonuna yakın yerler GLT1 denilen etken maddelerin üretimini uyarır. Bu madde pankreastaki ensülin üretimini artırır bu sayede artan insülin kandaki şekerin ayarlanmasını sağlamaktadır.

Ameliyat sırasında bağırsak kısaltılmadığından kişilerde besin emilimine bağlı rahatsızlıklar meydana gelmemektedir.

Gebelik Şekeri Nedir? Nasıl Belirti Verir? Tedavisi Nasıldır?

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere uygulanabilir?

Ameliyat öncelikle tip2 diyabet hastalarına uygulanmaktadır. Tip1 Diyabet dediğimiz pankreasın hiç etkin olmadığı hastalarda bu ameliyat hiçbir işe yaramamaktadır.

Tip2 Şeker hastalarından ise ameliyat aşırı dengesiz seyreden vakalara ameliyat uygulanmaktadır. Bu hastalarda şeker aşırı dengesizdir ve ilaç, spor vb geleneksel yollarla şeker düşürülememektedir.

Ameliyat şişman kişilere uygulanabildiği gibi zayıf insanlara da uygulanabilmektedir. Ameliyat koşullarını taşıyan bütün hastalara bu ameliyat uygulanabilmektedir.

Not: Ameliyat Tip1 Şeker Hastalarına uygulanmamaktadır. Çünkü bu ameliyatın amacı ince bağırsaktan salgılanana GTL1 maddesi sayesinde pankreastan insülün salgısını artırmaktadır. Ancak tip1 diyabet hastalarında pankreastan insülin salgılanmamaktadır. Bu hastalarda genetik olarak insülin salgısı hiç yapılamamaktadır.

Şeker Ameliyatından Sonra Hasta Ne Kadar Sürede iyileşir?

Bu aslında hastanın vücut direnciyle alakalı bir durumdur. Genellikle hasta 5-6 gün içerisinde günlük hayatına döner. Ameliyattan hemen sonra şeker hastalığına bağlı olarak kullanılan bütün ilaçlar tamamen yada kısman kesilir. Yaklaşık olarak 5-6 ay gibi bir süre içerisinde de hasta tamamen iyileşir ve normal hayatına dönebilir.

Gizli Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığı Ameliyatı Yapan Yerler:

Bu ameliyat obezite ameliyatlarının yapıldığı yerlerde yapılmaktadır. Şeker ameliyatı zaten obezite ameliyatlarından elde edilen veriler sayesinde ortaya çıkmış bir cerrahi yöntemdir. Türkiyede bu ameliyatı yapan ve bu ameliyat üzerinde iyice uzmanlaşmış bazı doktorlar vardır. Genel Cerrahlardan uzman olanlar aynı zamanda şeker ameliyatlarını da yapabilmektedir.

Sizlere tavsiyemiz bu tip ameliyatlarda deneyim kazanmış işinde uzman kişilere ameliyat olmanızdır.

Ameliyattan Sonra Şeker İlacı Kullanılır mı?

Hayır, kullanılmaz ameliyatın amacı zaten pankreasın etkinliğini artırarak vücudun kendi şekerini kendisi dengeler hale getirmektir.  Ancak burada önemli bir durum söz konusudur o da ağır üzüntülü, heyecanlı ya da depresif durumlardır. Bu durumlarda şeker hastaları tekrardan ilaç almak durumunda kalabilir. Bu süreç bittiğinde vücut yeniden şekerini dengeler.

Ameliyatın Başarılı Olma Olasılığı Nedir?

Ameliyatı gerçekleşmiş olan her 100 Hastadan 95 i eski sağlığına kavuşur ve şeker hastalığıyla ilgili olarak kullandığı ilaçlara artık ihtiyaç duymaz. Ameliyatın başarı şansı %98 e kadar çıkmaktadır.

Ameliyatın Riskleri Var mıdır?

Evet, her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da yan etkiler ve bir takım riskler vardır. Kesi yaralarının zor iyileşmesi, hastane ortamından alınacak bazı mikroplar vücutta meydana gelecek hormonal dengesizlikler bu risklerden bazılarıdır. Bu riskler hemen hemen her operasyonda olabilecek risklerdir.

Şeker Hastaları İçin Özel Diyet Programı

Şeker Ameliyatı Neden Başarısız Olur?

Bu ameliyatın asıl amacı kişide var olan insülini etkinleştirmek ve işe yarar hale getirmektir. Bu nedenle insülini etkinleştiren madde olan GLT1 i daha fazla salgılatmaya çalışıyoruz. GLT1 İnce bağırsağın son kısmından bolca salgılanmaktadır. Bundan dolayı da ince bağırsağın son kısmını baş tarafa taşıyarak bağırsağın yiyeceklerle önceden karşılaşmasını sağlıyoruz.

Dolayısıyla eğer bir hastada ensülin rezervleri azsa bu hastada hastalığın başarılı olma şansı da azdır.

NOT: Tip1 Diyabet hastalığını çeken bir insanda insülin rezervi hiç yoktur.

Ameliyat Olsam Normal Bir Hayat Sürecek miyim?

Evet, ameliyat olursanız %95 gibi bir oranla normal bir yaşam süreceksiniz Aşırıya kaçmamak şartıyla istediğiniz yiyecekten istediğiniz gibi yiyebilecek ve ilaç kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Her şeyden önemlisi bu ameliyat organlarınızın ömrünü uzatacak ve daha sağlıklı bir hayat sürmenize yardım edecektir.

Şeker Hastalarında Ayak Bakımı

Kimler Şeker Ameliyatı Olamaz?

  1. Tip1 Şeker hastaları ameliyat edilmezler.
  2. Şekeri ilaçlarla kontrol altına alınanlar ameliyat edilmezler.
  3. Şekeri spor ve egzersiz sayesinde kontrol altına alınabilenler ameliyat edilmezler.
  4. Bir kaza ya da yaralanma sonucunda pankreası işlev kaybetmiş hastalar ameliyat edilmezler.
  5. Hastalık etkisiyle insülin rezervleri bitmiş hastalar ameliyat edilmezler.

Kimler Şeker Ameliyatı Olabilirler?

  1. Tip2 Şeker hastaları ameliyat olabilirler.
  2. Pankresları hasar görmemiş insanlar ameliyat olabilirler.
  3. Pankreaslarında insülin üretilenler ameliyat olabilirler.
  4. Şeker düzeyleri ilaçla ya da spor-egzersizle kontrol altına alınamayanlar ameliyat olabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Malnütrisyon
Ultrason
Neler Nöropatik Ağrılara Sebep Olmaktadır?
Kanlı Öksürük Yada Hemoptizi
Kulunç Ağrısı
Gastrit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.