Şeker hastaları oruç tutabilir mi?

Şeker Hastalarında Cilt BakımıYazımızda şeker hastaları ve oruç gibi temel ibadetlerden birisini ele alacağız. Şeker hastaları oruç tutabilir mi? Sorusu oruç ibadetine değer veren biz Türk halkının en çok sorduğu ve cevabını da hemen hemen her yıl okuduğu bir sorudur. Yazımızda hem sağlık açısından hem de dini yönden oruç ve orucun şeker hastalarına olan etkilerini ele alacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim ki şeker hastalarının oruç tutması doğru değildir. Ancak bu cümle herkes için kesinlik ifade etmez.

Diyabet Tip1 ve Tip2 diye 2 farklı şekilde gerçekleşir. Tip1 diyabet durumunda insan vücudu pankreas tarafından insülin hormonunu hiç salgılamaz. Bu durumda vücut insülini dışarıdan almak zorundadır. Tip1 diyabetli için oruç tutmak asla mümkün değildir. Bu hastalar her an tehlike altındadırlar ve düşük kan şekeri nedeniyle komaya girerler. Tip1 diyabetlinin oruç ibadetini yerine getirmesi söz konusu değildir. Bu konuda diyabetcemiyeti.org sitesinde uzman görüşleri vardır ve bu görüşler yukarıdaki yazdığımızı doğrular şekildedir. Diğer yandan dini olarak tip1 şeker hastalarının bu ibadeti yerine getirmesi caiz değildir. Bu fetva Nihat HATİPOĞLU, Diyanet İşleri Başkanlığı ve birçok cemaat lideri tarafından açıkça desteklenmektedir. Çünkü insanın bedenine zarar verecek davranışlarda bulunması haramdır.

Şeker Bağımlılığını Yenmek İçin 10 TaktikTip2 şeker hastalığında sorunun cevabı farklılık arz eder. Bu tür bir diyabette kişide yükselen ya da düşen kan şekeri söz konusudur. Bu durum da kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı insanlarda tip2 şeker hastalığı ağır ilerlerken bazı kişilerde ise hafif seyredebilir. Tip2 hastalığının beslenme rejimi genelde günde 6 öğün şeklindedir.  Fazlalaştırılmış öğün sayısı oruç tutmayı imkânsızlaştırır. Tip2 diyabeti olan hastaların. Öncelikle bir doktora danışması ve oruç tutup tutamayacağını açıkça sorması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç tutmada sakınca yoksa kişi orucunu tutabilir. Fakat dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu hastalık yıl-ay-gün ya da saat olarak farklı seyreden bir rahatsızlıktır. Böylece hastalar kan şekerlerinin düştüğünü hissettiklerinde oruçlarına son verirler.

Oruç tutmada sakınca varsa kişinin bu ibadetini yerine getirmesi mümkün olmaz. Bu durumda ki birisinin oruç ibadetini yerine getirmesi caiz de olmaz.

Diyabetliyim Orucuma Ne Zaman Son Vermeliyim?

Kan şekerinin düşmesi durumunda ibadetinize son vermeniz gerekmektedir. Şekerin düşmesi durumunda vücudunuzda oluşacak belirtiler şunlardır.

  • Titreme ve terleme
  • Bulanık görme
  • Dudaklarda karıncalanma
  • Asabiyet/endişe duyulması
  • Nabızda hızlanma/çarpıntı

Şeker Ölçümü Orucu Bozar mı?

Hayır, kan şekeri ölçümü orucu bozmaz. Oruç tutuyor olsanız bile gönül rahatlığıyla kan şekerini ölçebilirsiniz. Şırınga yoluyla kan aldırmak da orucu bozmaz. Ölçümlerde ine yardımıyla parmaktan kan alımı ya da şırınga yöntemiyle damardan kan alımı gerçekleşir. Her iki durum da oruç bozulmayacaktır.

Unutmayın! Oruç tutup tutamayacağınıza. Siz, yakınlarınız ya da bir başkası değil; hastalığın takibini yapan doktorlar karar verir. Doktorunuza danışarak gönül rahatlığıyla hakkınızda çizilmiş kaderi yaşayabilirsiniz.

Şeker Hastasıyım Oruç Tutamıyorum. Ne yapmama Gerekir?

Eğer dinen zengin sayılıyorsanız orucun kefaretini maddi olarak vererek ibadetinizi yapmış kabul edilirsiniz. Yok, eğer dinen muhtaç sayılıyorsanız hiç bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Yararlanılan kaynaklar:

http://www.diabetcemiyeti.org/

http://diyanet.gov.tr

http://zaman.com.tr

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bağırsak Kurdu
Mantar Enfeksiyonu Nedenleri, Nasıl Önlenir?
Böbrek Büyümesi
Şeker Hastalığı olanlar Oruç Tutabilir mi?
Katarakt nedir
Kan Şekerini Korumanın 10 Yolu
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.