ŞEKER HASTALIĞI (TANI)seker-hastaligi-tani

Aşağıdaki testler diyabet tanısı için kullanılır:

En az 8 saat yemek yemeden aç karnına hastaneye gidildiğinde yapılan açlık kan şekeri testi ile ölçüm yapılır. Bu test, diyabet ve pre-diyabet (diyabet öncesi) hastalıklarını tespit etmek için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Glukoz tolerans testi ise yine en az 8 saatlik açlıktan sonra bir kez ölçülür daha sonra verilen şekerli bir içecek içildikten iki saat sonra bir ölçüm daha yapılır. Bu test de, diyabet ve pre-diyabet teşhisi için kullanılabilir.

Rastgele plazma glukoz testinde ise en son ne yediğinize bakılmaksızın kan şekeriniz kontrol edilir. Semptomların değerlendirilmesi ile birlikte bu test diyabet tanısı için kullanılabilir ama pre-diyabetler için kullanılmaz.

Pozitif test sonuçları açlık plazma glikoz testi veya oral glikoz tolerans testleri farklı bir günde tekrarlanarak teyit edilmelidir. İlk diyabet tanısında doktorunuz bir çinko taşıyıcı 8 otoantikor (ZnT8Ab) testini de önerebilir. Bu kan testi bilgisi diğer test sonuçları ile birlikte hastalığın tip 1 diyabet ya da başka bir tipi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. ZnT8Ab testinin yapılması doğru tanı ve zamanında tedavi açısından önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Açlık kan şekeri testi (AKŞ)

AKŞ, diyabet tanısı için tercih edilen bir testtir ve sabah yapıldığında en güvenilirdir. Sonuçlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Açlık kan şekeri test sonucu Teşhis
99 ve aşağısı Normal
100-125 Pre-diyabet
126 ve yukarısı Diyabet (farklı bir günde yapılan başka bir test ile teyit edilmişse)

Eğer açlık kan şekeri düzeyiniz 100-125 mg arası ise hasta pre-diyabetik (diyabet öncesi) kabul edilir. Bu sonuç hastanın tip 2 diyabet olma ihtimalinin yüksek olduğunu ama henüz bu guruba girmediğini gösterir. 126 mg ve yukarısı ise hastanın diyabetik olduğunu gösterir ve başka bir gün tekrarlanarak bu teyit edilir.

Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT) (Gizli kan şekeri testi)

Araştırmalar OGTT’nin pre-diyabet teşhisi için AKŞ testine göre daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Gizli kan şekeri testi için en az sekiz saat öncesinden yemeği kesmeniz gerekir. Hastanın plazma glikoz düzeyi su içinde çözünmüş 75 gram şeker içeren bir sıvı içilmeden önce ve içildikten iki saat sonra ölçülür. Ölçümlerden elde edilen sonuçlar aşağıdaki tabloda yer aldığı gibi olacaktır:

2 Saatlik plazma glikoz sonuçları Teşhis
139 ve aşağısı Normal
140-199 arası Pre-diyabet
200 ve yukarısı Diyabet

Sonuçlara göre eğer kan şekeri seviyesi şekerli sıvıyı tükettikten 2 saat sonrası 140 ve 199 arası ise hasta pre-diyabetik gurubundadır. Yani hastada tip 2 diyabet gelişme riski var ama henüz gerçekleşmemiştir. Sonucun 200 ve yukarısında çıkması ise diğer bir günde yapılan başka bir test ile de teyit edildiği taktirde hastanın diyabetik olduğunu gösterir. gün

Gestasyonel (gebelik) diyabeti de OGTT esnasında ölçülen plazma glukoz değerlerine dayanarak teşhis edilir. Kan şekeri seviyesi test sırasında dört kez kontrol edilir. Eğer kan şekeri düzeyleri test sırasında en az iki kez normalin üzerinde çıkarsa gebelik diyabeti var demektir. Aşağıdaki tablo da OGTT testinin gebelik diyabeti için ilgili değerleri içermektedir:

Zamanı Plazma glikoz sonuçları
Açken 95 ve yukarısı
1.saatte 180 ve yukarısı
2.saatte 155 ve yukarısı
3.saatte 140 ve yukarısı

Rastgele Plazma Glikoz Testiseker-hastaligi-nasil-anlarim

Rastgele kan glikoz düzeyinin 200 ya da daha fazla olması aşağıdaki belirtilere neden olur ve kişinin şeker hastası olduğu anlamına gelebilir:

  • Sık idrara çıkma
  • Artan susuzluk
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Diğer belirtiler arasında yorgunluk, bulanık görme, açlık hissinin artması ve iyileşmeyen yaralar bulunmaktadır. Doktorunuz diyabet tanısını doğrulamak için başka bir gün AKŞ veya OGTT testlerini de kullanarak kan şekeri seviyesini kontrol edecektir.

Pre-diyabet veya diyabet olan hastalarda şeker ölçümü için “hemoglobin Aic” testi de kullanılmaktadır. Test, normalde birkaç boyunca diyabet hastalarında kan şekeri kontrolünü ölçmek için kullanılır. % 5,7 ile % 6,4 değerlerindeki HbA1c, pre-diyabet ile tutarlılık gösterir ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tersine çevrilebilir. % 6.5 ya da daha yüksek değerler HbA1c diyabetine işaret eder.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    ben ahmet turgut ben bu siteyi hic beyenmedim.ilk önce ben bu siteden şeker hastalığının aşısını ve nerekerde görüldüğünü anlamak ve okumak istiyorum vedileklerimim arz ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Miyop
Horlama ve Tedavisi
Kan Şekeri Düşüklüğü-Hipoglisemi
İdrar Yanması
Malnütrisyon
Soğuk Gece Terlemesi Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.