ŞEKERİN GİZLİ KAYNAKLARI
Sinsi Karbonhidratlar
Nişasta ve lif gibi, şeker de bir karbonhidrat türüdür. Bunun çok fazla tüketilmesi kan şekerinizi kontrol etmede sıkıntı çıkarabilir. Kurabiye, kek ve diğer işlenmiş gıdalardan kaçınmak diyetinizden şekeri çıkarmanın tek yoludur. Ama bu kurnaz karbonhidratlar, çok sık tatlı sayılmaz dediğimiz  gıdalar içinde pusuda olabilir.

Doğala Karşı İlave Edilen Şeker
Doğadaki çoğu sebze ve bütün meyve çeşitleri doğal olarak şeker içerir. Ek olarak da adlandırılan yediğimiz şekerin çoğu işlemden ve hazırlanma sürecinden geçirilmiştir. Yani doğal modundan çıkmıştır. İşte size bu şekerleri içeren birkaç gıda; beyaz şeker, bal, şeker kamışı, melas ve yüksek fruktozlu mısır şurubu.

Sponsorlu Bağlantılar

Besin Değeri Yüksek Şeyler
Karbonhidrat alımını artırma yanı sıra, ek şekerler besleyici değerinin olamamasının yanı sıra size kalori sağlar. Eğer ilave şeker çok yerseniz, vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri alamazsınız ve muhtemelen kilo alacaksınız. Bu kilolar size sağlık sorunu olarak geri dönecektir. Özellikle şeker hastası iseniz ek şeker alımını sınırlayarak diyabetinizi yönetebilirsiniz.  Ama önce onların hangi gıdalarda olduğunu bilmeniz gerekir. Sadece tatlıları tüketmiyor olmanız yetmez.

Sponsorlu Bağlantılar

1. Kahvaltılık Tahıllar
Kahvaltılık tahıllar satın alırken içeriğine bakın. Besin kalitesi bakımından zengin bileşime sahip olmalıdır. Örneğin “D vitamini için iyi bir kaynaktır” gibi ibarelerin yer almasına özen gösterin. Ama satıcı firmalar genellikle ürün üzerine şeker içeriğini yazmazlar. Siz, beslenme etiketinde listelenmiş düşük şeker ihtiva eden tahılları seçiniz. Eğer, ille de tatlandırmak isterseniz taze çilek, yaban mersini ya da muz ekleyin.

2.  Meyve Suyu
Mağaza raflarında neredeyse akla gelebilecek her türlü meyve suyu veya meyveli içecek seçenekleri mevcut durumda. Portakal suyu, ananas suyu, havuç suyu gibi birçok çeşiti bulunan meyve sularından favoriniz hangisi  olursa olsun siz mutlaka % 100 meyve suyu içeren markaları tüketiniz. Konsantre ve diğer meyve aromalı içeceklerin tatlandırılmasında genellikle ilave tatlandırıcılar veya glikoz şurupları kullanılmaktadır.

3. Doğal Yoğurt Seçin
Yoğurt artık çağımızın vazgeçilmez sağlık ürünlerinden biri. Ama hangisi daha doğru. Hazır yoğurtlar mı yoksa evde doğal sütten yapılanlar mı. Yoğurt sağlık kaynağı olmasına rağmen şeker ile yüklendiği zaman sağlıktan ziyade zararlı konuma gelebiliyor. Suni tatlandırıcılar içeren yoğurtlar ve çocukları özendirmek için kullanılan ürünler suni tatlandırıcı içermektedir. İyi bir seçim olması açısından sizler evinizde doğal meyveler ile hazırlayabileceğiniz yoğurtları kullanabilirsiniz.

4. Tahıllı Barlar
Yulaf, fındık ve kuru meyve gibi malzemeler ile yapılan çikolata benzeri barlar sizi kalori deposu haline dönüştürebilir. Ne yazık ki, o kadar da sağlıklı görünen barların yapımında pek çok ticari marka işlemiş şeker kullanılmaktadır. Ayrıca onlar kalp hastalığı ve felç riskini artıran trans yağ da içermektedir. Bu gibi mamüllerden belki de sizin seçebileceğiniz çavdarlı kraker, diyet bisküviler veya hiç tuz katılmamış mısır olabilir.

5. Aromalı Kahve
Çoğu kişinin sabahlarının vazgeçilmez içeceklerinden biri kahvedir. Bu kahvelerin çoğu kafein bakımından zengin olduğundan genelde aromalar ile birlikte kullanılır. Fındık veya vanilya gibi aromalı şuruplar şekerli tatlandırıcılardır. Bunlar da gereksiz kalori anlamına gelmektedir.

6. Konserve Meyve
Her zaman diyetinize daha fazla meyve dahil etmek iyi bir fikirdir. Ve konserve meyve kullanışlı ve taşınabilir. Ama bunların çoğu ağır şeker içermektedir. Bunun yerine, bir elma gibi taze meyveleri bütün olarak kullanmayı tercih edin yada kendiniz meyve suyunu sıkarak bunu kullanın. Unutmayın kendi hazırladığınız şeyler daha sağlıklıdır. Yada sizler kendiniz evinizde konserve yapmayı deneyiniz.

Etiket Dedektifi Olun Bunların dışında her aldığınız ürünün etiketini kontrol ederek gıdalardaki gizli şekeri ortaya çıkarabilirsiniz. Şekerler, toplam karbonhidrat miktarı altında listelenir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karaciğer için Faydalı Besinler
2 Lavman
Zeka yaşı
Göz Kanlanması
Baldır Ağrısı önemli sorunların habercisi olabilir.
Epsom Tuzu Nedir Ne İşe Yarar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.