SELENYUM MİNERALİNİN FAYDALARI
Günlük hayatta adını duymadığımız bu mineral, iç organlarımızın işleyişinde bir hayli gereklidir. Vücut için hayati bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, korur ve bazı tip tümörlerin oluşumuna karşı koruyucu görev yapar. Oluşumunu tamamlamış tümörlerle de mücadele eder.

Pankreasın düzenli çalışması ve doku elastiki için de gereklidir. Selenyum ve E vitamini kalp ve karaciğer fonksiyonlarının sağlıklı olarak devamı için vücuda lazımdır. Vücutta antikor üretimi için selenyum ve E vitamini birlikte çalışarak birbirlerinin etkisini artırırlar. Vitamin E ve çinko ile birlikte kullanıldığında prostat büyümesi olan kişilerde rahatlama sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

EKSİKLİĞİNDE VÜCUTTA ORTAYA ÇIKACAK DURUMLAR
Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda selenyum eksikliğinde vücutta bazı ciddi aksaklıklar gözlenmektedir. Çeşitli kanser türlerine ve kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Özellikle çocuklarda ve gelişim çağındaki ergenlerde gelişme bozukluğuna neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamile kadınlar da bebeklerinin gelişimi için bu minerali gerekli miktarlarda almalıdır. Selenyumun yeterince alınmaması enfeksiyonlar, karaciğer bozukluğu (şeker hastalarında), kolesterol seviyelerinde artış, kısırlık gibi birçok hastalığa yol açmaktadır.

YÜKSEK DOZDA ALIMININ VÜCUTTA YARATACAĞI SORUNLAR
Mineraller bir çeşit kimyasal olduklarından, dozajları çok önemlidir. Aşırı yüksek selenyum seviyelerinde artrit, tırnaklarda kırılma, nefesin sarımsak kokması, ağızda metalik tat, sindirim sistemi bozuklukları, yaşa bağlı olmaksızın görünen saç dökülmesi, cilt dökülmeleri, cildin pul pul olması ve sarımsı bir renk alması gibi bulgular alabilir. Görüldüğü gibi; selenyumun aşırı dozajda alınması derimizde, cildimizde ağır tahribatlara yol açmaktadır. Bunun sebebi, ihtiyaç fazlası selenyumu vücudun deri yoluyla dışarı atmasından kaynaklanır.

SELENYUM MİNERALİNİ EDİNEBİLECEĞİMİZ BESİNLER
Selenyum yiyeceklerin yetiştiği toprağın selenyum miktarına bağlı olarak et ve hububatlarda bulunabilir. Bira mayası, tavuk ve sütten elde edilmiş gıdalarda, somon ve ton balığında, deniz mahsüllerinde, brokolide, sarımsak ve soğanda, arpa, buğday, yulaf, çavdar gibi hububatlarda selenyum bulunur.

Eğer vücudunuza yeterince selenyum minerali alamıyorsanız, bir doktor gözetiminde ek tabletler kullanabilirsiniz. Ek destek olarak ek tabletlerden elli yüz gram olarak, günde yüz iki yüz miligram olarak kullanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hemoglobin
Epsom Tuzu Nedir Ne İşe Yarar
Kramp Nedenleri
Çocuk Düşürmek
Ayak Bakımı
Oturarak Yapılan Uzun Yolculuklarda Hayati Tehlike
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.