SELÜLİT

Selülit, çoğu kadın ve bazı erkeklerde uyluk, kalça ve karın bölgesindeki cildin çukurumsu, kıvrımlı ve portakal kabuğu şeklinde görünüm kazanmasıdır. Selülit çoğunlukla yağ biriken bölgelerde, cilt altındaki bağ dokularının eşit olmamasının sonucunda oluşur. Ciddi sayılabilecek bir sağlık sorunu değildir ancak şort veya mayo giyildiğinde öz güven eksikliğine yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok selülit tedavisi masaj yapılmasını veya selülit kremleri kullanılmasını içerir. Ancak ne yazık ki, bu tedavilerin çoğu iddia edildiği kadar etkili olmamaktadır. Etkili olabilecek tıbbi tedaviler konusunda araştırmalar sürmektedir. Bunun yanı sıra selülit görüntüsünü iyileştirmek için atılabilecek birkaç adım vardır.

BELİRTİLER

Selülit olan bölgelerdeki deri, çukurlu veya kıvrımlı bir görünüme sahiptir. Bazen bir süzme peynir dokusu şeklinde tarif edilir. Selülitin şiddeti değişmektedir. Hafif vakalarda, çukurlar cilt sıkıştırıldığında görülebilir. Daha şiddetli durumlarda ise, deri kırışık ve inişli çıkışlıdır. Selülit en yaygın uyluk ve kalça çevresinde görülür. Ama aynı zamanda meme, alt karın ve üst kolda da bulunabilir.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Selülit ciddi bir sağlık sorunu değildir ve tedavi edilmesi de şart değildir. Aslında, birçok doktor selüliti normal bir durum olarak görür. Eğer selülitten dolayı cildinizin görünümü hakkında endişeleriniz varsa, bir cildiye uzmanı veya plastik cerrahi servisine başvurabilirsiniz.

NEDENLERİ

Selülit lifli bağ dokularından kaynaklanır. Bu bağ dokusu cildi, yağ katmanı ile birlikte alttaki kaslara bağlar. Yağ hücreleri biriktikçe cilt yüzeyine doğru itilir. Bu da pürüzlü bir yüzey ve çukurlaşmaya neden olur.

KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Selülit erkeklerde de görülebilmesine rağmen çok daha yaygın olarak kadınlarda görülür. Aslında, kadınların 10’da 8’i gibi büyük çoğunluğunda belli ölçülerde selülit vardır. Bunun nedeni kadınlarda yağın ve dolayısıyla selülitin uyluk ve kalça bölgesinde yoğunlaşmasıdır. İnsan cildi yaşlanmaya bağlı olarak elastikiyetini kaybettiğinden dolayı selülit de yaşlanma ile birlikte daha sık görülür.

Kilo alınması selüliti daha fark edilebilir hale getirir ama selülit zayıf kişilerde de mevcut olabilir. Ailede geçiş eğilimi gösterir. Bu nedenle selülit oluşumunda genetik faktörler de önemli rol oynar.

Selülit oluşma ihtimalini arttırabilen diğer faktörler şunlardır:

   • • Stres
   • • Hareketsiz yaşam tarzı
   • • Gebeliği önlemek için hormonal tedavi
   • • Kan dolaşımı bozukları
   • • Bağ dokusu zayıflığı
   • • Psikolojik faktörler

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Fazla kiloların verilmesi, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz belki de en etkili selülit tedavi yöntemidir. Kilo kaybetmek ve bacak, uyluk, kalça ve karın kaslarını güçlendirmek çukurlu cilt görünümünü değiştirebilir. Kilo verilmesi tek başına yeterli değildir. Selülitler fazla kilolar verildikten sonra daha az belirgin olur ancak tamamen ortadan kalkmaz.

• Lazer ve radyofrekans sistemleri:
Belki de en umut verici tıbbi tedavi yöntemi lazer ve radyofrekans sistemleridir. Bu tedavi seçeneğinde selülitleri tedavi etmek üzere, kombine edilmiş negatif doku masajı, radyofrekans ve kızılötesi ışık kullanır. Başka bir sistemde de diyot lazer enerjisi ile birlikte doku masajı kullanılır. Üçüncü bir sistemde ise selülit tedavisi için aynı anda derin ve yüzeysel düzeyde radyofrekans kullanılır. Her üç tedavi de bir süre devam edildiğinde selülitlerde iyileştirmeler sunmaktadır. En etkili sonuçların alınması altı ay kadar sürebilir.
• Liposuction (liposakşın):
Bazı insanlardaki selülit için liposakşın tedavisi düşünülebilir. Tedavi sırasında cerrah deri altına ince özel bir iğne yerleştirir. Deri altındaki yağ hücreleri küçük parçalar halinde dışarı doğru emilir. Liposakşın vücudu şekillendirmesine rağmen selülitleri kaldırmaz ve daha da kötü görünmesine yol açabilir. Lazer destekli liposakşın ise yenidir ve daha invaziv bir yöntem kullanılır. Selülitler için de daha etkili olabilir.
• Topikal tedavi:
Yüzde 0,3 retinol kremin günde iki kez uygulanması sonucu altı ay sonra selülit görünümünde iyileşmeler gözlenmiştir.

Alternatif tıp

Birçok cihaz, ürün ve kremlerin selülit tedavisi için etkili olduğu iddia edilmekte ve reklamları yapılmaktadır. Ancak bu iddiaları destekleyen bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır. Eğer ciltte iyileşmeler yaparak selülit belirtilerini yok eden bir ürün tedavisi bulursanız yüksek ihtimalle sonuçları uzun vadeli olmayacaktır.
Aşağıdaki reklamı yapılan birçok selülit tedavisinden birkaçı yazılmıştır. Ancak bu tedavilerin selülit giderilmesinde etkili olduğunun henüz kanıtlanmadığını bilmeniz gerekir:
Güçlü masaj uygulaması: Bazı selülit tedavileri güçlü masajlar ile kan akışını hızlandırılması, toksinlerin atılması ve selülit eğilimli alanlardaki fazla sıvının azaltılması amacını taşır. Bu mantıkla çalışan Endermologie (aynı zamanda Lipomassage olarak da bilinir), cildin silindirler arasında yoğrulması tekniğini uygulayan bir cihaz kullanır. Bu tedavi sonrası cildinizde hafif bir iyileşme fark edebilirsiniz, ancak sonuçlar genellikle kısa ömürlüdür.
Mezoterapi: Bu prosedürde deri altına “aminofilin, hormonlar, enzimler, bitki özleri, vitamin ve mineraller içeren bir çözelti enjekte edilir. Tedavi enfeksiyon, döküntü, yumrulu cilt hatları gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.
Selülit kremleri: Vitaminler, mineraller, bitkisel özler ve antioksidan gibi maddeler içeren çeşitli kremler genellikle selülite çare olarak pazarlanmaktadır. Ancak hiçbir çalışma bu kremlerin herhangi bir iyileşme yaptığını göstermemiştir. Bazı durumlarda, bu ürünlerdeki maddeler deri reaksiyonları veya döküntülere neden olabilir.

Önleme

Selülit oluşumunu önlemek için kesin bir yol yoktur. Aşırı kilolardan kurtulmak ve düzenli egzersizler ile kasları güçlendirmek cilt sağlığı ve dokusunu korumada uzun vadede etkili olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel İnceltme Programı
vücut yağları nasıl eritilir
kavitasyon yöntemi ile yağ eritme
Az yesemde kilo alıyorum
Ultrashape Yöntemi İle Bölgesel Zayıflama
Basen Kalça Göbek Eritme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.