SELÜLİT SORUNLARISelülit Sorunları

Selülit ismi ilk başta medikal bir terim olarak kulağa gelmektedir. Ancak selülit, derinin altındaki normal yağdan başka bir şey değildir. Selülit durumunuda yağ tabakası bağ dokularını ittiği için cilt dışa doğru buruşuk bir şekil alır. Zararlı bir durum değildir. Ancak yine de çoğu insan bazı nedenlerden dolayı selülitten hoşlanmaz ve gidermek için çeşitli yollara başvurma gereği duyar.

Sponsorlu Bağlantılar

Selülitin Nedenleri

Cildinizde selülit olması aşırı kilolu olduğunuz anlamına gelmez. Çünkü çok zayıf insanlarda da selülit görülebilmektedir. Ancak vücudunda kilolu kişilerin kilo vermesi selülitin azalmasına yardımcı olabilir. Kadınlar arasında erkeklere göre daha yaygın görülür. Aynı zamanda eğer ailede selüliti olan kadınlar var ise sizde de görülme olasılığı daha yüksek olur. Sizdeki selülitin ne boyutlarda olduğu ve dışarıdan ne kadar görünebilir, fark edilebilir olduğu bazı faktörlere bağlıdır. Bu faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • –  Yetersiz ve dengesiz bir diyet ile beslenme
 • –  Faydası olmayan ve reklamı yapılan diyetlerle beslenme
 • –  Vücut metabolizmasının yavaş olması
 • –  Fiziksel aktivite eksikliği
 • –  Hormon değişiklikleri
 • –  Vücutta sıvı kaybı
 • –  Vücuttaki toplam yağ miktar
 • –  Cildinizin kalınlığı ve rengi

Selülit koyu tenli kişilerde daha az belirgindir. Bu nedenle eğer cildiniz açık tenli ise ve dışarıya mayo ile çıkmayı planlıyorsanız selülitleri daha az görünür yapmak için bronzlaştırıcı uygulayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Selülitin Tedavisi

Uyluk ve kalça bölgelerindeki selülitin tedavisi için birçok ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünler arasında etkili ve faydalı olduğuna dair çok az kanıt bulunmaktadır. Kullanacağınız bu ürünler ve başvurmayı düşünebileceğiniz bazı prosedürler ile alakalı olarak bilmek isteyeceğiniz bazı bilgiler aşağıda verilmiştir:

– Selülit kremleri:  Bu kremlerin yağı erittiği ve cildi yumuşattığı söylenmektedir. Ancak selülit kremlerinin içerisinde “aminofilin” isimli ve astım tedavisinde kullanılan bir bileşen bulunmaktadır. İşte bu bileşenin astım tedavisinde etkinliği kanıtlandığı için selülite faydalı olup olmadığına dair herhangi bir tıbbi kanıt yoktur. Bu nedenle kullanılması zararlı etkilere de yol açabilir. Bu kremlerin selülit üzerindeki görünür faydası muhtemelen kan damarlarını daraltarak cilde daha fazla su gitmesini sağlamaktır Ancak bu durum özellikle dolaşım sistemi problemi olan insanlar için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Aminofilin ayrıca bazı kişilerde alerjik reaksiyona da neden olabilir.

Selülit Sorunları Nasıl Giderilir

– Liposuction:  Bu işlem vücuttan yağ almak için uygulanan cerrahi bir prosedürdür. Bu cerrahi işlemde cildin altındaki yağ tabakası alınır selülit alınmaz. Ancak bazı tıp otoriteleri liposuction işleminin ciltte daha fazla çöküntülere neden olarak selülit görünümünü de daha da kötüleştirebileceği konusunda uyarıda bulunmaktadırlar.

Selülite Çözüm

–  Mezoterapi: Mezoterapi ilk olarak Avrupa’da iltihaplı cilt hastalıklarında ağrıyı gidermek için kullanılmış olan bir tedavi yöntemidir. Bu işlemi ile cildin hemen altındaki dokuya vitaminler, mineraller aminoasitler, ve enzimler gibi maddelerin enjekte edilmesi işlemi yer almaktadır. Mezoterapi yağın bir kısmını yakarak selülit görünümünde hafif bir iyileşme yaratabilir. Ancak şişkinlik, enfeksiyon ve düzensiz cilt hatları gibi bazı riskleri de beraberinde taşımaktadır.

–  Masaj ve Spa bakımları: Masaj ve diğer spa tedavileri ciltteki selülitten kaynaklanan çukurlaşmalarının görünümünde geçici olarak bir fayda sağlayabilir ancak selülitin giderilmesini sağlamaz. Bu şekilde herhangi kısa süreli etkisi olan tedavilerin etkisi genellikle ciltteki aşırı sıvıyı almalarından kaynaklanmaktadır.

– Lazer tedavisi:  Selülitlerin tedavisinde başvurulan diğer bir yöntem de lazer tedavilerdir.  Lazer prosedürünü uygulayan firmalar lazer teknolojisinin cilt altındaki yağı eriterek yine deri altındaki fibroz bantlarını ayırdığını ve bu şekilde kolajen üretimini uyardığını savunmaktadırlar.

Selülit Tedavilerinin Geleceği

Diğer birçok sorunda olduğu gibi doktorlar, araştırmacılar ve uzmanlar mevcut tedavilerden daha faydalı ve daha etkili yeni tedavi arayışlarını sürdürmektedirler. Bu durum selülit tedavisi için de geçerlidir. İşte bu amaçla şu an deneme sürecinde olan bir yöntem kapsamında, yağ dokusunu bozabilecek dalga boyutlarına sahip kırmızı ve kızılötesi ışık yayan diyotlar yani LED’ler kullanılmaktadır. Bu Prosedür çukurlu görünüme neden olan bağ dokusu ve fibroz bantlarını yumuşatmak için silindir ve aspiratörler ile birleştirilir.

Uyluktaki Selülitler Nasıl Geçer

Bu tedavi seçenekleri gelecek vaad etse de yine de selülitler için en iyi seçenek fazla kiloları vermek ve düzenli olarak egzersiz yapmaya devam etmektir. Uzmanlar selülit için en uygun olabilecek egzersizlerin aerobik egzersizlerin ağırlık egzersizleri ile birleştirilmesi olduğunu ifade etmektedirler. Bu şekildeki bir egzersiz routine bir de meyve sebze ve lif açısından zengin bir diyet eklendiğinde selülite karşı en güçlü mücadele verilmiş ve en etkili önlem alınmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  neden ole oluyokı
  selulıt

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vajina Temizliği
Migreni Tetikleyen 7 Faktör
Over kistleri
Rahim Duvarı Kalınlaşması
Yumurtalık Kisti Belirtileri
Kadınlarda Meme Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.