SELÜLİT TEDAVİSİ
SELÜLİT NEDİR VE NASIL OLUŞUR?
Selülit bazı insanlarda kalça, uyluk veya değişik yerlerinde görülen çukur görünümünde yada portakal kabuğu görünümündeki yapılardır. Selülit zayıf veya şişman demeden çoğu insanda kan dolaşımının yetersizleşmesine bağlı olarak oluşabilir. Bilhassa kas, yağ ve bağ doku farklılıkları nedeni ile kadın bireylerde daha fazla görülmektedir. Kadın hormonları bu dağılıma neden olabilmektedir. Buna rağmen hormonlar ile tedavi edilememektedir. Selülit kalıtım, deri kalınlığı, cinsiyet, yaş ve vücudun yağ dağıtım metabolizması gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

SELÜLİT İÇİN TEDAVİ METOTLARI NELERDİR?
Çoğu kişi selüliti sevmediği için ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için selülit tedavisi yoluna gider. Bu nedenle selülit hakkında yazılmış diyet değişiklikleri, kremler ve mekanik tedaviler gibi bir çok tedavi muvcuttur.

Tedavide hangi evrede olmak çok önemli. Yöntemleride evrelerine göre değişkenlik gösterir. İlk dönemde yani parmaklarımızın arasına aldığımız zaman dokuda bir düzensizlik varsa bu noktada endermoloji adı verilen cilt altı bağ dokusunu uyaran, elastiği arttıran ve cilt altı yağ dokusunu dolaşıma doğru iten masaj teknikleri, LPC gibi cihazlarla masaj tekniği ve el masajı ilk dönemde selülit tedavisinde yeterlidir.

İkinci dönemde ise el ile test edildiğinde deri altında pütürlüğün olmasının yanı sıra ayakta durulduğunda da  ciltte selülit görünümü varsa burda endormoloji denilen yöntem ve LPC sistemi yeterli değildir. Buna ilaveten bir sinerji yapmak gerekir. Bu da mezoterapi selülit tedavisinde en etkili yöntemdir.

Sponsorlu Bağlantılar

İğneli  uygulama istemeyenlerde diğer cihazlarda selülitli doku üzerinde çalışılabilir. Bunlardan bir tanesi lipokavitasyon denilen bir uygulamadır. Ses dalgalarıyla çalışır. Ses dalgaları cilt yüzeyindeki selülit dokusunun dağılması ve oradaki dolaşıma atılması sistemiyle çalışır. Diğer bir yöntem radyofrekans yöntemidir. Bölgesel incelmenin yanısıra selülitli dokununda ısıtılarak eritilmesi sistemiyle çalışır. Haftada iki yada üç kez uygulanan selülitli doku üzerinde çalışılır. Buda selülit üzerinde etkili olabilecek bir yöntemdir.

Selülit tedavisi yöntemlerini biraz açalım;

1.    METİLKSANTİNLER: Metilksantinler aminofilin, kafein ve theofilin grubu kimysalları içeren ilaçtır. Bu kimyasallar birçok selülit kremleri ve selülitlerdeki yağ depolarını yıkmak için kullanılması nedeni ile tedavide kullanılmaktadır.

2.    DİYET TAKVİYELERİ: Bu ürünlerin bazıları pazarlanmakta ve rahatlıkla bulunabilmektedir. Selülit oluşunuma karşı bu takviyelerin kullanılması selülitlerle mücadelede sizin zafer kazanmanızı sağlayacaktır. Bu maddeler arasında ginkgo biloba, tatlı yonca, üzüm çekirdeği flavonoidleri, çuha çiçeği yağı, balık yağı, soya lesitini ve bladder wrack ekstratlar(Fucus vesiculosus) olarak sıralanabilir. Bu destek mahiyetindeki bileşimler yağları parçalayarak kan dolaşımını iyileştirir, metabolizmayı artırır ve hücre hasarına karşı vücudu korur.

3.    MASAJ TEDAVİSİ: Selülitle etkilenen alanlarda uygulanabilen çeşitli masaj makinalar geliştirilmiştir. Bu makinalardan bir tanesi endermoloji adı verilen cihazlardır. Dönen bir silindire sahip olup, cilt alanında döndükçe yağları bir odada toplar. Emme ve dönme prensipine dayalı çalışan bir cihaz olup 1990’lı yıllarda beri kullanılmakta ve ABD tarafından da onaylanmıştır. Düzenli bakım ile etkisi kanıtlanmıştır.

4.    LAZER VEYA IŞIK TERAPİSİ: FDA(Food and Drug Administration), selülitlerin görünümünü azaltmak için ışık terapisi kullanılmasını onayladı. Genellikle pahalı bir tedavi yöntemidir. Lazer tedavisi, Three Active Selülit diye isimlendirilen terapi üç farklı tedaviyi birlikte uyguluyor ve selülitleri azaltmaya destek oluyor. Kilo verme sonrası oluşan sarkmalarda başarılı sonuçlar vermektedir.  Özel başlığı sayesinde acısız ve  sadece rahatlama hissi veren bir lazer cihazıdır. 1 ay zarfında basen ve özellikle yanlarda oluşan yağlardan kurtulabiliyorsunuz.

5.    MEZOTERAPİ: Mezoterapide cildin yapısına göre dolaşımı destekleyecek, cilt altı yağ dokusunda azalmayı sağlayacak, organik ilaçlardan oluşan kokteylerle(bitki ve vitamin olabilir) cilt altına verilecek olan ilaçlar sayesinde selülit dokusunda gerileme sağlayacaktır. Gerileyen selüliti lenf dolaşımına atılırsa orada meydana gelen dokuyu hızlı bir şekilde uzaklaşması desteklenerek düzgün bir cilt yapısı oluşacaktır.

6.    COLLAGENASE: Kollajenaz kolajen parçalanmasını sağlayan ve vücutta doğal olarak meydana gelen bağ dokusu(hücreleri birlikte bağlayan dokuların) bileşeni olan enzimdir. 2006 yılında yapılan 10 kadında selülit için yapılan küçük bir çalışmada, bu enzim ile enjeksiyonların selülitli görünümün iyileştirilmesinde yararlı olabileceği düşünülmektedir. Bu enjeksiyonları uzun vadeli etkileri hala bilinmemektedir ve çalışmalar henüz gelişmeler kapsamındadır. Deneysel olarak tedavi henüz rutin olarak mevcut değildir, ancak kollajenaz enjeksiyonları selülit tedavisi için bir seçenek olabilir.

7.    SELÜLİT DİYETLERİ: Selülit için özel bir diyet yararlı olabilir. Bu diyet önerileri inflamasyınu azaltmak ve kan dolaşımını hızlandırarak başarılı olabilir.

SELÜLİT TEDAVİSİNİN AŞAMALARI
Öncelikle kişinin isteği üzerine mezoterapi ve lenf drenajı ikisi birlikte yapılmasına karar vermek gerekir. En az iki üç aylık periodlarla yapılır. Selülit tedavisi bittikten sonra tekrarlama durumu olduğu için her yıl yaptıranlar da vardır. Eğer yaşam tarzı düzenlenmezse kaybolan selülitler yerine tekrar gelebilir. Buna göre selülit tedavisinin uzun ve kontrollü olması gerekir.

SELÜLİT TEDAVİDEN SONRA TEKRARLAR MI?
Selülit altta yatan sebepler değişmediği sürece tekrar eden bir durumdur. Tekrar etmesini önlemek için selülit tedavisini yaptırdıktan sonra koruyucu tedavisine devam etmek gerekir. Selülitli doku, tedaviden sonra tekrarlamasını önlemek için ayda bir koruyucu tedavi  uygulaması yapmak gerekir. Kadınlarda hormonların çalışması, dolaşım yetersizliği olması, bağ dokularındaki gevşeklik olması gibi sebeplerde selülit oluşması mümkündür. Aynı beslenme ve fiziksel aktivite eskisi gibi devam ederse selülit oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzde Kılcal Damar Çatlaması
Sivilcelerden Kurtulmak
Lazer Epilasyonu Güvenli Midir? Yan Etkileri Ve Riskleri Nelerdir?
Cildi Nemlendirmek İçin Doğal Yöntemler
KURU CİLTLERE EV HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MASKE
Kırışıklıklar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.