Selülit Nedir?

selülit kurtulmaselülit tedavisiGünümüzde bayanların en büyük sorunlarından birisi selülittir. Kadınlarda ortaya çıkan bu selülitler bir anda ortaya çıkmamakla birlikte daha önceden oluşan nedenlerin sonucu belli bir süre sonra kadınlarda selülit ortaya çıkmaktadır. Selülitler, yağ dokularının etrafında ve derinin alt kısmında ortaya çıkmaktadırlar. Selülitin ortaya çıkmasıyla birlikte, selülitin oluştuğu bölgedeki derinin üst kısmında pütürcüklü portakal kabuğu görünümünde bir tabaka oluşur ve oluşan görüntü sonrası bayanda özgüven eksikliği oluşmasına neden olabilir. Oluşan yağ tabakası belli bir süre sonra genişlemekte ve kan dolaşımının yetersiz olmasına sebebiyet vermektedir. Yağ dokusunun genişlemesi nedeniyle vücutta normalinden daha aşırı su tutmaya başlamaktadır. Bu da vücuttaki kan dolaşımının aksamasına ve zayıflamasına sebebiyet verir.  Kan dolaşımının zayıflamasıyla birlikte vücuttaki dokular daha az oksijen alırlar ve sonucunda ise elastikiyetleri kaybolur ve cilt pürüzlü bir hale dönüşür.

Sponsorlu Bağlantılar

Selülitler ilk başta belirttiğimiz gibi bir anda ortaya çıkmamaktadırlar. Çevresel etkenler ve kişinin yaşam şekli de selülitlerin ortaya çıkmasında önemli bir etkendir. Örneğin, dengesiz beslenme, aşırı sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, sağlıksız yaşam ve hareketsizlikte selülitin ortaya çıkmasının nedenlerindendir. Ayrıca menopoz ve hamilelik dönemlerinin yanı sıra, kadınların hormonal seviyelerinde yaşanan yükseliş ve inişlerinde selülite sebebiyet verdiği bilinmektedir. Hormonal seviye strese bağlı olarakta iniş ve çıkışlar gösterebilir. İşte tüm bu nedenler selülitin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden, selülitlerden kurtulmak için çevresel faktörlere dikkat ettiğiniz kadar kendi yaşantınıza da dikkat etmelisiniz. Kısacası, yaşamınızda ufak değişiklikler yaparak selülitlerinizin yok olmasını deneyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Selülit Tedavisi Nasıl Olur?

selülitSelülit tedavisinin bir çok yöntemi bulunmaktadır. Sizlere bu tedavi yöntemlerinden kısaca bahsedeceğiz. Öncelikle selülit tedavisini hastanelerin dermatoloji bölümlerinden randevu alarak yaptırabilirsiniz. Doktorunuz size uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Selülitlerin tedavisi artık olanaksız değil ve kesinlikle tedavi edilebilmektedir. Selülitlerin tedavi yöntemlerini incelersek aşağıdaki tedavi yöntemlerinden bahsetmemiz mümkün olacaktır.

Akupunktur: Günümüzde en çok kullanılan tedavi yöntemlerinden birisidir. Akupunktur yardımı ile vücudumuzdaki organizmalar harekete geçirilerek selülit tedavi edilmeye çalışılır. Ayrıca, selülite neden olan vücutta fazla su birikimi de akupunktur ile tedavi edilmektedir.

Lazer Terapi: Bu tedavi yöntemi iki türlü olmaktadır. Bunlardan birisi sıcak lazer bir diğeri ise soğuk lazerdir. Soğuk lazer, selülitin olduğu yerdeki hücrelere uygulanarak, buradaki suyun tutulmasını önlemeye çalışmaktadır. Sıcak lazerde ise, selülitin oluştuğu bölgedeki dokuların durağanları yok edilerek dolaşımları sağlanmaktadır.

Mezoterapi: Mezoterapi olarak tabir ettiğimiz yöntemde, şırınga darbeleri ile sıvı halde bulunan ilaçlar selülitli bölgeye temas etmesi sağlanır. Ayrıca bu yöntemin haricinde tamamen yeni yeni kullanılmayan başlanan homeopati yönteminde ise tamamen doğal maddeler kullanılmaktadır.

Ultrason: Ultrason yöntemi ile en küçük yağlar bile yok edilerek başarı sağlanabilmektedir. Ayrıca yağlanmanın daha fazla olduğu bölgede en derine doğru nüfus ederek lenfleri uyarmaktadır ve selülitin yok olmasını sağlamaktadır.

Lipoelektro: Uzun iğneler yardımı ile selülitleri yok etme yöntemidir. Bu yöntemde uygulanan iğneler uzun, kesin ve ince uçludur. İğneler selülitli bölgeye uygulanarak yağların parçalanması sağlanır. Parçalanan yağlar ortaya çıkarak temizlenir. Bu şekilde selülitler yok edilir.

Ozon Banyosu: Selülitlerin olduğu bölgedeki hücreleri oksijen ile temizlemeye dayalı bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi bir kabin içerisinde yapılmaktadır. Hücrenin oksijenle dolması sağlanarak, kanın dolaşımı arttırılmaktadır.

Basınç Terapisi: Bu yöntemde bacak kısımları sarılmaktadır. Hava basıncı olan bir odaya girilerek, basınç bilinçli ve düzenli olarak yavaşça azaltılır. Bu sayede kişinin kan dolaşımı hareketlenir ve selülitlerin yok olması sağlanır.

selülitten korunmaMasaj Tedavisi: Günümüzde en çok uygulanan yöntemlerdendir. Yapılan masajın amacı ise, kişideki lenf ve kan dolaşımını harekete geçirerek hücrelere oksijen dolmasını sağlamaktır. Masaj yöntemleri olarak 2 türlü yöntem uygulanmaktadır. Birisi dolaşım masajı bir diğeri ise lenf drenajı masajıdır. Dolaşım masajında, deri altındaki kan dolaşımını canlandırarak, dokuların yeniden canlanmasını ve harekete geçmesini sağlar. Lenf drenajı masajındaki amaç ise, lenf dolaşımını canlandırmak ve hareket geçirmektedir. Bu yöntem hem aletle hem de elle uygulanabilmektedir. Aletle uygulanan masajlar daha derinlemesine olurken, elle yapılan masajlar ise daha yüzeysel kalmaktadır. Fakat her iki masajda da mantık aynıdır. Uygulanan masaj sonrası hücreler oksijen ile dolarak toksinler vücuttan atılmaktadır.

Kremler: Piyasada bulunana selülit kremleri derinin altına  nüfus ederek kan dolaşımını arttırarak selülitli bölgenin canlanmasını ve yenilenmesini amaçlamaktadır.

Yukarıda uygulanan tedavi yöntemlerini seçmeden önce dermatoloji uzmanları ile görüşerek size en uygun tedavi yöntemini seçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Manikür – Pedikür
El Egzaması Nasıl Geçer
KALICI SAÇ DÜZLEŞTİRME NASIL YAPILIR
Genital Bölge Estetiği
Yara – Jilet İzi Giderme
Bronzlaşma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.