Septik Şok Nedir?

Septisemi, bakteriyel yada başka nedenlere bağlı gelişen enfeksiyonlara vücudun verdiği ciddi tepkilere denir. Septik Şok ise septi semi nedeniyle vücudun kontrolünü yitirip hızla harap olması anlamına gelmektedir. Kan basıncının hızla düşmesiyle ortaya çıkan septik şok bütün bir vücudun işleyişini bozar ve yaşamı tehdit etmeye başlar. Septik Şok ayrıca;

  • Eklem sorunları,
  • Kalp romatizması,
  • Damar hastalıkları,
  • Yüksek ateşe bağlı havaleli durumlar,
  • Kalp kapakçığı sorunları, iç organların iflası

Gibi birçok rahatsızlığa da neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Septik Şok Belirtileri:

Şokun titreme, halsizlik ve sendeleyerek hareket gibi ön belirtileri vardır. Daha sonra rahatsızlık, bazı durumlarda yüksek ateş, bazı durumlarda ise düşük ateş şeklinde kendini belli eder. Kötüleşen durumlarda kalp atışları anormal artar, nefes alımı hızlanıp yüzeyselleşmeye başlar, kan basıncı hızla düşer ve şok yaşayan insan tuhaflaşır, bakışları boş ve ifadeden yoksundur.

İlerleyen belirtilerde vücut ısısı hızla düşmeye başlar, buna bağlı olarak kişide uyuklamaya meyil artar. Kan, damarlardan dokulara doğru sızmaya başlar ve yaygın morarmalar görülebilir. Akciğer hızla su toplar. Akciğer dokularını su tuttuğundan nefes alınsa da oksijen açlığı had safhaya ulaşır. Bayılma ve ardından ölüm kaçınılmazdır.
Septik Şok Sonuçları:

Sponsorlu Bağlantılar

Kan hücrelerinde anormal yükselmeler görülebilir. Yada tam tersi kan hücrelerinin düşüşü de mümkündür. Bu durumlar tam bir belirsizlik içerisinde gelişir. Vücut büyük bir kaosa sürüklenmektedir.

Organların arızalanması kaçınılmazdır. Çoğunlukla kan hücreleri hedefsiz ve kargaşa içerisinde hemen hemen her yere saldırırlar.

Akciğerden az gelen oksijen kendini kurtarma telaşındaki hücreler tarafından hızla tüketilirken diğer akciğere uzak hücreler ise oksijensiz kalacağından oksijensiz solunuma başlar. Oksijensiz solunum nedeniyle kanda laktik asit birikirken kanın Ph oranı hızla düşer bu durum hormonal yapıyı bozar.

Kalp bütün bu olanlara daha hızlı atarak ve daha yoğun kan pompalamaya çalışarak cevap vermeye başlar bu durum kana yayılmış bakteriyel toksinlerin daha hızlı yayılmasına neden olur. Toksinleri alan kas hücreleri daha fazla oksijen alamaya çalışır bu ise beyin, kalp, ciğer ve böbreklere giden oksijeni azaltır.

Hızla bozulan böbrek fonksiyonları kanda metabolik atıkların birikmesine neden olur. Bu metabolik atıklar öncelikle karaciğer kalp ve beyin gibi hassas organların harap olmasına neden olur.

Asıl etki ise kanın hızla pıhtılaşması ve kan damarları içerisinde çökelmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Bu artık geri dönüşsüz bir yoldur. Vücut hızla ölmektedir.

 

Septik Şokun Nedenleri:

Genellikle bakteri, alerji, yada büyük çaplı protezlerden dolayı oluşan iltihaplı vakalar septik şok a neden olur. Çok nadir durumlarda bakteriyel enfeksiyonlar başrol oyuncusudur. Özellikle candida türü mantar mantar enfeksiyonlarının asıl nedenidir. Sepsis ve ardından gelen septik şok çoğu durumda akciğer enfeksiyonu ve idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle tetiklenir.

Kimler Septik Şok Yaşayabilir?

Eğer bireyin enfeksiyonlara karşı koyma yeteneği azalmışsa sepsis ve sonrasında septik şok yaşaması muhtemeldir.

Yeni doğan bebekler, hamileler, şeker hastaları, siroz hastaları, AIDS gibi bağışıklık bozuklukları, aşırı alerjik tepkiler verenler, hastanede yatan hastalar, organ kabul etmiş(böbrek, kol, kalp, ciğer vb) hastalar. Sepsis yaşama riski en yüksek olan gruba girmektedirler.

Septik Şok Tedavisi:

Tedavide öncelikle şokun başlama sebebi teşhis edilmelidir. Buraya uygulanacak olan tedavş aynı zamanda şok içinde faydalı olacaktır. İlerlemiş olan durumlarda kan değişimi, kan süzülmesi ve detoksin uygulanması gerekir. Antibiyotik kullanımı sepsis için en önemli tedavi yollarından birisidir. Gerekirse kişinin yapay protezleri çıkarılır bu protezlerin sepsisi tekrarlaması önlenmiş olur.

 

Önemli: Antibiyotik kullanımı çok önemlidir. Bu ilaçlar zamanında ve yeterli doz da alınmalıdır. Asla ve asla antibiyotik bitmeden tedavi de bitmemiştir. Geçici iyileşmeler bakterileri daha da güçlendirir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kandidiyazis yada Pamukçuk
Kalp Kapakları
Geçmişte Sarımsak
Aort Daralması
Nöropatik Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.