SEPTİSEMİ NEDİR?

Septisemi, kan zehirlenmesine verilen isimdir. İlerleyen kan zehirlenmeleri %50 gibi yüksek derecede ölüm oranına sahiptir. Böyle ilerici durumlara septik şok adı verilmektedir. Septisemi acil bir tıbbi durumdur ve acil tıbbi tedavi gerektirir.

SEPTİSEMİ İLE MENENJİT ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VARDIR?

Sponsorlu Bağlantılar

Menenjit neden olan bazı bakteriler – özellikle de meningokok formu – septisemiye neden olabilir. Meningokoklar boğaz yolu ile vücuda girerek yeteri kadar çoğalıp vücudu işgal ettiğinde kan dolaşımına katılır ve beyindeki meninkslere (beyin ve omuriliği saran zar) doğru gider.

Bazı durumlarda, meningokoklar kan dolaşımında kontrol edilemeyecek derecede çoğalabilirler. İşte bu noktada, kişiyi meninks enfeksiyonuna neden olmadan önceki durumuna septisemi adı verilir.

Diğer durumlarda, kan ve meninkslerdeki enfeksiyon aynı zamanda gelişir ve bu da hastalarda sepsis ve menenjitin gelişmesine yol açar.
Olguların bir kısmında ise, kişinin vücudu kandaki bakteri çoğalmasını durdurabilir fakat meninkslerdeki bakteri gelişimini durduramaz. Bu durumda da kişide menenjit gelişebilir.

SEPTİSEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Septisemi olan hastalarda genellikle deride iğne batması görünümünde küçük ve ince kan kümeleri şeklinde olan hemorajik döküntü gelişir. Tedavi edilmediği durumlarda bu döküntüler yavaş yavaş büyüyerek yeni meydana gelmiş morluklar şeklini almaya başlar. Bu mor çürükler daha sonra renk değişimi ve morluklar şeklinde görünen daha büyük morluklara dönüşür.

Sponsorlu Bağlantılar

Septisemi çok hızlı bir şekilde gelişir. Hasta hızlı bir biçimde aniden çok hasta olabilir. Bu durumda aşağıdaki belirtiler ile karşılaşılabilir.

  • Besin ve çevrenize olan ilgiyi kaybedebilirsiniz.
  • Ateşiniz olabilir.
  • Ellerinizi ve ayaklarınızı soğuk hissedebilirsiniz.
  • Kendinizi uyuşuk, endişeli hissedebilirsiniz.
  • Bir koma ve bazen ölüm deneyimi yaşayabilirsiniz.

Daha yavaş hasta olanlarda menenjit belirtilerinin bazıları gelişebilir. Septisemi belirtileri, diğer sağlık sorunlarına benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için doktorunuza danışın.

KAN ZEHİRLENMESİ: NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ

“Kan zehirlenmesi” tıbbi bir terim değildir. Kanda bir bakterinin mevcut olduğunu gösterir. Zehirli bir madde olduğunu göstermez. Ancak, “kan zehirlenmesi (bakteriyemi)” ciddi bir hastalıktır ve acil tıbbi yardım gerektirir.

Eğer son zamanlarda tıbbi veya dental bir prosedür geçirmiş ya da enjeksiyon olmuşsanız ve sonrasında aşağıdaki belirtilerle karşılaşmışsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir:

  • Ani, yüksek ateş
  • Titreme
  • Hızlı kalp atışı
  • Mide bulantısı, kusma veya karın ağrısı
  • Ciddi bir hastalık hissi

Bakteriyemi tanısı genellikle kan kültürü ile teyit edilir. Tedavisi ise hastane yatışı ve damar yolundan antibiyotik verilmesini gerektirir. Bakteriyemi zamanında tedavi edilmezse, hızlı bir şekilde hayatı tehdit eden bir durum olan “sepsis” e çevirebilir.

SEPTİSEMİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Septisemi için özel tedavi hekiminiz tarafından belirlenecektir. Septisemi acil tıbbi müdahale gerektiren acil bir tıbbi durumdur. Çoğu durumda, tedavi kapsamında antibiyotik ilaçlar başrol oynayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yatak Yaraları Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
Ayaklara Kuruluk ve Ağrı Nasıl Yatıştırılır
Yumuşacık Eller İçin Zeytinyağı ve Şeker
Seboreik Dermatit
Diyabetli Hastalarda Cilt Bakımı
AKNE DELİKLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.