SERİNLEYEYİM DERKEN BOĞULMAYIN
Suyun şakası olmaz. Yüzme biliyorum diye suya pervasızca girmek kazalara yol açarak hayati tehlikeye neden olabiliyor. Özellikle küresel ısınmanın nefesini ensemizde hissettiğimiz şu yıllarda insanlar dere, nehir, deniz ve göl gibi suyun olduğu mekanları sıklıkla tercih ediyor. Suya girilirken veya girilmeden önceki bilgi eksiklikleri, yanlış dalışlar yada sulu şakalar boğulma riskine zemin hazırlıyor.

Dünya genelinde ortalama her yıl 400.000 kişinin boğulduğunu ve çocuklarda kazalara bağlı ölümlerin 3. sırada boğulmanın yer aldığını söylesek yazımızın öneminin artacağını düşünüyoruz. Öncelikle suda boğulmaya neden olan durumları bir gözden geçirelim;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Suda boğulma erkeklerde daha fazla, nedeni ise başta cahil cesareti denilen durum ve alkollü suya girme
 • Su içinde tehlikeli şakalar yapılması. Bu şakalar sonucu bir miktar suyun bile boğaza kaçması büyük risk teşkil eder.
 • En önemlilerinden bir tanesi PANİĞE KAPILMA. Paniğe kapılan kişi ne yapacağını bilemez, kendi kontrolünü kaybeder ve kendi sonunu hazırlar. Bu nedenle tedbiri baştan almak çok önemlidir.

Serinlemeniz elbette önemli ama hayatınız daha önemli. Bu bakımdan suya girmeden önce aşağıdaki tavsiye niteliğindeki kurallara bir göz atmanızda fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Özellikle yüzme bilmeyenler derin ve bulanık sulara kesinlikle girmemelidir. İlk defa gittiğiniz bir yerde suyun zemini bimediğinizden ötürü temkinli davranınız.
 • Yalnızken deniz yada göle girmeyin.
 • Karnınız tok iken suya girmeyin.
 • Güneş çarpmalarından korunmak için öğle saatlerinde (10:00 ile 16:00 arası) suya girmeyin.
 • İster yetişkin isterse de çocuk olsun çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir.
 • Ani bir şekilde suya girmeyin. Soğuk olan su sizi paniğe sevkedebilir. Yada kramplara yol açabilir.
 • Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalmayınız. 2 metreden düşük derinlikler omurga kırıklarına yol açarak ölümünüze neden olabilir. En iyi olasılıkla felç olabilirsiniz.
 • Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri yada esneme yapınız.
 • Özellikle baraj ve göllerin zeminleri genellikle bataklıktır. Bu gibi yerlerde mümkünse suya girmeyin. Bataklık sizi dibe doğru çekerek boğulmanıza zemin hazırlar.
 • Dalgalı sulara girmeyiniz, girdiyseniz, açılmayınız. Adrenalin yapayım derken sonuç felaket olabilir.
 • Yüzme bilinse dahi boğulan birini kurtarma teknikleri bilinmiyorsa boğulan bir kişiyi kurtarmaya gidilmemelidir. Sonuç her iki kişi için de kaçınılmaz olabilir.

BOĞULMALARA KARŞI EĞİTİM ŞART!
Boğulmaları önlemek için küçük yaştan itibaren yüzme ve ilk yardım ile ilgili bilgiler çocuklara mutlaka öğretilmeli. İlk deneyimini deniz yada göllerde yaşayan bir çocuk, bu deneyimini hayatı ile ödeyebilir. Dalgalı olan deniz ayakta durmayı dahi zorlaştırarak, dengesini kaybetmesine, ağzına su kaçmasına ve panik yapmasına yol açacaktır. Panik ise boğulmaların en büyük nedenlerindendir. Bu çerçevede mümkünse ilk yüzme eğitimleri havuzda ve sertifikalı bir eğitmen tarafından yapılmalıdır.

Yine bu yaşlarda suda yapılan şakalara karşı da nasıl davranılacağı öğretilmelidir. Suda boğulan biri görüldüğünde yapılacak olan ilk işin boğulan kişiye can kurtaran simidi, top, varsa halat yada suda batmayan cisimler gibi malzemelerin atılacağı, sonrasında ise derhal 112 acil sağlık hizmetlilerinin aranması gerektiği anlatılmalıdır. Çünkü bunlar hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sıcak Bitkinliği İlk Yardım
Elektrik Yanıkları İlk Yardım
Kalp Durmasında Ne Yapılır
İlk Yardım Çantasında Neler Olmalı
Çıkıklarda İlk Yardım
Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.