SERUM KİLO YAPAR MI?

Gerçek anlamı ile serum, kanın sıvı kısmı demektir. Kan bekletildiğinde pıhtılaşır ve ortaya sarımsı bir sıvı çıkar. Buna serum adı verilir. Yazımızın konusunu bu ifade edilen serumun dışında “serum” olarak bilinen sıvı oluşturmaktadır. Bu serum, fizyolojik yada izotonik tuz çözeltisi olarak isimlendirilen % 0,9 ‘ luk ve enjeksyion halinde hastalanma durumunda verilen çözeltidir.

 Bir hastaya sıvı yani serum verildiğinde tabi ki serum verilmeden önceki kilosuyla serum verildikten sonra ki kilosu arasında verilen serum miktarı kadar kilo artışı olacaktır. Ama hasta bunu idrarla, gaitayla ya da terle kısa bir sure sonra vücuttan atacaktır. Damar yolu ile verilen serumlar ya da diğer elektrolitli solüsyonun kilo alımında hiçbir etkisi yoktur. Hastalar serumdan dolayı kilo almayabilir. Kilo vücudun metabolizmasına bağlı olarak yağ dokusunun artması, kas dokusunun yağ dokusuyla oranının bozulması şeklinde katı maddelerin artmasında oluşan bir durumdur. Sıvı alımına bağlı bir kilo artışı söz konusu olamaz çünkü vücut bir müddet sonra o sıvıyı dışarı atacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız yoluyla besin alamıyorsa doktorlar serumla besin takviyesi yapıyorlar. Bu Hastaların eğer bağırsakları çalışmaya başlıyorsa özellikle ameliyatlardan sonraki durum söz konusudur. Normal ağızdan gıda almaya başlanır, ağızdan yeterli gıda almaya başlanınca dışarıdan alınan serum miktarı azaltılmaya başlanır. Artık ağız yoluyla yeterli sıvı alımı oluyorsa serum takviyesi kesilir. Serum hastanın vücudunda ihtiyaç olduğu zaman verilebilir. Herhangi bir hastaya ekstra bir güç olsun diye serum verilmez. Hastanın eksik sıvısı tamamlanması için serum takviyesi yapılabilir. Serum tedavisi biten hastalarında sonradan herhangi bir takibe gerek duyulmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KARIN ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?
Sığaranın Zararları
Kas Zayıflığı Neden Olur
KARIN AĞRISINA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER
Akciğer Hastalıkları
Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.