Serum Nötralizasyon Testi Nedir?kandaki virüsler

Nötralizasyon vücuda giren hastalık yapıcı etkenlere karşı kanda antikor meydana gelmesi olayıdır. Serum ise aslında kan sıvısı demektir. Antikor denilen savunma proteinleri kandaki serumda(kan sıvısı)  var olur ve bu şekilde taşınır. Serum nötralizasyon testi kandaki bu antikorları tespit etmeye yarayan bir yöntemdir.

Örneğin: Bu teste göre eğer kanda hepatit B virüsü varsa aynı zamanda bu virüse karşı oluşacak antikor da vardır. Eğer biz hepatit B antikorunu serum nötralizasyon testi sayesinde tespit edersek kişide hepatit B hastalığının var olduğuna yada bu hastalığa daha önceki bir dönemde kişinin yakalanmış olacağına hükmederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Nötralizasyon testi günümüzde hem hastalık etkeninin kendisini hem de hastalık etkeninin ortaya çıkarttığı antikorları tespit etmede kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kişinin geçirmekte olduğu hastalıklar ve daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar rahatlıkla tespit edilebilmektedir.

Bu test bir besi ortamına hücrelerin ekilmesi ve bu hücreler yetiştirilirken hastalık yapıcı etkenin hücrelere verilmesi esasına dayanır. Bu denemeye göre hastalık yapıcı etkenler ekilen hücrelerin hemen hemen tamamını hasta eder. İkinci bir kapta ise yine hastalık yapıcı etkenlerle beraber hücreler bulunur. Bu ikinci kaba hastanın kan serumu eklenir.

Buna göre:

  1. Kapta hücreler ve hastalık yapıcı mikroplar bulunur.
  2. Kapta ise hücreler, hastalık yapıcı mikroplar ve hastadan alınan kan serumu bulunur.

Serum Nötralizasyon Testinin Değerlendirilmesi:

Sponsorlu Bağlantılar

Hastalık etkisiyle hücrelerde değişiklikler gözlenecektir. Bu değişiklikler 1. Kapta ciddi derecede olur. 2. Kap ise tetkiki yapılan kişinin hastalığı geçirip geçirmediğine bağlı olarak değişir. Eğer kişide hastalık yoksa yada bu kişi hastalığı geçirmemişse 2. Kapta 1. Kapla aynı hücre durumlarıyla karşılaşılır.

Diğer yandan tetkiki yapılan hasta hastalık geçiriyorsa ya da daha önceden hastalık geçirmişse 2. Kaptaki hücreler 1. Kaptan farklı olacaktır. Bunun sebebi 1. Kapta hastalık etkeni hiç bir problemle karşılaşmadan etki ederken 2. Kaptaki hastalık etkenleri hastadan gelen serumdaki savunma proteinleri tarafından engellenmesidir.

Serum Nötralizasyon Testi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Bu test özellikle virüslerin meydana getirdiği hastalıklarda kullanılır. Bunun yanında bazı bakteriyel enfeksiyonlarda da başarıyla kullanılanılabilir. Serum nötralizasyon testinin başarıya ulaşması için araştırılan kanın araştırılan hastalığa karşı antikor(savunma proteinleri) üretiyor olması gerekmektedir.

Günümüzde insanları etkileyen hastalıkların bazısı kanda antikor üretilmesine neden olurken bazısı ise bu antikorların üretilmesini sağlamamaktadır. Eğer kanda antikor üretilemiyorsa vücut bu hastalıkla baş edemeyecek ve ölüm gerçekleşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
HİPERMETROP NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?
Hemoglobin
Titreme ve Yorgunluk Nedenleri
Yutma Zorluğu yada Güçlüğü (Disfaji)
Organik Tarım Nedir?
Uyuz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.