Serviks bayanlarda rahim ile vajinayı(kadın üreme organı) bir birinden ayıran yuvarlak yapılı bir bölümdür. Bu bölüm üreme organından sonra uterusa açılan yolu oluşturmaktadır. Asıl görevi hamilelik sırasında kapanarak bebeğin rahimde güvenle tutulmasını sağlamaktır. Rahim ağzı olarak da bilinen serviks bayanlarda sıkça şikâyetlere neden olan bir dokudur. Serviks ile ilgili tanımlanmış en iyi bilinen  3 çeşit rahatsızlık vardır. Bu rahatsızlıkların bir bölümü lokal olarak sadece serviks i ilgilendirirken bir bölümü ise diğer dokuları da içerisine alacak çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Örneğin Serviks kanseri sadece serviks değil diğer dokuları da ilgilendiren bir hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Serviks Hastalıkları:

Servikal Polipler: Rahim ağzında ortaya çıkan doku büyümeleridir. Bu dokular siğil tarzında kümelenmiş aşırı büyümeler şeklinde kendini gösterirler. Genellikle çok büyük sorunlara neden olmasalar da bazen kanserleşe bilmektedirler. Genellikle yapılan basit muayeneler sayesinde rahatlıkla teşhis edilebilirler. Bu poliplerin kanserleşip kanserleşmedikleri ise ancak alınacak doku örneklerinin tetkikleri neticesinde anlaşılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

Serviks Dokusunun Anormal Gelişimi:

Serviks in bir tür doku olduğunu belirtmiştik. Bu doku aslında tekbir çeşit dokudan da oluşmamaktadır. Serviks birden fazla dokunun iç içe geçmesiyle oluşan bir yapıdır. Bazı durumlarda serviks dokusu anormal gelişimler gösterir ve etrafına bası uygular. Bu ise rahatsızlıklara neden olan bir durumdur. Serviks dokusunun anormal büyüme göstermesi genellikle bayanlara bulaşan Human Papiloma virüsü nedeniyle olduğu bilinen bir gerçektir.

Kanserleşmiş Serviks:

Kanser aslında bölünme döngüsü bozulmuş hücreler topluluğu anlamına gelir. Normalde hücreler belirli oranlarda ve genellikle çevreleriyle bir uyum içerisinde bölünürler. Ancak serviks kanserinde hücreler sürekli bölünerek etrafa baskı yapan kitlelere dönüşürler. Bu durumda serviks görevini yapmak yerine etrafına rahatsızlık veren bir dokuya dönüşür. Serviks kanserine neden olan etkenler günümüzde tam olarak anlaşılamamaktadır. Ancak kanserli dokuların büyük bir bölümünde Human Papiloma virüsüne rastlanılmıştır. Buradan yola çıkarak serviks kanseriyle Human Papiloma virüsü arasında bir ilişki kurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüste (Memede) Kırmızı Şişlik
Bakteriyel Vajinozis
Yumurtalık Hastalıkları
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik
Adet Gecikmesinin Nedenleri
Polikistik Over Hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.