Serviks Polipleri: Serviks in rahim ile vajina arasında yer alan geçiş noktası olduğunu biliyorsunuz. Bu doku yuvarlak küremsi şekilde kasılma yeteneğine sahip bir bölgedir. Bu dokuya rahim boyu da denmektedir. Asıl görevi rahim ile vajina arasında geçişi sağlamaktır. Hamilelik sırasında ise serviks mühürlenerek rahimin vajinadan ayrılmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Serviks de bazı hastalıklı yapılar oluşabilmektedir. Bu yapılar genellikle serviks dokusunun anormal büyümeler göstermesi şeklinde ortaya çıkar.

Serviks Polipleri:

Polip terimi belirli bir bölgede gelişen üzüm tanesi büyüklüğündeki anormal dokular anlamına gelir. Serviks polibi ise serviks üzerinde büyüyen nohut tanesi ve üzüm tanesi büyüklüğündeki anormal dokuları tanımlar.

Serviks polibi Teşhisi:

Polipler genellikle hiçbir belirti vermeden gelişir ve büyürler. Teşhisleri çok kolay olmalarına rağmen genellikle rastlantısal olarak farkına varılır. Serviks poliplerinin farkına varılamamasının nedeni bu yapıların uzun yıllar boyunca hemen hemen hiç belirti vermeden yavaşça büyümelerinden kaynaklanmaktadır.

Hamilelik sorunları, genel vajinal kontroller, kısırlık tedavileri veya diğer üreme fonksiyon bozuklukları gibi hastalıklar baş gösterdiğinde yapılan ayrıntılı tetkikler sonucunda fark edilen serviks polipleri çoğunlukla basit müdahalelerle yok edilebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Serviks Polibi Belirtileri:

Bu poliplerin çoğunlukla hiç belirti vermediklerini yazmıştık. Ancak ilerleyen zamanlarda polibin boyutlarına bağlı olarak bir takım belirtiler vermeye başlayabilir. Kırmızıya yakın pembe akıntılar, karın alt duvarında kasığa yakın yerlerdeki keskin ağrılar, sancılar, ilişki sonrası aniden ortaya çıkan ağrılar ve kanamalar, adet kanının akış hızında ciddi yavaşlamalar serviks polipinin etkilerinden olabilir. Ancak bu etkilerin serviks ile ilgili diğer bazı hastalıklar nedeniyle de gelişebileceğini unutmamak gerekmektedir. Şöyle ki bu belirtilerin az ya da çok şiddetlisi serviks kanseri ve serviks dokusunun anormal büyümesi gibi durumlarda da gerçekleştiği bilinen bir gerçektir.

Serviks Polibi Tedavisi:

Polipin tedavisi genellikle cerrahi yöntemle alınması şeklinde uygulanır. Bazı özel durumlarda ise doktorunuz ilaçla tedaviyi benimseyebilir. Bu tamamen durumunuzla alakalıdır. Kararı doktorunuzun vermesi gerekmektedir. Bazı nadir durumlarda ise serviks polibi hiçbir şey yapılmadan izlemeye alınmalıdır. Bu durumda doktorunuz size muayene tarihleri belirleyecek ve bu tarihlerde serviks kontrolü yapacaktır.  İzlemeye alma yöntemi bazı hastalarda bu poliplerin kendiliğinden yok olmasıyla ilgilidir. Bazı polip oluşumları hastanın savunma sistemi tarafından baskılanarak kendiliğine iyileşme sağlanabilmektedir.

Polipler Tehlikeli midir?

Çoğunlukla polipler tehlikesiz oluşumlardır. Ancak çok nadir de olsa kansere çevirme ihtimalleri vardır. Ancak poliplerin kansere çevirme ihtimalleri yok denecek kadar azdır.

Bize düşen önemsiz diyerek görmezden gelmemek ve mutlaka muayene, teşhis, tetkik ve tedavi adımlarını eksiksiz olarak uygulamaktır.

Polipler Tekrar Eder mi?

Eğer polip oluşumu varsa bu rahatsızlığa yatkınlığınız var demektir. Bu durumda tedavi olsanız da hayatınızın belli dönemlerinde bu polipler tekrar edebilir. Ya da etmeyebilir. Bu soruya kesin cevap verilemez. Size düşen her yıl mutlaka kontrole gitmeniz ve polip oluşumunu izlemenizdir. Böylece durumunuzdan emin olabilirsiniz.

Polip Teşhisi ve Tedavisi İçin Nereye Başvuralım?

Hastanelerin kadın doğum poliklinikleri, Üroloji poliklinikleri ve bunların olmadığı yerlerde dahiliye poliklinikleri size teşhis koyup tedavinizi yürütebilecek yerlerdir.

Daha Fazla Bilgi İstiyorsanız Aşağıdaki linklere ulaşınız

Serviks Hastalıkları

Lekelenme Nedenleri

Kahverengi Akıntı

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Adet Düzensizlikleri
Meme Biyopsisi
Menoraji Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Meme Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yumurtalık Büyümesi Nedenleri
RAHİM AĞZI YARASI NEDİR? BELİRTİLERİ VE NEDENLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.