SES KISIKLIĞI
Ses kısıklığı rahatsızlığı adından da kolaylıkla anlaşılabileceği üzere sesteki olağan dışı değişiklikler durumudur. Rahatsızlık meydana geldiği zaman, ses tonu fısıltı şeklinde, çatallı olarak kendisini belli etmektedir. Bunun dışında ses şiddetinde de çeşitli farklılıklar meydana gelebilir. Bu oluşan durum, ses telleriyle ilgili sorunlara paralel olarak oluşmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanların vücudunda ses telleri gırtlakta yani larenks bölgesinde yer alır. Konuşma esnasında da bu teller titreşim oluştururlar. Bu oluşan titreşim sayesinde de ses oluşumunun ilk adımı gerçekleşmiş olur. Meydana gelen titreşim miktarı, bayanlarda genellikle saniyede 200 ila 300 arası, erkeklerde ise saniyede 100 ila 150 arasında gerçekleşmektedir.

SES NEDEN KISILIR?
Ses kısıklığının birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bunların büyük bölümü sağlık açısından hemen müdehale edilmesi gereken acil durumlar değildir ve kendiliğinden yaklaşık bir hafta içerisinde tamamen düzelirler.

Akut larenjit durumu meydana gelen ses kısılmalarının en yaygın olarak karşılaşılan bir nedenidir. Bu durum genellikle grip rahatsızlığında ve üst solunum yolu bölgesinde oluşan diğer rahatsızlıklarla birlikte çok fazla bağırmaya bağlı olarak meydana gelebilir. Bu ses kısıklığının temel sebebi seste meydana getirilen zorlama durumudur ve çoğunlukla beş altı gün içerisinde tamamen ortadan kalkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir haftadan daha çok devam eden ses kısıklığının sebebi ise çoğunlukla sesin uzun vadede fazla ve zorlanarak kullanılmasından ötürü meydana gelmektedir. Bu durumda ses tellerinin üzerinde nodül ismi verilen ufak şişlikler meydana gelir ve nodüller sesin rahat çıkmasını engellerler. Bu durum daha çok öğretmen, şarkıcı veya pazarcılarda daha fazla görülmektedir.

Ses tellerinin birbirlerine olağandan daha güçlü bir şekilde çarpmasına paralel olarak ortaya çıkan bu şişlikler, düzgün bir ses kullanma alışkanlığı edinilmediği sürece ses kısıklığına devam eder ve kendiliğinden geçmezler. Bu gibi durumlarda uzman bir kişiden yardım almak rahatsızlığın geçmesini ve uzun vadede tekrarlamaması için gereklidir.

Erişkin bireylerde çoğunlukla görülen başka bir neden ise larengofarengeal reflü durumudur. Bu durumda kişinin yemek borusu ile midesinin kesiştiği bölgede yer alan bir adelenin gevşemesine paralel olarak, mide de yer alan asitli sıvının yemek borusunu takip ederek gırtlak bölgesine ulaşması ve orada bulunan ses tellerini zamanla tahriş etmesi durumunda görülür. Bu sebepten ötürü meydana gelen ses kısılmalarında, ses şiddeti sabah çok düşük olsa da gün içerisinde normale dönmektedir. Bununla beraber kişide boğaz bölgesinde batma ve sık boğaz temizleme alışkanlığı da görülmektedir.

Ses kısıklığının bir başka nedeni ise hiçbir yararı olmamasına rağmen çoğunlukla tüketilen sigaradır. Sigara uzun süre içildiğinde zamanla gırtlakta bulunan ses tellerini tahriş ederek gırtlak ve boğaz kanserinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu duruma paralel olarak da kişide ses kısıklığı görülebilir.

SES KISIKLIĞINDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ
Yukarıda saydığımız nedenlerden bir tanesi olan sigara ses kısıklığında kısa sürede olmasa bile uzun zamanda çok büyük etkiye sahiptir. Bu nedenden ötürü sigara içiyorsanız mutlaka bırakın. Bunun dışında kafein içeren özellikle kola ve kahve gibi içecekleri tüketmemeye özen gösterin.

Bu içecekler yerine gün içerisinde bol miktarda su tüketin. Sigara dumanını pasif olarak soluyacak ortamlardan bile uzun durun. Aşırı şiddetli olarak uzun süre konuşmayın ve eğer sesinizin kısıldığını hissederseniz bir müddet sesinizi dinlendirin.

SES KISIKLIĞININ TEDAVİSİ
Ses kısıklığının meydana gelmesinde etkili olan faktörler genellikle sesin bir müddet kullanılmaması, dinlendirilmesi ve doğru ses kullanma alışkanlığının edinilmesinin ardından bir hafta içerisinde tamamen geçmektedir.

Eğer bir şikayetiniz bulunduğu taktirde uzman bir kişi size sesinizi nasıl daha verimli ve zorlamadan kullanabileceğinizi açıklayabilir, rahatsızlığın şiddetine göre patoloğa gönderebilir veya polip gibi gözle görülür bir sebepten dolayı ses kısılması mevcutsa bu polipleri cerrahi operasyonla tedavi edebilir. Cerrahi operasyon geçiren hastaların dikkat etmesi gereken husus kesinlikle sigara içmemeleri ve gün içerisinde bol su tüketmeleri gerektiğidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayak Mantarı
Pnomoni (Zatürre) Nasıl Belirti Verir?
Troid Hastalıkları
Ürenin Bitkisel Tedavisi
Yağlar
Bağırsak Tembelliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.