SEZERYAN DOĞUM SONRASI NORMAL (VAJİNAL) DOĞUM YAPILABİLİR Mİ?

Aslında bu soru birçok annenin merak ettiği bir sorudur. Hem doktorların hem de çoğu annenin tercih ettiği bir doğum metodu olan normal doğum, sezeryana göre daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Sezeryan doğumun kaçınılmaz olduğu gebelik problemlerinden ötürü ise çoğu anne adayı ilk veya daha sonraki doğumlarını sezeryan ile yapabilmektedir. Normal doğum sonrası sezeryan ile doğum yapılması günümüzde anne adaylarına kolaylıkla uygulanabilmektedir.  Peki sezeryan doğum sonrası normal doğum yapılabiliyor mu? Hangi durumlar riskli yada değil? Hangi koşullarda yapılabilir yada yapılamaz? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.
Hemen sorunun cevabını  verelim. Sezeran doğum yapan bir anne, daha sonraki doğumlarını normal doğum ile yapabilir. Ve bu durum % 50-60 oranında başarı ile sonuçlanabilmektedir. Fakat bunun bazı şartları bulunmaktadır.

HANGİ DURUMLARDA MÜMKÜN DEĞİL…

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan sezeryan doğumun hangi neden ile yapıldığı ve buna karar verildiği çok önemlidir.  Mesela, mutlak bir baş – pelvis uygunsuzluğu sebebi ile yapılmış (bebeğin başının çok büyük olması gibi) ise yada annenin havsala kemiklerinde çocukken geçirilmiş bir hastalığa (doğumsal kalça çıkığı yada raşitizm gibi) bağlı olarak ciddi bir darlık bulunuyorsa veya rahimde şekil bozukluğu bu nedenler ile sezeryan olunmuş ise bir kez sezeryan demek sonraki doğumların da sezeryan olacağı anlamına gelmektedir.

HANGİ DURUMLARDA MÜMKÜN…

Sponsorlu Bağlantılar

Ama bunun dışında önceki sezeryan fetal distres adı verilen doğum sancıları sırasında bebeğin kalp atışlarının bozulması ve bu nedenle bebeğin bir an önce dünyaya getirilmesinin gerektiği durumlar nedeni ile sezeryan yapılmış ise bu durumda diğer doğumlar için normal doğum denenebilir.  Yada plesanta previa adı verilen bebeğin eşinin önde gelmesi, ilerlemeyen doğumlar, bebeğin iriliği, yan veya ters durması gibi durumlarda bir kez sezeryan yapılmışsa diğer doğumların da sezeryan olacağı anlamına gelmez.

NEREDE YAPTIRILMALI??

Fakat, çok çok önemli olan bir husus şudur ki, eğer sezeryan sonrası normal bir doğum yapılacak ise bunun mutlaka tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda yapılması gerektiğidir. Anne adayına olası bir komplikasyonda, anında müdahale edilmesi açısından bu son derece önemlidir. Tam donanımlı bir hastanede gerek istenilen kanın temini, gerek anestezi uzmanlarının bulunması yada gerekse de diğer operatör doktorlarının bulunması anne adayı açısından önemli bir avantajdır.

NEDEN RİSKLİ?? NE KADAR BAŞARILI?

Sezeryan doğum sonrasında annede sezeryan bölgesinde normal doğum sancıları esnasında baskı nedeni ile yapılmış sezeryan kesilerinin dikişleri zorlanabilmekte ve  rüptür adı verilen yırtılmalar söz konusu olabilmektedir. Bu, çok yüksek bir risk teşkil etmese de yine de bir risk unsurudur. Bu aşamada, doktorlar olarak yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda sezeryan sonrası normal doğum yapılacak ise mümkün olduğu kadar kısa sürede ve müdahalesiz gerçekleşmelidir. Yani doğum ilerleyemiyorsa, normal vajinal doğumda kullanılan suni sancı yöntemleri yada  sancının düzene sokulması için desteklenmesi tedavisine gidilemiyor. Çünkü bu durumlar annenin dikişlerinde var olan baskıyı daha da artırmaktadır.
Zaten, günümüz teknolojisi ile sezeryan ameliyat sonrası rahim duvarı katları çok kuvvetli dikişler ile dikilebilmekte ve olası rüptür (yırtılma, açılma) sorunları en aza indirilebilmektedir.  Ama, yine de anneyi doğuma hazırlarken bu ihtimali göz önünde bulundurarak ameliyathane şartları da annenin yanı başında hazır edilmektedir. İşte bütün bu güvenceler alındıktan sonra sezeryan sonrası normal doğum yapılabilmektedir. Fakat, yine de bu tip vakaların yani normal doğum sonrası vakalarının yaklaşık %35‘ inde tekrardan sezeryan doğuma gereksinim duyulmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelikte Cinsel ilişki
Gebeliğin 35. Haftası
Hamilelikte Cildimi Nasıl Korumalıyım
Hamilelik Döneminde Kilo Verme
Gebelikte Yorgunluk
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.