SICAKLARLA BİRLİKTE KALP KRİZİSıcaklarla Birlikte Kalp Krizi

Yürüyüş yapma, bisiklet sürme, spor ve egzersiz yapma gibi her ne sebeple olursa olsun dışarı çıktığınızda özellikle sıcak havalarda güvenli kalmanız önemlidir.

ÖZELLİKLE KALP HASTALARI İÇİN İPUÇLARI

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle 50 yaşın üzerinde veya aşırı kilolu olan kalp hastalarının sıcaklara karşı ayrı bir dikkat etmesi ve özel önlemler alması gerekli görülmektedir.

Bu nedenle kronik olan veya olmayan herhangi bir kalp rahatsızlığınız varsa egzersiz rutinine başlamadan önce kalp sağlığı uzmanına danışmanız önemlidir. Çünkü kalp için kullanılan beta bloker, ace reseptör blokerleri, ace inhibitörleri, kalsiyum kanal blokerleri ve diüretikler gibi bazı kalp ilaçları yüksek sıcaklıklara karşı vücudun abartılı tepki vermesine neden olabilir. Ancak yine de bu ilaçların düzenli şekilde ve önerildiği şekliyle kullanılması bir gerekliliktir. İlaç kullanmasalar bile yaşlı insanların yüksek sıcaklıklara karşı gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Bazen 50 yaşın üzerindeki yaşlılar çocuklarının bile farkına varmaya bilmektedir. Bu yüzden havanın sıcak olduğu zamanlarda yaşlı insanlar dışarı çıktığında kendilerini susuz hissetmezler bile su içmeleri özellikle önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

HERKES İÇİN ÖNERİLER

Ben yaşlı değilim gencim diyerek havanın çok sıcak olduğu vakitlerde ve günlerde dışarı çıkma cesareti göstermek aslında çok da akıllıca sayılmaz. Çünkü gün içerisinde güneş ışınlarının dik açıyla geldiği ve bu yüzden insan vücuduna özellikle cilde zararlı olduğu vakitler bulunmaktadır. Saat yaklaşık 11 ile 15 saatleri arası güneş ışınlarının içerisindeki ultraviyole bileşenleri insan için risk teşkil etmektedir. Bu aynı zamanda kalp ile ilişkili hastalıklar için de yine riskin yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Özellikle kalp damar problemi olan kişilerin dışarıda egzersiz yaparken yanlarında birinin bulunması hem sıkılmamak için hem de herhangi bir kalp krizi durumunda güvenlik için önemlidir. Aşağıda sıcak havalar için bazı faydalı ipuçları bulacaksınız:

– Doğru ayakkabıları giyiniz. Dışarıda özellikle sıcak havalarda egzersiz yaparken ayakların çokça terlediği malumdur. Bu nedenle iyi hava alabilen yarı açık ayakkabılar giyilmesi, ayakkabıların içerisine pudra dökülmesi ve anti terleme ürünlerinin kullanılması yararlı olacaktır.

– Giydiğiniz elbiselerin de yine hava sıcaklığına uygun olmasına özen gösterin. Pamuk ve sentetik kumaş gibi nefes alabilen, ter tutmayan, hafif ve açık renkli giysiler tercih ediniz. Bu özelliklere sahip elbiselerle birlikte bir de şapka ve güneş gözlüğü takmayı da ihmal etmeyin.

– Yeterli miktarda sıvı tüketiniz. Ayrıca egzersize başlamadan önce suya dayanıklı ve SPF değeri en az 15 olan bir güneş kremi sürünüz. Her iki saatte bir güneş kremini yenileyin. Isı kaybını önlemek için egzersizden önce, egzersiz sırasında ve egzersizden sonra yeterli miktarda su için. Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun.

– Belli aralıklarla molalar veriniz. Egzersiz yaptığınız yerde mola vermek ve dinlenmek için gölgeli serin bir yer bulun. Birkaç dakika vücudunuzu dinlendirdikten sonra tekrar egzersize devam edebilirsiniz.

Sıcaklığa bağlı bitkinlik belirtileriSıcaklarla Birlikte Kalp Krizi Neden Olur

 • – Baş ağrısı
 • – Serin ve nemli cilt
 • – Baş dönmesi ve sersemlik
 • – Güçsüzlük
 • – Mide bulantısı ve kusma
 • – Koyu renkli idrar

 Eğer bu belirtiler ile karşılaşırsanız egzersiz yapmayı durdurun ve daha serin bir yere geçin. Serin su içerisinde ıslatılmış bezler ve buz kompresleri kullanılarak vücut ısısı normale çekmeye çalışılır. Daha sonra eğer gerekli görülürse tıbbi tedavi almanız önerilebilir.

Sıcak Çarpması Belirtileri

Sıcak çarpması belirtileri ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir acil servise ulaşınız ya da 112 Acil Servise haber veriniz. Sıcak çarpmasına ilişkin en yaygın görülen belirtiler aşağıdakilerdir:

 • – Yüksek ateş (41-42 derece gibi)
 • – Mantıksız ve sanki bilinçsizce yapılan davranışlar
 • – Aşırı zihinsel karışıklık
 • – Aşırı terleme, bitkinlik
 • – Bayılma hissi
 • – Kuru, sıcak ve kırmızı cilt
 • – Hızlı veya sığ nefes alış verişi
 • – Hızlı veya zayıf nabız atışı
 • – Nöbet geçirme
 • – Bilinç kaybı

Eğer bu belirtiler ile karşılaşıyorsanız acilen tıbbi yardım almanız gerekir.

Sıcak Çarpmasında İlk Yardım

 • Öncelikle vücut ısısı düşürülür.
 • Kişi sıcak yerden daha serin bir yere alınır.
 • Fazla giysileri çıkarılır.
 • Mümkünse kişi ılık bir suyun altına tutulur.
 • Yukarıda da bahsedildiği gibi serin ıslak bez kişinin baş, göğüs, koltukaltı ve kasık bölgelerine konur ve hasta soğuk ve ıslatılmış bir bez ile örtülür.
 • Eğer kişinin bilinci hala yerinde ise soğuk içecekleri içirilir. Su, tuzlu ayran ve diğer meyve suları verilebilir.
 • Bu işlemler ciltte terleme oluncaya kadar devam ettirilir. Terin buharlaşması ısıyı düşüren etkenlerden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tuzu Azaltmanın Yolları
Ayak Kokusu Nasıl Geçer
Gripten Nasıl Kurtulurum Ne İyi Gelir
Neden Tam Buğday Ekmeği?
Eldeki Soğan Kokusundan Kurtulmak için
Kızartma Yağının Ömrünü Uzatmak İçin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.