7 günden uzun adet süresi;

Olağanüstü şiddetli adet kanaması. Şiddetli adet kanamaları, özellikle düzenli yumurtalayan genç kadınlarda menepoza girmekte olan kadınlarda çok görülür. Ama birçok kadın üretken yaşamı süresince ağır bir adet kanaması geçirmiş olabilir. Bazı kadınların bütün dönemleri böyledir. Ağır kanamalı adetler için kullanılan tıbbi terim Menorojidir. Şiddetli adet kanamaları sıklıkla, hormon devrelerinde ani bir rahatsızlığı yansıtır. Ama aynı zamanda, fibroidler, alt karın enfeksiyonları veya daha seyrek olarak endometriosis sebebiyle de ortaya çıkmış olabilir. Doğum kontrolunda kullanılan rahim içi aletleri de menorajiye sebep olabilir. Bu durumlarda lUDnin genellikle çıkarılması gerekebilir. Eğer ağır kanama ilk defa oluyorsa ve adetiniz gecikmiş ise düşük yapıyor olabilirsiniz. Hemen doktor çağırın, çünkü eğer düşük tamamlanmamışza kürtaj olmanız (doktoruzun rahim içini hafifçe kazıdığı küçük bir ameliyat) veya bir vakum işlemi geçirmeniz gerekebilir. Eğer tek, gecikmesiz ama şiddetli bir adet kanaması yaşamışsanız ve hamile olmanız söz konusu değilse büyük ihtimalle tıbbi bir yardıma ihtiyacınız yoktur. Böyle bir durumda kanama hafifleyene kadar aktivitelerinizi azaltın. 24 saat içinde durmazsa doktorunuzu arayın. Eğer birkaç defa ağır kanamalı adet görmüşseniz, kan kaybından demir eksikliği nedeniyle kansızlığa uğramamak ve kanamanın altındaki sorunu öğrenebilmek için doktorunuza danışın.

Sponsorlu Bağlantılar

Kanamanın Azaltılması İçin Ne Yapılır? Tedavi:

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer gençseniz ve rahminiz normal bir durumdaysa, büyük ihtimalle doktorunuz kanamayı azaltmak için, östrojen veya projesteron veya ikisini birden verecektlf, Hap aldığınız adet kanamanız çok fazlaysa veya herhangi bir sebepten hapı alamıyorsanız, başka ilaçlar kullanılabilir. Kansızsanız demir hapları almanız gerekebilir. Ameliyat Daha yaşlıysanız veya genç olmanıza ve birkaç aydır ilaç kulamanıza rağmen kanamalannız çok şiddetli ise, doktorunuz şiddetli kanamanın altındaki sebebi bulmak için kürtaja karar verebilir. Kürtaj sebebi ortaya çıkarmasa da genellikle şiddetli kanamayı durdurur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR

  Sağlık3 Haziran 2009 e

  adet kanamam adetım basladıgından berı cok yogun doktora gıttım her turlu test yaptırdım hıc bır sorun cıkmadı kanamamı azaltıcak ılac tavsıye edebılırmısınız

  Sağlık19 Kasım 2010 e

  25 yaşındayım iki doğum yaptım,adetlerim duzensiz.10 günde bir adet görüyorum,kasıklarımda ağrımda çok.
  Bu durum ben rahatsız ediyo,şiddetli kanamam olduğu için hareket etmek istemiyorum.DR.gittim simir alındı sonucunu alamadım bayram nedeniyle neden böyle oluyo öğrenebilirmiyim.şimdiden teşekkür ederim.

  Sağlık14 Mart 2011 e

  selam.33 yaşındayım.2005 mayısta 1 sezaryen doğum yaptım.doğumdan 8ay sonra şidettli sancı çektim 7ay boyunca hergün.sonrasında da aşırı kanamalı adetlerim başladı.ve büyük parçalı olarak.aile içi sorunlarım sebebiyle doktora gidemedim eşim yüzünden,geçen sene gittim kadın doktoruna rahim arkasında sıvı toplanması var dedi,önemli değil diyip yolladı beni.bazen idrarımı yaptıktan sonra kasıklarımda şiddetli sancı başlardı 1senedir yok şuan o.cinsel ilşki sonrası kasıklarımda şiddetli sancı oluyor sanki içeriden basınç veriliyormuş gibi,hareket etmem mümkün olmuyor o sırada.gaz sancısının kat kat fazlasını düşünün o şekildeydi. o 7ay süren sancıdan sonra kilo almaya başladım,depresyonda vardı.2008 aile doktorunun verdiği doğum kontrol hapını 2 ay kullandım ve 18 kilo aldım bıraktığım halde almaya devam ettim.80kg idim 98 e çıktım.ve zayıflayamıyorum şuan.karnımın sağ tarafında kist çıktı.yaptırdığım kan testlerinin hepsi normal çıkıyor.troitler kolestrol…normal çıktığı için hiçbir doktor incelemeye almıyor beni. bende artık nereye gideceğimi şaşırdım ne yapmam gerektiğini düşünemiyorum. bana yardımcı olabilir misiniz? hangi testleri isteyeyim,hangi kontrolleri yaptırayım? kısacası nereden başlayayım? yol gösterirseniz çok sevineceğim.sonuçları sizle paylaşıp görüşlerinizi almaya devam edeceğim.iyi çalışmalar diliyorum, saygılarımla…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
meme kanseri belirtileri
Seyrek Adet Görme
Kadınlarda Dokunmaya Duyarlı Bölgeler
Candida Nasıl Belirti Verir?
Vajinal Kuruluk
Kızlık Zarı Diktirme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.