ŞİDDETLİ ADET KANAMALARI
Kanama süresi ve miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. İki üç günlük meydana gelmiş kanamalar normal kabul edilebileceği gibi bazı kişilerde ise bir haftalık süre zarfı normal olarak kabul edilmektedir. Ama bir haftayı geçen kanamalarda mutlaka bir araştırma yapılması gerekir.

NE ZAMAN ANORMAL:  Özellikle kanamanın başladığı ilk gün kanama biraz daha azdır ve sızıntı şeklindedir, ikinci ve üçüncü gününde daha da yoğunlaşır ve ardından iki gün sonra şiddetini kaybetmiş olmalıdır. Ama baştan itibaren aynı yoğunlukta veya hiç durmaksızın devamlı şiddetli olarak kanama meydana geliyorsa bu durum anormal olarak kabul edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ:   Bir haftanın üzerinde adet kanamalarının devam etmesi anormal olarak kabul edilebilir. Bu kanamayı yapıcı faktörler mutlaka araştırılmalıdır. Mevcut olan rahimle ilgili patolojiler yani rahimde varlığı bilinen bir takım urlar, birçoğunu miyoplar oluşturur; rahim içerisinde ve rahim ağzında mevcut olan polip gibi et parçacıkları, kistler, bazı hormonal düzensizlik yapabilecek durumlar kanama miktarını arttırabilmektedir.

Bunun yanında hastanın spiralinin olması, enfeksiyonunun bulunması, rahim içerisinde enfeksiyonu arttırıcı bir nedeninin olması, geçirilmiş bazı operasyonlar veya hastanın düşük yapması gibi birçok faktör mutlaka araştırılmalıdır. Eğer mevcut faktörün araştırılmasının içerisinde herhangi bir neden bulunamıyorsa, bu noktada kanamayı azaltıcı ilaçlar kullanılabilir. Ama unutulmamalıdır ki; belirli yaş dönemlerinde kanama miktarını arttıran iyi huylu tümörler gibi kötü huylu tümörlerde bulunabilir. Doktorlar bu noktada hastalığın şiddetini, kanamanın miktarını ve bunlara artı olarak hastanın yaşının, doğumunu gibi bilgileri değerlendirerek gerekirse biyopsi yapılmasını önermektedirler. Yani rahim içi katmanının alınarak patolojik incelenmesini tavsiye etmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİ YÖNTEMİ:   Şiddetli adet kanamalarında eğer hastanın yaşı genç ise genellikle uygulanan tedavi yöntemi kanamanın şiddetini hafifletmeye yönelik östrojen ve projesteron hormonlarının takviyesi yönünde uygulanmaktadır. Bazı bayanlarda hap yutamama gibi sorunlar olduğu için bu durumlarda mutlaka doktoronuzu bilgilendirmeniz alternatif tedavi yöntemlerine başvurması için oldukça önemlidir.

BU KONUDA, SİTEMİZDE YER ALAN BAYANLARA ÖZEL BİR SORUN SANCILI ADET VE ADET DÜZENSİZLİKLERİ , DÜZENSİZ KANAMA  İSİMLİ MAKALELER SİZE YARDIMCI OLABİLİR.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    rahimde et parçası var kistde var dediler adetim sıyah ve birgünlük ancak oluyor et parçasının nedeni nedir kürtaj da olmadım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
vajinal akıntı
Lekelenme Nedenleri Nelerdir
Menopoz Döneminde Kanama
Amenore / Adet görmemek
Şiddetli Adet Kanaması
Menopozda Meme Başı Akıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.