ŞİDDETLİ AKNELERLE NASIL BAŞA ÇIKILIRŞiddetli Aknelerle Nasıl Başa Çıkılır

**** Aknelerin çoğu vücut hormonları ile ilişkilidir. Hormon üretiminde dengesizlik olduğu zaman ciltte yağ üretimi ve gözeneklerin tıkanma riski ve dolayısıyla akne oluşma ihtimali artar. Bu nedenle aknelerden dolayı doktora gidildiğinde öncelikle kan tahlili yaptırılarak hormon düzeylerine bakılır.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Doğum kontrol hapları kullanan bazı kadınlarda da akne problemleri ortaya çıkabilmektedir.
  • Bazı durumlarda da, süt ürünlerinin tüketimine bağlı olarak gerçekleşen alerjik reaksiyonlar da şiddetli akne durumlarının tetikleyicisi olmaktadır.

**** Cildinizi temiz tutun. Gözenekleri tıkayan aşırı yağı temizlemenin iyi yollarından birisi cildi düzenli olara ve gerektiği kadar yıkamaktır. Yıkama aynı zamanda aknelerin diğer bir nedeni olan kir ve bakterileri de temizler. Ancak unutulmaması gereken husus, cildi çok fazla yıkamanın kuruluğa ve daha fazla yağ üretimine neden olduğudur. Bu nedenle yıkama sonrası nemlendirici kullanılması önemlidir.

  • “Benzoil peroksit” içeren krem ve losyonlar da sivilcelere neden olan bakterileri öldürür.

**** Aknelere mümkün olduğunca dokunmayın ve patlatmayın. Aknelerden bir an önce kurtulmak için genellikle bu yola başvurulur. Ancak sivilceleri patlatmanız, daha fazla inflamasyona yol açar ve bakterilerin diğer cilt bölgelerine yayılmasına neden olur. ayrıca ciltte kalıcı sivilce izlerine de yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Reçeteli ilaçlara kullanmanız gerekebilir. Kronik ve inatçı sivilcelerde, cildiye uzmanları genellikle “klindamisin” veya “eritromisin” ya da oral antibiyotikler reçete ederler. “Tretinoin (Retin-D)” gözeneklerin kapanmasını önler. “İzotretinoin” ise cildin daha az yağ üretmesini sağlayan bir ilaçtır.

  • Sivilceler için en iyi ve en etkili tıbbi tedavi çoğunlukla topikal ve oral ilaçların bir arada kullanılması ile olmaktadır.Şiddetli Aknelerle Nasıl Mücadele Edilir
  • İlaçları kullanırken her zaman doktorunuzun önerdiği şekliyle kullanınız. Aşırı dozda veya daha düşük dozlarda kullanmayınız.

**** Aknelere doğal ilaçlar da kullanabilirsiniz. Meyan kökü ekstresi (anti-inflamatuar), yeşil çay (anti-inflamatuar ve sıkıştırıcı), lavanta yağı, papatya, çay ağacı yağı (antiseptik), kafur yağı (antimikrobiyal ve analjezik) ya da elma sirkesi gibi şiddetli aknelerde bile fayda sağlayan birçok doğal bitkisel ürün de kullanabilirsiniz.

  • Bal ve yulaf ezmesi karışımı ile yüz maskesi yapabilirsiniz. Bal iyi bir antiseptiktir. Yulaf ezmesi ise cildi temizler, nemlendirir, tahrişleri yatıştırır ve kaşıntıları rahatlatır.
  • Bentonit kil maskesi ise gözenekleri açar ve kaşıntıları rahatlatır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ELLERİN BAŞKENTİ TIRNAKLAR VE BAKIMI
Kirpik Makyajı Nasıl Temizlenir
Yüz Makyajı Temizliği Nasıl Yapılır
ÜNLÜ SANATÇILARIMIZDAN GÜZELLİK SIRLARI
Yüzünüzdeki Siyah Noktaları Yok Edin
El Kırışıklıkları İçin Krem
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.