ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISIŞiddetli Baş Ağrısı

Baş ağrısı, yaygın bir doktora gitme sebebidir. Hemen hemen herkeste zaman zaman ortaya çıkar. Bazı insanlarda özel tıbbi tedavi gerektiren ciddi baş ağrısı türleri vardır. Nadir durumlarda, bir baş ağrısı hayatı tehdit eden bir sorunun belirtisi de olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

En kötü yaşadığımız şiddetli baş ağrıları acil bir tıbbi tedavi gerektiren durumların belirtisi olabilir. Bu belirtilere sahip olan kişiler vakit kaybetmeden değerlendirilmelidir.

Şiddetli baş ağrılarının nedenleri

Şiddetli baş ağrısının birçok çeşidi ve nedeni vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Gerilim tipi baş ağrısı
 • Migren baş ağrıları
 • Menenjit veya beyin ve omuriliği çevreleyen sıvıenfeksiyonu
 • Tümörler
 • Temporal veya dev hücreli arterit, baş bölgesinde iltihap veya kan damarlarının şişmesi
 • Kafatasının içinde kanama olmaksızın gerçekleşen kafa travması
 • Karbon monoksit gibi bazı toksik maddelere maruz kalınması (daha çok kış aylarında sobadan çıkan ve zehirlenmeye neden olan bir gazdır)
 • Beyinde anevrizma
 • Subaraknoidhemoraji

Şiddetli başağrısının belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

Şiddetli baş ağrısının yaygın olarak görülen bazı belirtileri şunlardır:

 • Baş veya üst boyun bölgesinde zonklama şeklinde keskin ağrı
 • Görüşte değişiklik, yüksek ateş, bulantı, kusma
 • Başın bir tarafını veya her iki tarafını da içeren ağrı
 • “Prodrom” (migren baş ağrısını işaret eden belirtiler gurubu))
 • Baş ağrısının hızlı başlangıç yapması

Şiddetli baş ağrısının tedavi seçenekleri

Evde Kendi Kendinize Bakım

Baş ağrısı çeken kişilerin çoğu ilk tedavi olarak asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan ağrı kesicilere başvurmaktadır. İbuprofen (Advil) ya da diğer steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID) baş ağrısı eğer Şiddetli Baş Ağrısı Evde Bakımbeyindeki bir kanamadan kaynaklanmışsa kullanımı önerilmez. Durumu daha da kötüleştirebilir.Eğer yaşadığınız baş ağrısının gerçekten şiddetli ve ciddi olduğunu düşünüyorsanız, bir acil servise gitmeniz önerilir.

Bazı gerilim tipi baş ağrıları, kişi kendini stres yaratan ortamdan uzaklaştırdığında rahatlama sağlamaktadır. Alnın üzerine serin, ıslak havlu yerleştirilmesi de belirtileri azaltabilir.

Kronik migren tipi baş ağrısı olan kişilerin doktorları ile birlikte takip edebileceği bir tedavi planı yapması daha uygun olacaktır. Çünkü hasta aynı baş ağrısı şikayetiyle sürekli acile başvurduğunda her defasında tomografi taramalarından kaynaklanan radyasyona maruz kalmamış olur.

Şiddetli baş ağrısı için tıbbi tedavi

Baş ağrısı tedavisi spesifik tanıya bağlıdır. Hasta için uygulanan tedavi planının acil servisteki doktor ile de paylaşılması önemlidir. Özellikle de kronik migren ağrılarında bu daha da gereklidir.

Gerilim, hafif, küme veya migren baş ağrısı gibi hayatı tehdit edici boyutta olmayan baş ağrıları çeşitli ağrı kesici ilaçlar ile tedavi edilebilir. Daha ciddi baş ağrılarında ise bir uzman tarafından belirlenen tıbbi tedaviye göre hareket edilmesi gerekir. 

Sponsorlu Bağlantılar


KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  muhammed

  15 yasindayim hipertansiyon hastasıyım tansiyon ilacı kullanıyorum kısa süren bir çarpıntı oldu 5 dakika sonra başım agrimaya basladi son 2 gündür sürekli başım ağrıyor denge kaybı yaşıyorum beynimin sol tarafı ve anlim da daha şiddetli olan bu baş ağrısı nin sebebi ne olabilir acilen yardimci olun lütfen!!!

  Vahit çelik

  Arkadaslar 16 yaşındayım hergün başım ağrıyor vr ateşim çıkıyor ne yapmalıyım yardım edin lütfen.

  oznur

  Merhaba ben 23 yaşındayım. 2 gundur basim cok wgriyor bugun doktora gittim ilac verdi fakat cocuk emzirdigim icin ilaci pek kulanmakulanmami istediler migren baslangici varmis agri kesiciler fayda etmetmiyor. Beynim yerinden cikicak gibi agriyor. Uyuyamiyorum da rahat biraz gozum daldiginda hemen uyaniyorum. Sacimi boyattiktan sonra boyle oldu. Acaba ondan dolayi mi yardimci olursaniz sevinirim. Bu bas agrisi cekilme bir vaziyete dondu. Buradakilere acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun herkese.

  Murat

  Merhaba ben 11 buçuk yaşındayım. 2 3 gündür başım çok ağrıyor midem bulanıyor iştahsızlığımda var acaba başımın ağrımasının sebebi nedir ?

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bademcik ameliyatı
Tomoterapi Kanseri Yeniyor
Aort Genişlemesi
Çalışırken kilo almamanın yolları
Soğuk Gece Terlemesi Nedenleri
Kanser
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.