ŞİDDETLİ KANAMA İLK YARDIMŞiddetli Kanama İlk Yardım

Şiddetli kanama durumlarında aşağıdaki adımların hemen atılması gerekir:

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Yara üzerindeki belirgin kir ve artıkları alınız. Büyük ve derindeki nesneleri çıkarmaya çalışmayınız. İlk iş olarak kanamayı durdurmaya çalışmalısınız. Varsa koruyucu eldiven giyiniz.
 2. Kanamayı durdurun. Yaranın üzerine steril bir bandaj veya temiz bir bez yerleştirin. Kanamayı durdurmak için avuç içinizle bandajı veya bezi sıkıca bastırınız. Yara üzerindeki baskıyı devam ettirmek için bandaj ya da temiz bir bez parçası ile yarayı sıkıca bağlayınız. Varsa yapışkan bant ile sabitleyiniz. Eğer bandaj veya yapışkan bant yoksa ellerinizi kullanın. Yaralı bölgeyi kalp seviyesinden yukarıda tutunuz.

Özel durumlar:

 • Bir göz yaralanması veya gömülü nesne üzerine doğrudan baskı yapmayın.
 • Yerinden çıkan organları yerine yerleştirmeye veya üzerine baskı uygulamaya kalkışmayınız. Temiz bir sargı ile yarayı örtünüz.
 1. Yaralı kişinin vücut ısı kaybını önlemek için tercihen bir kilim veya battaniye üzerine uzanmasını sağlayınız. Mümkünse bacaklarını yükseltiniz.
 2. Tül veya bandajı çıkarmayın. Eğer gazlı bez ya da diğer bezin altından kan sızıntıları varsa, bunları kaldırmadan üzerine yeni bez veya bandaj koyunuz ve bölgeyi sıkıca bastırarak tutunuz.

Turnikeler: Turnike yaşamı tehdit eden bir uzuvda kanama olduğunda etkili olan bir ilk yardım seçeneğidir. Eğer eğitimini almış ve doğru turnike nasıl yapılır biliyorsanız, uygulayabilirsiniz. Acil yardım ulaştığında turnikeyi ne kadar zamandır bağlamış olduğunuzu ilgili personele söyleyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 1. Kanama durduktan sonra yaralı bölgeyi hareketsiz tutunuz. Bandajı üzerinden alınız ve hastanın en kısa sürede acil tıbbi destek almasını sağlayınız.

Eğe kanama majör travma ya da bir yaralanma sonucu başlamışsa ve ayrıca iç kanamadan da şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden 112 acil servisi arayınız. İç kanama belirtileri şunlardır:Şiddetli Kanama Nasıl Durdurulur

 • Kulak, ağız, burun veya anüs gibi, bir vücut açıklığından kan gelmesi
 • Kan kusma veya tükürme
 • Vücutta morarma
 • Midede şişkinlik ve hassasiyet
 • Soğuk ve nemli cilt
 • Susuzluk
 • Kırıklar
 • Hızlı ve güçsüz nabız, solukluk, terleme, hızlı nefes alışverişi ve reflekslerde azalma gibi şok belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüksek Ateş Nasıl Düşer
Ayak Parmağı Kırığı
Kulağa Yabancı Cisim
Yabancı Cisim Yutma İlk Yardım
Kol Kırılması
Şokta İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.