ŞİDDETLİ TAHRİŞ OLMUŞ YÜZ CİLDİNE BAKIMŞiddetli Tahriş Olmuş Yüz Cildine Bakım

Yüz bölgesindeki cildin ciddi şekilde tahriş olmuş olması psikolojik olarak bir rahatsızlık yaratmasının yanında altta yatan ciddi bir hastalığın ve alerjik reaksiyonun belirtisi de olabilir. Bu nedenle bu tür bir cilt tahrişinin yanı sıra nefes darlığı, aşırı bulantı ve bilinç kaybı gibi durumlar gelişirse vakit kaybetmen bir doktora görünmeniz gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak ciltteki bu ciddi tahrişe rağmen kendinizi iyi hissediyorsanız cilt bakımına yönelik bazı yollara başvurulabilir. Reçeteli olan veya reçetesiz şekilde kozmetik mağazalarında satılan bu ürünler değişik tedavi seçenekleri sunar.

ÖNCE NEDENİN NE OLDUĞU BELİRLENMELİ

**** Yüzünüzdeki sorunun ana kaynağının belirlenmesi için ilk olarak bir cildiye uzmanına görünün. Hafif alerjik reaksiyonlar, otoimmün hastalıklar (sedef gibi), akne salgınları, ağır güneş yanıkları, egzama, rosacea, çeşitli enfeksiyonlar, vitamin eksikliği veya kontakt dermatit gibi problemlerin hepsi yüzünüzde döküntü ya da tahrişlere neden olabilir. Uygun tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle doğru bir teşhisin konması önemlidir.

  • Eğer belli ilaçları aldığınızda bu tür tahrişlerle karşılaşıyorsanız bunu da doktorunuza söyleyiniz.
  • Doktorunuzun isteyeceği kan testleri arasında muhtemelen B12 vitamini de olacaktır. Çünkü bazı B vitaminleri ve B12 vitamininin eksikliğinde de bazı cilt problemleri ile karşılaşılmaktadır.

**** Doğru teşhis ve tedavi amacıyla aile hekimliği gibi sağlık kuruluşlarından ziyade bir cildiye uzmanına görünmek gerekir. Dermatologlar cilt sorunu için etkili olabilecek tıbbi kremler, akne ilaçları, anti-enflamatuar ilaçlar, mikroabrazyon veya lazer tedavisi gibi değişik tedavi seçeneklerini de önerebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Bazen sedef hastalığı gibi bu tür problemlerde genetik faktörler de rol oynayabilmektedir. Bu nedenle doktorunuz ailenizde böyle bir şikayeti olan bireylerin olup olmadığını sorabilir.
  • Rosacea gibi bazı cilt problemlerinde güneş ışınları tetikleyici rol oynamaktadır.
  • Estetisyenler, beslenme uzmanları ve bitkisel ilaç uzmanları da tedavi için başvurulabilecek bilgi kaynakları olarak görülebilir.Şiddetli Tahriş Olmuş Yüze Bakım

**** Alerjik reaksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için de bir uzmana görünmeniz faydalı olacaktır. Alerjik reaksiyonlar hafif şiddette olabildiği gibi yaşamı tehdit eder boyutlarda bile olmaktadır.

Alerjene maruz kaldıktan sonraki birkaç dakika içinde belirti verebildiği gibi saatler sonra belirtiye neden olan türleri de bulunmaktadır. Ancak eğer yüzünüzdeki tahrişler birkaç gün veya hafta boyuca devam etmişse muhtemelen alerjik değildir.

  • Yüz bölgesinde hızlı şekilde gelişen ve solunum problemleri, dudaklarda ve dilde şişme, burun tıkanıklığı gibi belirtilerin de eşlik ettiği rahatsızlıklar muhtemel kurdeşen olduğunu göstermektedir.
  • Fındık, fıstık ve karides gibi kabuklu deniz ürünleri de kurdeşen tetikleyicileri arasında yer alır.

İlaveten aşağıdaki linklere tıklayarak da ilgili makalelere ulaşabilirsiniz.

Şiddetli Güneş Yanıkları İle Nasıl Başa Çıkılır?

Şiddetli Aknelerle Nasıl Başa Çıkılır?

Kurdeşene Ne İyi Gelir?

 

İpuçları

  • Yüzük ve küpe gibi takıların içinde nikel, alüminyum, platin ya da krom gibi madenler olduğundan yüz ile teması halinde alerjik deri reaksiyonlarını tetikleyebilirler.
  • Bazı deri döküntüleri ise kişisel hijyen yetersizliğinden kaynaklanan bakteriyel veya mantar enfeksiyonları ile ortaya çıkar.
  • Sabahları temiz ılık su ve sert olmayan bir sabun ile yüzünüzü yıkayın ve bir havlu ile kurutun. Ardından “stearik asit” ve “gliseril stearat” içeren bir losyon uygulayın. Bu işlemi, günde üç kez tekrarlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Parmak Uyuşması ve Nedenleri
Ertesi Gün Hapları Nasıl Kullanılır?
Göz Kreminin Doğru Şekilde Kullanımı
Yağ Kisti (Sebase Kisti)
AŞK HORMONU DÜZEYİ NASIL ARTIRILIR
Yumuşacık Eller İçin Zeytinyağı ve Şeker
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.