Turunçgillerden kışın yapraklarını dökmeyen, beyaz çiçekli bir ağaç ve bu ağacın sarı renkli, kabuğu kokulu, ekşi sulu meyvesi. Limon suyu soğutucu ve kurutucu; etli kısmı soğutucu ve nemlendirici; tohumu, kabuğu ve yaprağı ise, ısıtıcı ve kurutucu özellikleri sahiptir.

Özellikleri;

Limon suyu şekerle birlikte içilirse sağlığı korur, balgam yaptırmaz. Safrayı söktürür, cinsel istek ve arzuyu tahrik eder. Limon şurubu kusmayı ve mide bulantısını önler. Limonun faydası sayılamayacak kadar çoktur. Limon hazmı kolaylaştırıcı ve ağrı-sızıyı dağıtıcı özelliklere sahiptir. Limon dört kısımdan meydana gelmektedir. Kabuk, etli kısım, ekşi su ve çekirdek kısmı. Her kısmın kendisine mahsus mizacı ve özellikleri vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kabuğunun özellikleri:

Limon kabuğu elbise içine konulduğu zaman güvelenmesine engel olur. Kabuğunun kokusu bozuk havayı temizler vebaya karşı iyi gelir. Ağızda tutulduğu zaman ağız kokusunu güzelleştirir, şişkinliği giderir. Limon kabuğu tozu, baharatlar gibi yemeğe atıldığı zaman hazmı kolaylaştırır. Kabuğunun özsuyu içildiği zaman yılan ve akrep sokmalarına karşı faydalıdır. Kabuğunun kav kısmı, alaca hastalığına karşı cilde sürülerek kullanılması iyi bir ilaçtır.

Ekşi suyunun Faydaları:

Limon suyu safrayı engeller ve kişinin gücünü düşürür. Sıcaktan meydana gelen kalp çarpıntısın teskin eder. Limon suyunun içilmesi veya göze sürme gibi çekilmesi sarılık hastalığına karşı faydalıdır.
Limon suyu, safralı kusmaları keser, yemeğe karşı olan iştahı dar artırır. Tabiatı kurulaştırır. Safradan meydana gelen ishale karşı da faydalıdır.
Limon suyunun cilde sürülmesi, yüzdeki çileklere karşı faydalıdır, dermeğini de giderir. Limon suyu elbise üzerine dökülen mürekkep lekesini de çıkarır. Limon suyunun parlatıcı, temizleyici, kesici, soğutucu ve söndürücü özellikleri vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Limon suyu, karaciğerdeki harareti söndürür, mideyi kuvvetlendirir, safranın keskinliğine engel olur. Safradan meydana gelen geçici üzüntüyü giderir, susuzluğu da teskin eder.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Misvak
Buğday Çimi Suyu
Sığır Kuyruğu
Enginar
FİTOÖSTROJENLERİ ÖNEMSEYİN
SAKİNLEŞTİRİCİ ŞİFALI BİTKİLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.