Nanenin yaprakları sapsız, çiçekleri beyaz veya menekşe renginde, bahçelerde ve bostanlarda yetişir, güzel ve keskin kokulu bir bitkidir. Yabani nane, su nanesi, kıvırcık nane, dağ nanesi ve yarpuz gibi çeşitli cinsleri vardır. En iyisi bostanlarda yetişenidir. Sapı ve yaprakları gölgede kurutulup baharat olarak da kullanılan bir şifalı bitkidir.

Özellikleri;

Sponsorlu Bağlantılar

Nane; ısıtıcı, kurutucu, temizleyici, uyuşturucu, ağrı ve sızıyı giderici, gaz söktürücü, uyarıcı, iştah açıcı, ferahlatıcı uyuşukluğu giderici, haşarat ve tufeylileri öldürücü özeliklere sahiptir. Mideyi ısıtır ve kuvvetlendirir, kaynatılmış suyu, öksürüğe, akciğer hastalıklarına, nefes darlığına, ağız kokusuna, hıçkırığa, yarım baş ağrısına, asabi ağrılara, ağız yaralarına ve zehirlenmelere karşı faydalıdır. Balgamı, safrayı, idrarı ve adet kanamasını da söktürür.

Sap ve yapraklarının özsuyu sirke ile karıştırılarak içildiği zaman, akciğer hastalıkları için faydalı olduğu gibi, bağırsak kurtlarını da öldürür. Cinsel istek ve arzuyu da tahrik eder. Ekşi nar suyu ile karıştırılarak içilecek olursa hıçkırığı, kusmayı ve mide bozulmasını giderir, sarılık hastalığına karşı da faydalıdır.

Nanenin özsuyu eğer kavrulmuş un ile macun yapılır ve çıbanlar üzerine merhem gibi sürülürse, çözer. Eğer alına sürülürse, baş ağrısını teskin eder. Eğer süt pıhtılaşmasından dolayı göğüslere sürülecek olursa, şişliği giderir.

Eğer pişirilmekte olan sütün içine nane atılacak olursa, sütü kesilmekten korur. Eğer ağızda çiğnenecek olursa, diş ağrısına karşı çabucak fayda sağlar. Nanenin özsuyu kanamayı ve iç kanamaları durdurur. Eğer az miktarda alınacak olursa, sindirimi kolaylaştırır. Eğer çok miktarda alınacak olursa şişkinlik yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Roobios Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?
Enginar Kapsülü
Karabiberin Sağlığa Faydaları
Ayva ve Özellikleri
Dere Otu
Nergiz ve tıpda kullanılması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.