ŞİFALI BİTKİLERDEN “YAM” VE FAYDALARIŞifalı Bitkilerden Yam Ve Faydaları

Yam Afrika ve Asya’ da M.Ö 50.000 yılından beri kültürü yada ekimi yapılan oldukça eski bir tarım bitkisidir. Ve bugün dünyada yaygın olarak tüketilen popüler bir bitkidir. Yam şifalı bitkisi Kuzey Amerika’nın tropikal ve subtropikal bölgelerinde yetiştirilmekte ve Güney Amerika, Afrika, Pasifik Adaları’ndaki pek çok farklı ülkede ve Batı Hindistan’ da temel gıda maddesi üründür.

Sponsorlu Bağlantılar

Burada diyetinize “yam” eklemenin 6 önemli faydası hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

1- KARDİYOVASKÜLER SAĞLIK

Yam şifalı bitkisi B6 vitamini (homosisteinin – doğrudan kan damarı duvarlarının zarar verebilen bir amino asit- bozulması için vücudunun gereksinim duyduğu bir besin) bakımından zengindir. Normal ya da hatta düşük kolesterol düzeylerine sahip olan kalp krizi mağdurlarında genellikle yüksek düzeyde homosistein olduğu keşfedilmiştir. Homosisteinin yüksek düzeyde olması kalp krizi ve felç riski ile bağlantılıdır ve bunu tersine çevirmek için yeterli oranda vitamin B6 almak iyi bir fikir olarak gözükmektedir. Ayrıca, B6 vitamininin yeterli oranda alımının kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

yam ve kardiyovasküler sağlıkYam aynı zamanda kan basıncını kontrol altında tutmaya yarayan potasyum minerali için de iyi bir kaynaktır. Düşük oranda potasyum seviyesi özellikle de düşük oranda sodyum ile birleştiğinde sıklıkla hipertansiyona sebep olabilir. Yam’ da bulunan “dioscorin” isimli madde de böbreklere kan akımını artırarak kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunların dışında Yam iyi oranda C vitamini kaynağıdır. Mevcut C vitamini içeriği de kan basıncını düşürür ve kan damarlarının uygun şekilde genişlemesini sağlar. Bu iki durum kalbe kan akımını iyileştirir ve ateroskleroz, yüksek kolesterol ve konjestif kalp yetmezliği gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

2- KANSERİ ÖNLEME

Yukarıda da belirtildiği gibi Yam’ da bulunan C vitamini iyi bir antioksidandır ve bu, oksidatif strese neden olan serbest radikallere karşı vücudu korumaya yardımcı olur. Oksidatif stres veya diğer adı ile “hücresel pas” akciğer, ağız, boğaz, kolon, mide ve yemek borusu da dahil olmak üzere bir çok farklı kanser türleri ile ilişkilidir. C vitamini ayrıca başka bir yararlı antioksidan olan E vitamini üretilmesine yardımcı olur.

3- GÖZ SAĞLIĞI

Bir fincan yam‘ da günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse yüzde otuzunu karşılayacak kadar C vitamini bulunmaktadır. Yoğun C vitamini ise vücudun bağışıklık sistemini destekler ve maküler dejenerasyon (50 yaşın üzerindeki kişilerde körlüğün önde gelen nedeni ve merkezi görme kaybı ve ince görme bozukluğu) oluşma olasılığını azaltır.

4- KİLO KONTROLÜ

Yam Neye İyi GelirYam şifalı bitkisi lif açısından zengindir. Lif zenginliği ise kalça ve bel çevrenizde herhangi bir dolgunluk olmaksızın hoş bir şekilde kilo almanızı sağlayacaktır. Yam ‘ ın kompleks karbonhidratları şekerlere bölünür, yavaş yavaş oranda serbest bırakılır ve kana emilir. Bu ise sizi daha uzun süre yemek yemeden tok kalmanızı sağlar.

5- BEYİN VE SİNİR SİSTEMİ

İçeriğindeki potasyum kas ve sinir aktivitesinin düzenlenmesinde çok önemlidir. Vücuttaki doğru oranda bulunan potasyum kas kasılmasının sıklığı ve derecesi hem de sinirlerimiz için gereklidir. Kas ve sinir hücrelerinin birçoğu hücre içi ve dışında potasyumun hareket ettiği kanallarla özelleşmiştir. Şayet hareket bloke olduğunda ya da potasyum diyetle eksik alındığında kas ve sinir aktivitesi tehlikeye girebilir.

6- KAN ŞEKERİ YÖNETİMİ

Bitkide yer alan kompleks karbonhidratlar, şekerlerine ayılır ve kademeli olarak kana salınır. Bu durum kan şekerinin ani bir şekilde fırlamasına engel olarak kan şekeri yükselmesine ve ani şekilde düşmesine engel olur. Yam aynı zamanda karbonhidrat metabolizmasına yardımcı olan ve enerji üretimine yardımcı olan enzimlerde kofaktör olarak etki gösteren manganez bakımından da iyi bir kaynaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ekinezya ve Ekinezya Çayı
Kuru üzüm
ANTİBAKTERİYEL ŞİFALI BİTKİLER
NEDEN TERE TOHUMU KULLANMALISINIZ
Yaban Mersininin Faydaları
Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.