ŞİFALI MEYVELER NELERDİRŞifalı Meyveler Nelerdir

Meyveler hayatımızın her döneminde bol miktarda tüketmemiz gereken besinlerdir. İçeriğinde büyük oranla su bulunduğu için vücudumuz için çok yararlı olan meyvelerin faydaları oldukça fazladır. Kolesterol bulunmayan meyveler hafızayı güçlendirmemize ve zihinsel olarak gelişimimize yardımcı olur. Mucizevi sayılabilecek bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan meyveler özellikle cilt bozulması, obezite, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu kalkan görevi görmektedir. Lifler bakımından çok zengin olan meyveler ayrıca içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde insanların sağlığını korumalarına yardımcı olmaktadır. Çok az kalori bulunan meyveler kişide kilo yapmaz ve bu özelliğinden dolayı diyet programlarının vazgeçilmez ara öğün besinlerindendir. En doğal besin olarak kabul edilen meyveler kişinin mutluluk hormonu salgılamasına da katkıda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Armudun Faydaları Nelerdir?

Gün içerisinde iki veya üç tane armut tüketmek bir çok sağlık problemine faydalı olmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerin bol tüketmesi gereken armut A vitamini bakımından da oldukça zengindir. İçerdiği bu vitamin sayesinde kişinin böbreklerinin daha randımanlı çalışmasına ve idrara daha bol çıkmasına yardımcı olur. Özellikle böbrek taşı veya böbrek kumu şikayetleri bulunan kişilerin armudu beslenme programlarından eksik etmemeleri gerekir. Gebe olan bayanlarda mide bulantısını ve kusmayı engelleyen armut kişinin stresini alan ve gün içerisinde kişiyi rahatlaştıran bir meyvedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda ülkemizde de popüler bir şekilde tüketilmeye başlanan kivi içerdiği vitaminler sayesinde adeta bir C vitamini deposudur. Kişilerin günlük olarak alması gereken C vitamini ihtiyacını bir adet kivi fazlasıyla karşılayabilmektedir. Bu sebepten ötürü günde bir tane kivi tüketmeniz C vitaminini yeterli miktarda aldığınızı göstermektedir. Sağlık açısından oldukça faydaları bulunan kivi özellikle belirli bir dönemden sonra kolesterol problemi olan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken bir meyvedir. Kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendiren kivi göğüs kanseri başta olmak üzere yüksek tansiyon gibi çeşitli hastalıklardan korunmak içinde oldukça etkilidir. Özellikle kışın nezle veya grip gibi hastalıkların tedavisinde tüketildiği taktirde kişinin iyileşme sürecini oldukça hızlandıracaktır.

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Özellikle günlük yaşamında çok yoğun fiziksel aktivite gerçekleştiren kişilerin tüketmesi gereken üzüm adeta bir enerji deposudur. Bebeklere yedirildiği taktirde bebeğin gelişiminde olumlu etkiler sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan üzüm sindirimi kolay bir meyve olduğundan vücutta kan yapımını da hızlandırır. Antioksidan özelliği bulunan üzüm yorgun geçen bir günün ardından enerji tazelemek için birebirdir.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elma içerdiği yüksek C vitamini ve demir minerali sayesinde günlük beslenme programımızda mutlaka yer alması gereken bir meyvedir. Öksürüğe iyi gelen elma düzenli bir şekilde tüketilmeye başlandığı taktirde zaman içerisinde kolesterol seviyesinin azalmasına da yardımcı olacaktır. Özellikle bayanları ilgilendiren bir etkisi de cilt güzelliğiyle alakalıdır, elmanın cilde parlaklık verdiği ve cildi sıkılaştırdığı bilimsel olarak bilinmektedir. Günde bir elma tükettiğiniz taktirde bir çok hastalığa karşı bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmiş olursunuz.

şifalı meyve muzKirazın Faydaları Nelerdir?

Doğal aspirin vazifesi gören kiraz özellikle eklem ve baş ağrısını kesmesi bakımından oldukça faydalı bir meyvedir. Yapılan araştırmalar neticesinde yirmi tane kiraz tüketmenin yaklaşık olarak bir tane ağrı kesici ilaçla eşdeğer olduğunu ortaya çıkarmıştır. Özellikle hastalıklarla savaşırken ilaç kullanmayı sevmeyen kişilerin kirazı evlerinden eksik etmemeleri bu yüzden önemlidir.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Gerçekleşebilecek potasyum kramplarını engellemek için oldukça faydalı olan muz B6 vitamini ve folik asit açısından oldukça zengin bir meyve kabul edilmektedir. Gün içerisinde bir tane muz yemek sağlığınızı korumanızda oldukça faydalı olacaktır.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Özellikle kanser oluşumunda etkili olan maddeleri önleyici özelliği bulunan portakal antioksidan bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Bol miktarda C vitamini içerdiği için kan seviyesindeki kolesterol miktarını azaltacağı gibi kalp hastalıklarına karşı da kişileri korumaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kara Hindiba
Böğürtlen
Doğal Reçeteniz: Yaban Mersini ve Çayı
Kadın Tuzluğu
Yaban Mersini Faydaları
Mısır Püskülü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.