göz bebeği büyümesi neden olurSigara gözlere çok zarar veriyor. Çünkü sigara damar sertleşmesi dahil damar tıkanıklıklarına neden oluyor. Özellikle kılcal damarlarda ciddi büzülmeye neden olan nikotin kılcal damar bakımından çok zengin olan gözlerde damar sorunlarına yol açıyor. Bu durumda da gözler sigaradan fazlasıyla etkilenen organlarımızdan oluyor.

Gözler vücudumuzda kılcal damar bakımından en yoğun olan organlardır. Kılcal damarlar özellikle göz sinirleri ve retina gibi dokuları besliyor. Kılcal damarlar gözlerde ki sıvı temizliğinin yanında göz hücrelerinin beslenmesi ve göz sıvı basıncının dengelenmesinde de görev alıyor. Sigaradaki birçok etken madde damarlarda tıkanıklık, sertleşme ve doku bozulmalarına neden oluyor. Bu da organın sağlığını olumsuz etkiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle retina denilen dokuda matlaşmalara neden olan sigara görme netliğinin yitirilmesinde çok etkili. Göz merceği göze gelen ışınların düzgün kırılmasını sağlayan bir dokudur. Bu dokuda meydana gelecek bozukluklar görme netliğini etkiler. Bu dokunun terli temizlenememesi ise yine görmeyi etkileyen bir faktördür.

Gözlerdeki sarı nokta denilen bölgeler ışığın düştüğü ve görüntünün algılandığı bölgelerdir. Bu bölgeler de yine kılcal damarlar vasıtasıyla sağlıklı çalışabiliyor. Sigara gibi tütün türevleri bu bölgenin de sağlığını kaybetmesine ve dolayısıyla görmenin zayıflamasına neden oluyor.

Göz içi sıvı ışığın geçişinde ve sarı noktaya ulaşmasında yardımcı faktörlerden birisidir. Bu sıvı göze içten basınç yaparak onun şeklini belirliyor. Bu sıvının yeteri miktarda saydam olmasında onu yenileyen kılcalların etkisi çok büyük. Sigaradan dolayı yapısı bozulan kılcallar dolayısıyla göz sıvısının da yapısını bozuyor. Sonuç; yine görme problemleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara Gözdeki Hangi Yapıları Etkiliyor?

Kılcal damar ağının ulaştığı ve bu ağın beslediği her alanı etkileyen sigara özellikle;

  • Göz merceğinin,
  • Göz içi sıvısının,
  • Göz arkasındaki sarı noktanın,
  • Göz sinirlerinin,
  • Gözdeki konik ve çomak hücrelerin

Yapı ve işlevlerini bozup onların zamanla işlevsiz kalmasına neden oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dil Balığı
Lösemi
Çocuk Düşürmek
Işık Terapisi
Midede Gaz Sancısı Yapan 5 Kötü Yiyecek
Hormon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.