SİGARADAN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ
Sigarayı bırakmak için pek çok kez denediniz ve bu girişiminiz bir haftadan daha öte geçemedi mi? Belirli zamanlarda alışkanlık haline gelmiş sigaradan yudumlama alışkanlığınız her seferinde aynı şeyleri mi fısıldıyor? Bu yüce duygu sizi esiri altına almış ve birkaç dakikadır halen mi geçmiyor?

Sanırım bütün bu soruların cevaplarını “evet” olarak veriyorsunuz.

Hele son zamanlarda sigara paketlerinin üzerindeki iç gıcıklayıcı resimler sizi zararları hakkında daha da bilinçlendirdi ve siz nefes almakta tam olarak doyum sağlayamıyorsanız sigarayı bırakmanın zamanı çoktan  gelmiştir ve geçiyordur da.

Sponsorlu Bağlantılar

Bedenin her hücrenin ölümünü tetikleyen sigaradan kurtulmak için aşağıdaki ipuçlarını mutlaka okuyun. Doğru söylemek gerekirse, bu ipuçları, belirli gıda alışkanlıkları değişiklikleri, yaşam biçimi ve sigara kurtulmak için yardımcı olacak bazı tedavileri içermektedir.

Ayrıca, evdeki malzemelerle hazırlanabilecek bazı basit formülasyonları da sizlerle paylaşacağız. Hepsi bir arada, sizin sigarayı bırakmanız için bir anahtardır!

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN İPUÇLARI
Vücudunuz, aniden sigarayı bırakma isteğine karşı agresif tepki verir. Çünkü sigarada yer alan nikotin ve katran gibi bağımlılık yapan maddeler sayesinde vücudunuz tütüne alışmaktadır. Bu nedenle, aşağıda sıralanan hükümler sizde oluşan bu güçlü dürtü ile mücadele etmenizde kendinizi savunmanıza yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Asidik gıdaları tüketmeyi azaltın. Et, süt ürünleri, çay, kahve, makarna, ekmek vb asitli yiyeceklerdir. Alkali yiyecek tüketiminizi artırın. Sebzeler, meyveler, fındık, lahanası vb alkali gıdalardır. Kuru üzüm, şeker pancarı, kuru fasulye, hindiba, vb. besinler sigaradan caymanız için ayrı bir öneme sahiptir. Bu gıdalardan herhangi birine özel bir duyarlılığınız yoksa bu besinlerin tüketimini sıklaştırabilirsiniz.
  • Bol bol C vitamini almalısınız. Sigara içenler, sigara içmeyenler düzeyine göre C vitaminini bir-bir buçuk kat daha fazla almalıdırlar. Turunçgiller, portakal, greyfurt ve suyu iyi bir C vitamini kaynağıdır.
  • Küçük miktarlardaki tatlı besinler sigara dürtüsünü azaltır. Ne olursa olsun besinlerle birlikte bal almaya özen gösterin. Çayınızı bal ile tatlandırabilir yada bitkisel çayınıza bal eşlik edebilir.
  • Çok kuvvetli sigara dürtüsü geldiğinde tuzlu gıdalar alın. Ya da dilinizin ucunu bir miktar tuza değdirin. Bu uygulama sigara arzunuzu öldürecektir.
  • Bir miktar turp alın. Rendeleyin ve suyunu çıkarın. Şimdi biraz bal ekleyin ve günde iki kez bu suyu tüketin. Sigaraya karşı vücut direncini artıracaktır.
  • Meyan kökü çiğneyin. Sigara ihtiyacı hissettiğinizde sigaranın iyi bir alternatifidir. Ayrıca onun hafif tatlı bir tadı da dürtüyü öldürme yardımcı olur. Ayrıca, sigara içenlerin öksürüğünü rahatlatır. Meyan kökü bulunamıyorsa alternatif olarak, şeker kamışı da kullanılabilir.
  • Aromatik yağlar ile masaj yapılması hem insanı rahatlatır hem de sigara içme dürtüsünü frenler.
  • Sigaralı ortamda bulunmamak diğer etkili bir yoldur. Bitkisel özlerden yapılmış özellikle sedir ağacı, lavanta, limon, portakal ve çay ağacı gibi bitkisel kokular sigaraya olan zaafiyetinizi unutmanıza yardımcı olacaktır. Bu tür parfümlerin kuıllanılması yada bu kokuların bulunduğu atmosfere girilmesi size yardımcı olacaktır.

Bu ipuçları, fazla efor sarfetmeden yapılabilir. Önemli olan kendi iradenizi kullanıp ilk adımı atabilmenizdir. Gelecekte ıtarget=”_blank”>sağlıklı bir hayatınız olmasını temenni ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fıtık
DİZ ARKASINDA AĞRI VE DİĞER BELİRTİLER
B6 Vitamini
KARIN ŞİŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
Dizde Ödem Oluşması
Dalak Şişmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.