SİGARANIN ETKİLERİSigaranin Etkileri

Sigara dumanı sağlık için son derece zararlı olduğu çoğu insan tarafından bilinen ve bilimsel olarak da ispatlanmış olan bir gerçektir. Sigara içmenin güvenli bir yolu yoktur. Sigara yerine pipo veya nargile içmeniz tütün ürünleri ile ilgili sağlık risklerini önlemeye yardımcı olmayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sigaraların içinde yaklaşık 600 medde bulunmaktadır. Amerikan Akciğer Derneği göre, sigara yandığında ise 7.000 ‘den fazla kimyasal madde üretir. Bu kimyasalların çoğu zehirlidir ve bunların en az 69 tanesi kansere neden olabilir. Aynı maddelerin birçoğu puro, pipo ve nargile gibi diğer tütün ürünlerinin de içinde vardır. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, puroda sigaraya göre daha yüksek oranda kanserojen, toksin düzeyi ve katran vardır.

Nargileden soluduğunuzda ise bir sigaradan daha fazla miktarda duman teneffüs çekersiniz. Nargile dumanının içinde birçok toksik bileşik vardır ve sigara dumanından daha fazla karbon monoksit ortaya çıkarır. Nargile de sigara gibi çevreye duman vererek pasif içiciliğe neden olur.

Merkezi sinir sistemi:

Sigaradaki maddelerden birisi ruh halini değiştiren nikotindir. Nikotin sadece saniyeler içinde beyninize ulaşır. Merkezi sinir sistemini uyarıcı etkiye sahiptir ve bu yüzden bir süre kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Bu etkisi azaldığında ise kendinizi yorgun hissedersiniz ve daha çok sigara içme ihtiyacı hissetmeye başlarsınız. Bu yönüyle nikotin alışkanlık yapma özelliği taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara içmek makula dejenerasyonu, katarakt ve zayıf görme riskini artırır. Ayrıca tat ve koku duyularında da zayıflama yarattığı için yemeklerden aldığınız zevki de azaltır.

Vücudunuzda nikotinin etkisini düşüren “kortikosteron” adında bir stres hormonu vardır. Eğer yoğun stres altında iseniz, aynı etkiyi elde etmek için daha çok nikotin almanız gerekir.

Sigarayı bırakma fiziksel yoksunluk yaratabilir, zihninizin bilişsel işleyişini bozabilir ve kendinizi endişeli ve depresif hissetmenize neden olabilir. Ayrıca baş ağrısı ve uyku sorunlarına da neden olabilir.

Solunum sistemi:

Sigara içtiğiniz zaman akciğerlerinize zarar verebilecek maddeler soluyorsunuz demektir. Zamanla, ciğerleriniz zararlı kimyasalları filtre etme yeteneğini kaybeder. Öksürük toksinleri yeterince temizleyemez. Bu nedenle bu toksinler akciğerlerde sıkışıp kalır. Sigara içenlerde solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip riski daha yüksektir.

“Amfizem” hastalığında, akciğerlerdeki hava kesecikleri zarar görmüştür. Kronik bronşitte, akciğer tüplerinin astarı iltihaplanmıştır. Zamanla, sigara içenlerde kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gelişme riski bulunmaktadır. Uzun vadeli sigara içenlerde ise akciğer kanseri gelişme riski de bulunmaktadır.

Sigara bırakıldığında akciğerleriniz temizlemeye başladığı için geçici tıkanıklık ve solunum ağrıları görülebilir.

Ebeveynleri sigara içen çocuklarda içmeyenlere göre öksürük, hırıltılı solunum ve astım atakları görülme ihtimali artmaktadır. Kulak enfeksiyonlarına yakalanma eğilimleri daha yüksek olur. Sigara içenlerin çocukları aynı zamanda zatürre ve bronşit açısından da yüksek riske sahiptir.

Kardiyovasküler sistem:

Sigara içilmesi tüm kardiyovasküler  sistemi (kalp-damar sistemini) etkilemektedir. Nikotin vücuda girdiğinde kan şekerinde bir artış yaratır. Kısa bir süre sonra, kendinizi yorgun hisseder ve daha çok almak istersiniz. Nikotin kan akışını kısıtlar (periferik arter hastalığı), kan damarlarının sıkılaşmasına yol açar. Sigara içmek, iyi kolesterol düzeyini düşürür ve kan basıncının yükselmesine neden olur. Bu da arterlerin gerilmesine neden olarak kötü kolesterolün artışına yol açar (ateroskleroz). Ayrıca beyindeki kan pıhtıları ve zayıflamış kan damarları ile de inme riskini artırır. Kalbinden bypass ameliyatı geçirip sigara içmeye devam edenlerde koroner kalp hastalıklarının tekrarlama riski artmıştır. Uzun vadede ise sigara içenlerde kan kanseri (lösemi) riski de artış gösterir.

Sigara içmeyenler için de riski durumu mevcuttur. Pasif içici olarak sigara içilen ortamlarda bulunan kişilerin dumanı soluması kardiyovasküler sistem üzerinde hızlı bir etki oluşturmaktadır. Sigara dumanına maruz kalmak inme, kalp krizi ve koroner kalp hastalığı riskini artırır.

Cilt, Saç ve Tırnaklar (Örtü Sistemi):

Sigaranın daha belirgin bazı belirtileri ciltte görülmektedir. Tütün dumanındaki maddeler cildinizin yapısında da değişikliğe yol açar. Sigara ciltte renk değişikliği, kırışıklık ve erken yaşlanmaya neden olur. Sigarayı tuttuğunuz parmaklarınız ve bunların tırnaklarında sararma olur. Sigara içenlerin dişler üzerinde genellikle sarı veya kahverengi lekeler gelişir. Saçınıza sigara kokusu siner.

Sindirim sistemi:light sigara

Sigara içenlerin özellikle ağız gibi sindirim sistemine bağlı bölgelerinde sorunlara daha çok çıkmaktadır. Diş etlerinde iltihaplanma (gingivitis) ve enfeksiyon (periodontitis) ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlar aynı zamanda diş çürümesine, diş kayıplarına ve kötü nefes kokusuna da yol açmaktadır.

Sigara içmek aynı zamanda ağız, boğaz, gırtlak ve yemek borusu kanserleri açısından da risk oluşturur. Böbrek ve pankreas kanserlerine yakalanma riskleri de yine daha yüksektir. Puro içenlerde de dumanını içine çekmeyenlerde bile ağız kanseri riski artmıştır.

Sigara ayrıca insülin üzerinde etkiye sahiptir ve vücutta insülin direncinin gelişmesini daha olası hale getirir. Bu da sizi tip 2 diyabet riski ile karşı karşıya bırakır. Söz konusu diyabet olunca, sigara içenlerde içmeyenlere göre daha hızlı bir oranda komplikasyon geliştirme eğilimi görülür.

Sigara içmek aynı zamanda iştahı da bastırdığı için vücudunuz ihtiyacı olan tüm besinleri alamayabilir. Sigara içmeyi bıraktığınızda sindirim sisteminde bulantıya neden olabilir.

Cinsellik ve Üreme Sistemi:

Sigaraya bağlı olarak kan akışının azalması erkeklerde ereksiyon problemlerine yol açabilir. Sigara içen hem erkek hem de kadınlarda orgazma ulaşmada zorluk ve kısırlık gibi riskler bulunmaktadır. Sigara kullanan kadınlar içmeyen kadınlara göre daha erken yaşlarda menopoza girebilirler. Sigara içme kadınlarda ayrıca rahim ağzı kanserinin görülme riskini artırır.

Sigara içen kadınlar gebelikte düşük yapma, plasenta sorunları ve erken doğum gibi komplikasyonlar ile daha fazla karşılaşmaktadır. 

Gebelik esnasında sigara içilen ortamlarda pasif içici durumuna düşen kadınlarda da düşük yapma olasılığı bulunmaktadır. Hamile iken sigara içmeye devam eden kadınlardan doğacak bebeklerde düşük yapma, doğum kusurları ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) gibi riskler çok daha fazladır. Yeni doğan bebekler eğer pasif içici durumuna düşer ve sigara dumanına maruz kalırlarsa kulak enfeksiyonları ve astım atakları gelişme riski oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    cok

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mide Sarkması
Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
El Uyuşması
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?
DİZ ARKASINDA AĞRI NEDENLERİ NELERDİR?
UYKUSUZLUK GİDEREK YAYGINLAŞIYOR
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.