Tüm kanser ölümlerinin %30’u, KOAH’dan ölümlerin %75’i, Kalp hastalıklarından ölümlerin % 35’i sigara nedeniyle olmaktadır.

TÜRKİYE’DE %43,6. 1988 yılında yapılan bir çalışmaya göre Türkiye’de 15 yaş üzeri erkeklerin %62.8’i ve kadınların %24,3’ü olmak üzere ortalama sigara içme oranı %43,6’dır.Bu oran Avrupa ülkelerinde %20, ABD’de ise %19’dur.
GÜNDE BEŞ OTOBÜS Ülkemizde her yıl sigaranın yol açtığı sağlık sorunlarının 70-100 bin kişinin ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir.Bu rakam trafik kazalarından ölümlerin 15-20 katıdır.Türkiye’de her gün beş otobüs dolusu insan sigara nedeniyle ölüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

PASİF İÇİCİLER Yılda ölen 100 bin kişiden 90 bini sigara kullanıcısı iken kalan 10 bini sigara içmediği halde, sigara içimine maruz kaldığı için ölmektedir. Bu sayının yarısını evde sigara içimine maruz kalanlar oluştururken, kalan 5 bin kişi işyerinde sigara içimine bağlı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir.

EVDE SİGARA İÇİMİ Yapılan bir araştırmada sigara tiryakilerinin %90’ının evde sigara içtiği, %60’ının ise çocuklarının yanında sigara içmekten kaçınmadığı tespit edilmiştir.

YILDA 18 MİLYAR DOLAR Türkiye’de 17 milyon sigara kullanıcısının günde ortalama 1 dolarlık sigara harcaması yaptığı varsayılırsa yılda toplam 6 milyar dolar sigara harcaması yapılmaktadır.Yapılan bir araştırmada sigaranı yol açtığı hastalıkların tedavisi, işgücü kayıpları, kazalar, yangınlar gibi nedenlerle her 1000 liralık sigara harcamasına karşı 2000 liralık ek toplumsal maliyet getirdiği hesaplanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

AKCİĞER KANSERİ 20 KAT Ülkemizde her yıl 30-40 bin kişi Akciğer kanserine yakalanmaktadır.Akciğer kanseri saptanan her 20 kişini 19’u sigara kullanıcısıdır.Günde yarım paket sigara içenlerde içmeyenlere göre akciğer kanseri olma riski 7 kat fazladır. Bu oran günde bir paket içenlerde 12 kat, iki paket içenlerde 25 kattır.

TÜM KANSER ölümlerinin %30’u, KOAH’dan ölümlerin %75’i, Kalp hastalıklarından ölümlerin % 35’i sigara nedeniyle olmaktadır.

TÜKETİM HIZLA ARTIYOR 1990-2000 yılları arasında dünya sigara tüketimi sadece %5 oranında artarken, bu oran asya kıtasında %30 olmuştur.Gelişmekte olan ülkelerin dünya tüketimindeki payı 1976 yılında %41 iken, 200 yılında %71’e ulaşmıştır. Sigara tüketimi gelişmiş ülkelerde azalırken az gelişmiş ülkelerde hızla artmaktadır.

ÜLKEMİZDE DURUM 1982 yılında ülkemizde sigara tüketimi yılda 54 milyar adet iken, 2001 yılında 110 milyar adede ulaşmıştır. Bu sayı 15 milyon kişinin günde bir paket olmak üzere bir yıllık tüketimine eşittir. Türkiye’de sigara tüketimi son 20 yılda ikiye katlandı.

TÜRKİYE TERSLİKLER ÜLKESİ Sigara konusunda yapılan araştırmalar fakirlik arttıkça ve eğitim düzeyi düştükçe daha çok sigara içildiğini göstermektedir.Diğer bir deyişle dünyada zenginlik ve eğitim düzeyi arttıkça sigara içme oranı azalıyor. Ancak ülkemizde tam tersi olmakta eğitim ve gelir arttıkça sigara içme oranı artmaktadır. Örneğin, bir araştırmaya göre lise mezunlarında sigara içme oranı %28 iken, bu oran doktorlarda % 44, öğretmenlerde %51 olarak tespit edilmiştir.

BAŞLAMA YAŞI 11 Yapılan araştırmalarda son yıllarda sigaraya başlama yaşının 11’e kadar indiği, sigaraya başlayanların %90’ının 11-15 yaş grubunda olduğu, 20 yaşında sonra başlama oranının %3’lerde olduğu saptanmıştır. Erişkinlerde sigaraya başlama yaşının sorulduğu bir araştırmada ise bir önceki kuşakta sigaraya başlayanların %90’ının 15-25 yaş grubunda olduğu bildirilmiştir.Bu durum sigara endüstrisinin reklam ve promosyon çalışmalarında hedef aldığı kitlenin neden çocuklar ve ergenler olduğunu açıklamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
BOYUN LENF BEZLERİNDE ŞİŞME
Bademcik Şişmesi Nedenleri
Kalp Çarpıntısı
Kahve
Horlama Tedavisi
koltuk altı şişlikleri(lenf Bezleri)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.