SİGARAYI BIRAKMAYI SÜRDÜRME

Sigarayı bıraktıktan sonra tek bir nefes dahi çekmeyin. Bir nefesten bişey olmaz demeyin, çünkü oluyor. Ama çok zorlanır da tüm çabanıza rağmen kendinizi içmekten alıkoyamazsanız, bu herşeyin bittiği anlamına gelmez. Sakın vazgeçmeyin.

ŞARTLANMALARA DİKKAT
Birinci ay dolduktan sonra psikolojik bağımlılık büyük ölçüde kaybolur. ancak şartlanmalar devam eder. Sigara içilen ortamlara girebilirsiniz, çay-kahve-alkolden kaçınmanıza gerek yok artık, çok daha rahat olabilirsiniz. Ama hala birçok şey size sigarayı hatırlatacak, içme isteği duymanıza neden olacaktır. Bu istek sanki sigarayı hiç bırakmamışsınız gibi güçlü de olabilir. Ama siz artık daha güçlüsünüz. Dürtülerin hala sürüyor olması nedeniyle kaygılanmayın, ama yine de tedbiri elden bırakmayın. İnsanın doğası gereği dürtülerin ortadan tamamen kalkması çok uzun süre alır. Sigara içme isteği üç ayda büyük ölçüde azalmakla birlikte, bir kaç yıl daha sizi yalnız bırakmayacaktır. O nedenle bilimsel araştırmalarda 1 yıl, hatta bazı araştırmacılara göre de 2 yıl dolduktan sonra kişi sigarayı bırakmış kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

SİGARAYI BIRAKMAYI SÜRDÜRMEK
Sigarayı bırakmak kolaydır. Önemli olan bırakmayı sürdürmek. Kaç kez akşam yatarken bırakıp sabah başlamışızdır. Sigarayı bıraktıktan sonra gündemimizin en önemli konusu sigaradır. Sigarayı bırakma heyecanı, yoksunluk belitileri, dürtülerle mücadele etmekle uğraşırken konu hiç aklımızdan çıkmaz. Motivasyonumuz üst düzeydedir. Ancak sigarayı bırakmayı başarmış olmanın verdiği kendine güven en büyük düşmanınızdır. Bence ilk 6 ay dolmadan tedbiri elden bırakmamak gerek. Bu otomobil kullanmayı öğrenmeye benzer. Kendinize güvenmediğiniz sürece çok dikkatli davrandığınız için hata yapmazken, ben öğrendim dediğiniz, kendinize güvenin en üst düzeye çıktığı anda hata yaparsınız. Bu hata büyük bir kazaya da neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEK NEFES BİLE DENEMEYİN Sigarayı bıraktıktan sonra tek bir nefes dahi çekmeyin. Bir nefesten bişey olmaz demeyin, çünkü oluyor. Ama çok zorlanır da tüm çabanıza rağmen kendinizi içmekten alıkoyamazsanız, bu herşeyin bittiği anlamına gelmez. Sakın vazgeçmeyin.Eğer pişmanlık duyduysanız hiç içmemiş gibi devam edin, birşey olamaz. Pişmanlık duymuyorsanız da diyecek birşey yok. Unutmayın sigarayı bırakanlar genelde birkaç deneme sonucunda başarılı olurlar. Deneme derken ciddi denemeleri kastediyorum, 1-2 günlük girişimleri saymıyorum. Her başarısız girişimin sizi sigarayı bırakmaya götüren bir basamak olduğunu unutmayın.

KİLO ALMA KAYGISI Sigarayı bırakmayı düşünenlerin en büyük kaygılarından biridir. Özellikle bayanlardaki bu kaygı oldukça abartılıdır. Sigarayı bir zayıflama yöntemi olarak düşünen bayanlar da var. Sigara metabolizmayı hızlandırıdığı için bırakmakla bu hız düşer ve dikkat edilmezse kilo alınabilir. Bu arada iştah açılır. Oyalanmak için sürekli yüksek kalorili yiyecekler yenmesi de kilo almaya neden olur. En tehlikelisi ise sigara içme alışkanlığı yerine yeme alışkanlığının konmasıdır.Her iki mekanizma birbirine çok benzediğinden bu aktarım oldukça kolay gerçekleşir. Bu bir anlamda bağımlılığın şekil değiştirmesidir. Bunun sonucu 10-15 kilo almak mümkün. Fakat gerçekte kilo alma ihtimali korkulduğu kadar yüksek değildir. Sigarayı bırakanların sadece üçte biri 3-5 kilo alır. Gerekli önlemleri aldığınızda kilo almazsınız.

KİLO ALMAMAK İÇİN Sigara isteğini ortadan kaldırmak için birşeyler atıştırmak iyi bir yöntemdir. Fakat atıştıracağınız şeylerin düşük kalorili olmasına dikkat edin. Öncelikle bol su için, elma, salatalık, marul, havuç, leblebi atıştırın. Her içme isteği geldiğinde atıştırmak yerine, ellerinizi meşgul edecek anahtarlık, tesbih gibi eşyalarla oyalanmak, sakız çiğnemek, rahatlama egzersizleri yapmak, açık havaya çıkmak, birilriyle sohbet etmek, telefon etmek gibi farklı alternatifler deneyin. Düzenli egzersizi ihmal etmeyin, hem rahatlatır, hem kalori harcatır, hem de can sıkıntısını önler. Can sıkıntısını gidermek ve sigara içmemekten kalan boş zamanları değerlendirmek için bulacağınız uğraşlar da bu atıştırmaları, yemeyi azaltır, kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

SİGARASIZ BİR YAŞAM DİLEĞİYLE…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kızıl
Bir Gözde Bulanık Görme
Troid Bezinin Fazla Çalışması
Kanser İmmünoterapisi
Karın Ağrısı
Karın Rahatsızlıkları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.