SİĞİLLER

Siğiller en çok parmaklarda, ellerin iç ve dış bölgelerinde, bazen ayak tabanlarında ve kimi insanlarda ise genital bölgelerde ortaya çıkan cilt oluşumlarıdır. Meydana geldiği yere bağlı olarak nitelikleri değişebilir. Ellerde karşılaşılan siğiller genellikle küçük, acısız ve zararsız olmaktadır. Tipik bir el siğili sert yüzeye sahiptir ve görünüş itibariyle karnabaharı andırır.  Siğillerin şekilleri yuvarlak, düzensiz, düz veya kabarık olabilmekte ve büyüklük olarak bir bezelye boyutuna ulaşabilmektedir. Renk olarak beyaz, gri veya kahverengi tonlarında olabilirler. Yaygın siğiller adı verilen ellerdeki bu siğil türleri tipik olarak tırnaklarda, parmaklarda ve ellerin arka kısmında görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Siğil enfeksiyonlarına bazı virüs çeşitleri neden olur ve genital siğiller gibi bazı türlerinin temas ile bulaşma riski yüksektir. Çocuklar, gençler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde siğil görülme olasılığı daha yüksektir. Ellerde görülen yaygın tipi siğiller genellikle kendiliğinden geçmektedir ancak en çok kullandığımız organ olan ellerde var olmasından dolayı rahatsız edici olabilmekte ya da utanç verici bulunabilmektedir.

BELİRTİLER

Siğillere ait belirtiler genellikle şunlardır;

• Küçük, yumru şeklinde görülür

Sponsorlu Bağlantılar

• Beyaz, gri veya kahverengi tonları gibi ten rengine yakın renkte olur

• Dokununca hissedilir

                 Yaygın siğiller denilen siğil gurubu tek tek ya da çoklu olarak oluşabilir. Tırnak ile kazıldığında ya da kesildiğinde kanama olabilir. Bu tür siğiller genellikle küçük, pıhtılaşmış kan damarlarının oluşturduğu küçük siyah noktaları içerir.

               Diğer bir siğili türü olan ayak(taban) siğilleri ise sadece ayak tabanında bulunur, çok hassastır ve cildin normal yapısını bozarlar. Ayak siğilleri süngerimsi, pütürlü, sert, kalın veya pullu görünümde olabilirler. Taban siğilleri kahverengi veya gri olabilir, görüntüleri hoş olmamakla birlikte tedavi edilmediğinde ağrılı olmaktadırlar. Taban siğilleri genellikle ellerde görülen yaygın siğillerden daha büyük olmakta ve ayak tabanında yürümeden dolayı oluşan basınç ile daha basık olmaktadırlar. Çoğunlukla ayak topuğu ve ayak parmaklarının kök kısmındaki baskı noktalarında görülürler. Yakından bakıldığında ayak siğillerinin üzerinde küçük siyah noktalar olduğu fark edilebilir. Bu siyah noktaların sebebi, yürüme ve ayakta durma sonucu siğillerde kanama olmasıdır.

Ne zaman doktora görünmelidir?

             Ellerdeki yaygın tipi siğillerin çoğu tedavi gerektirmez ve kendiliğinden geçer. Taban siğilleri ise yürümede rahatsızlık yaratabilir. Etek (genital) siğiller ise bulaşıcıdır. Bu yüzden rahatsız edici durumlardan kurtulmak için siğil belirtileri fark edildiğinde doktora başvurulması önerilir.

NEDENLERİ

Siğillere “Human papilloma virüsü” (HPV) neden olur. HPV virüslerinin 100’den fazla türü vardır ve farklı türdeki virüsler farklı siğillere neden olur. Yüz çeşit virüsün çoğunluğu ellerde görülen zararsız siğillere neden olurken bazı türleri de rahim kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Yaygın tipli siğillerin kişiden kişiye geçme olasılığı düşüktür. Ancak genital siğillerin bulaşma riski yüksektir.

Siğiller genel olarak 4 ana grupta toplanabilir:

1-Yaygın siğiller: Eller, parmaklar ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller en yaygın olanlarıdır. Deri bütünlüğünün bozulduğu tırnak yeme gibi durumlarda daha kolay ortaya çıkar. Çocuklarda daha sık görülür.

2-Ayak tabanı siğilleri: Tekli veya çoklu şekilde (mozaik) görülebilir. Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü olmakta ve ağrı yapmaktadır. Vücut ayaklara baskı yaptığı için bu şekilde gelişirler. Ağrı, siğilin büyüklüğüne, derinliğine ve üzerindeki basınca göre değişir.

3-Düz siğiller: Nispeten küçük, yumuşak ve üzerleri düz olan siğillerdir. Sayıları çok fazla olabilir. Vücudun her yerinde görülebilir ama en çok yüz ve saçlarda görülür. Düz olmaları nedeniyle gözden kaçabilirler.

4-Etek (genital) siğiller: Daha çok erişkinlerde görülür ve yaşam kalitesini etkiler. Farklı büyüklük ve sayıda olabilirler. Genital organların dışı ile bayanlarda vajen, servix gibi iç kısımlarda da görülebilir. Çok eşli ve korumasız cinsel ilişkide bulunanlarda rastlanır.

Virüsler ortak kullanılan havlu ya da nesnelerle de bulaşır. Genital virüslere ise çok eşli ve korumasız şekilde cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Herkesin bağışıklık sistemi HPV virüsüne farklı şekilde yanıt verdiği için bu virüsle karşılaşan herkeste siğil oluşmayabilir.

Virüsler kişinin kendi vücudu üzerinde başka bölgelere de yayılabilir. Çoğunlukla tırnakla kazıma veya sıyrık oluşumları gibi nedenlerle yayılabilir. Tırnakların ısırılması da parmak siğillerinde yayılmaya neden olur.

RİSK FAKTÖRLERİ

Siğillere yakalanma riski daha yüksek olan kimseler şunlardır:

• Çocuklar ve gençler

• HIV / AIDS veya organ nakli gibi nedenlerden dolayı bağışıklık sistemi zayıflayan kimseler

• Korunmasız ve çok eşli cinsel birliktelik yaşayanlar.

KOMPLİKASYONLAR

Siğiller başka insanlara bulaşabilir. Dağılan HPV virüsleri yeni siğil oluşumuna neden olabilir. Genital siğiller rahim kanseri gibi hastalıklara yol açabilir.

TESTLER VE TEŞHİS

Genellikle sadece bakılarak bir siğil teşhisi konur. Bazen de siğillerin yüzeyi kazınmak suretiyle pıhtılaşmış kan damarlarının varlığına bakılır. Eğer tanı konmasında hala şüphede kalınıyorsa, siğilleri diğer deri büyümelerinden ayırmak için analiz edilmek üzere deriden parçacık alınır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

El ve parmaklarda görülen birçok siğil tedavi gerektirmez. Genellikle iki yıl içinde yok olur bazen de yenileri gelişir. Ellerdeki yaygın tipli siğiller zararsızdırlar ancak görünüm olarak rahatsızlık verdiğini düşünenler için bazı kozmetik ürünler bulunmaktadır. Bazı ev tipi tedaviler de etkilidir. Evdeki yöntemlerle tedavi edilemeyen inatçı siğiller için doktora başvurulabilir. Siğillerin yerine ve tipine göre bir tedavi önerilecektir. Doktorlar genellikle en az acı veren yöntemlerle tedaviye başlayacaktır. Bu tedaviler şunlardır:

Dondurma (kriyoterapi veya sıvı azot tedavisi): Doktorlar siğilleri yok etmek için sıvı nitrojen kullanarak dondurma işlemi uygular. Bu tedavi genellikle hafif ağrılı olmakta ve tekrarlayan tedavilerde etkili olmaktadır. Dondurma işlemi siğilin etrafında kabarcık oluşturarak etkisini gösterir. Daha sonra bir hafta içinde ölü dokular dökülür gider.

Küçük ameliyatlar: Bu tür cerrahi işlemlerde siğil olan doku kesilir ya da elektrik ile yakılır. Ameliyat ağrılı olduğu için anestezi yapılır ve ameliyattan sonra iz kalabilir. Bu yüzden cerrahi yöntem genellikle diğer tedavilere cevap vermeyen siğiller için önerilir.

YAŞAM TARZI VE EV İLAÇLARI

Birçok kişi aşağıdaki yöntemlerle siğillerden kurtulmaktadır:

Reçetesiz ilaçlar: Eczanelerde birçok çeşit siğil ilaçları ve bantları mevcuttur. Bu ilaçları reçete olmadan satın alıp kullanabilirsiniz. Yaygın tipli el siğilleri için yüzde 17 salisilik asit içeren bantlar bulmaya çalışın. Bu ürünler günlük kullanılır ve genellikle birkaç hafta devam edilmesi lazımdır. En iyi sonucu almak için, ilaç veya bandı uygulamadan önce 10 ila 20 dakika boyunca siğilli bölgeyi ılık suda ıslatın ve tedaviler arasında ölü hücreleri temizleyin.

ÖNLEME

Aşağıdaki önlemler çocuk ve yetişkinlerde siğillere yakalanma riskini azaltacaktır:

• Tırnakları ısırmayın. Siğiller sıklıkla deride çatlaklar olduğunda ortaya çıkar. Tırnakların etrafındaki deride oluşan açıklıklar virüslere kapı aralar.

• Virüsün yayılmasını önlemek için, siğilin olduğu alanlardaki kılları taramayın ve tıraş etmeyin. Bir siğile dokunmanız halinde dikkatli şekilde ellerinizi yıkayın.
• Kullandığınız nesneleri diğer bireylerin nesnelerinden uzak tutun.  Ayrıca siğilli bölgede kullandığınız bir nesneyi vücudun diğer bölgelerinde de kullanmayın.
• Siğilleri koparmayın. Siğillerle oynamak, deşmek ve koparmaya çalışmak yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle her ihtimale karşı bir bant ile kaplı olması önerilir.
• Ellerinizi kuru tutunuz. Çünkü siğilleri nemli bir ortamda kontrol etmek daha zordur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  melek

  benim ellerim de ayağımda yüzümde var bi çare bulun kurtulmak istiyorum artık.

  Siğiller virütik yani virüslerin neden olduğu rahatsızlıklardır. Yok olmalarını istiyorsanız bir cilt hekimine başvurmalısınız. Bazı durumlarda siğilleri psikolojik durumlar da azdırabilmektedir. Hastahanelerin cildiye yada dermatoloji poliklinikleri siğil rahatsızlığıyla ilgili tetkik ve tedavileri yapabilir. Geçmiş olsun

  canan bayram karabulut

  Ellerimde siğiller var ama ne yaptıysam bir türlü geçmiyor ne yapmalıyım. Doktora başvurdum geçmedi siğil bantları için ne önerirsiniz geçirir mi?

  genelde bu tür tedaviler de çare olamıyor. Siğile neden olan faktörlerin ortadan kalkması şart. Ayrıca psikolojik drumunuzun da iyileşmesi gerekmektedir.

  nahide

  Genital sigilden nasill kurtulabilirim

  ebru

  Benim dirseğimde siğil var .bir kere kendim koparmıştım siğili her zaman dokunuyorum siğil ellerimede bulaşırmı

  Siğil bulaşıcı olabilen bir rahatsızlıktır.

  fatma

  Doktor 5-6 kez parmagimdaki sigili dondurdu ama tekrar nüksetti ben 17 yasindayim psikolojik olarak etkiliyo beni. Acaba başka bir işlem yapilamaz mi ?

  ayşe

  ayağımın altında çıktı tabanında ben nasır sanmıştım doktora gitim siğil dedi. İnanılmaz ağrı ve acı çekiyorum ayağımın üstüne basamaz hale geldim.doktor hemen geçmez dedi krem verdi onları da kullanıyorum ama geçmiyor. en azından ağrıyı ve acıyı kesecek bir şey yok mu

  Mahmut

  Bitkisel yöntemler ile tedavi edin bende yaktırdım yeniden çıktı sonra bitkisel tedaviyi denedim gecti

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ultrason
Uyurgezerlik
Kronik Günlük Baş Ağrısı
Bu ünlüler kesin evlenir!..
Hormon Bozukluğu
Egzama Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.