SIĞIR JELATİNİ NEDİR VE FAYDALARISığır Jelatini Nedir ve Faydaları

Jelatin, hayvan kemikleri bulunan kollajen türetilmiş, saydam, renksiz, kırılgan, tatsız katı bir maddedir. Genellikle gıda, ilaç, fotoğraf ve kozmetik ürünlerde jelleştirici bir ajan olarak kullanılmaktadır. Yanı sıra sakızlı şekerler marshmallow, tatlılar ve dondurma ve yoğurt gibi diğer ürünlerinde de bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Jelatin temelde kemikler, kıkırdak, kollajen ve minerallerden oluşan susuz et suyu tozdur. Ev yapımı kemik suyu jelatin bakımından büyük bir kaynak olabilir ama birçok kişi bunu yapmak için kaçak yollara başvurmaktadır.

Alternatif olarak, toz jelatin sağlıklı hayvanlardan sağlanmış ise diyet için değerli bir katkı olabilir ve kemik suyu için hızlı bir alternatiftir. Jelatin, sağlıklı bir ruh halini destekleyen amino asitler, güçlü kemikler, pürüzsüz bir cilt ve uygun kas yapımı için büyük bir kaynaktır. Hormonlar, pestisitler ve ağır metal kirliliğinden sakınmak için çimle beslenen hayvanların jelatininden faydalanmak önemlidir. Satılan ürünlerden de mümkün olduğunca kaçınmak önemlidir.

JELATİN FAYDALARI NELERDİR?

Cilt Sağlığı: Jelatin vücut için önemli olan amino asitlerden oluştuğu ve aynı zamanda yüksek oranda kolajen içerdiğinden cildi iyileştirici etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Jelatin insan vücudunun toplam protein içeriğinin % 25 – % 35’ ini oluşturur. Bu protein içeriği ise cildin elastikiyetini, tonunu ve deri hücrelerinin sürekli yenilenmesi için hayati önem taşımaktadır. Jelatin, cildin gücünü ve sertliğini vermekten sorumlu bağ dokularını oluşturur.jelatin nedir faydaları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Anti-aging: Ciltteki kolejn 20’ li yaşlardan itibaren azalmaya başlar. 30 yaşından sonra yaşlanma ile mücadelede size yardımcı olması açısından diyetinize daha fazla jelatin eklemek önemli hale gelmektedir. Kolajen içeren cilt kremlerinin kolajenin içten alınması kadar yararlı olacağını söyleyemeyiz. Bu çerçevede kollajen tükenmesine bağlı yaşlanma süreci bu şekilde yavaşlatılabilir.

Kırışıklıklar: Jelatinde bulunan prolin amino asiti birçok cilt uzman tarafından genç bir görünümü sürdürmek için ek olarak tavsiye edilen çok önemli bir amino asittir. Kolajen kaybı ve bozulması kırışıklıkların gerçek nedenidir. Araştırmalar jelatinde bulunan kollajen sayesinde kırışıklıklarda ve bunun tedavisinde gözle görülür belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu doğruluyor. Jelatin yeni ve parçalanmış olmayan kolajen üretimini artırabilir. Bu artış ise kırışık derinin görünüm ve sağlığına önemli bir iyileşme sunar. Beslenme yolu ile daha fazla jelatin tüketmek cildin kırışıklıklara daha az eğilimli olmasına yardımcı olur.

Dişler, Saç ve Tırnaklar: Jelatin işlenmiş ürünler nedeni ile diyetlerinde eksik kalan minerallerin yerine koyulmasında ideal bir seçimdir. Güçlü tırnak, diş ve saç oluşumuna katkıda bulunan kalsiyum, magnezyum ve fosfor bakımından zengindir.

Çatlaklar: Jelatin cildin sıkılığını, elastikiyetini ve fonksiyonunu cilt çatlaklarını engellemeye yardımcı olur. Çatlakları önlemede anahtar bir rol alan kolajen üretimini destekleyerek buna yardımcı olur.

jelatin selülitSelülit: Selülit beslenme eksikliğinin şiddetlendiği dönemde kollajenin bozulmasından kaynaklanan bir durumdur. Birçok kişi büyük paralar ödeyerek kollajen takviyesi alır, oysa ki bunu bir gıda olarak kemik suyu ve jelatin tozu şeklinde almak çok daha kolay, ucuz ve lezzetlidir.

Karaciğer Detoksu: Jelatin şartlı olarak gerekli bir amino asit olarak kabul edilen glisin zengindir. İnsan vücudunda kimyasallara maruz kalmalarından biriken zehirin detoksifikasyonu için glisine ihtiyacı vardır. Yeterince glisin olmayan insanlar karaciğer detoksifikasyonu için çok önemli olan yeterli glutatyon üretemeyecektir.

Kilo Verme:  Jelatin tamamen protein deposudur ve bunun yenmesi sayesinde kişileri düşük kaliteli gıdalardan daha az yemesine yardımcı olabilir. Söz konusu böyle bir durum ise yağ yakma yeteneğini artırarak karaciğer detoksuna yardımcı olabilir.

Sindirim: Jelatindeki glisin amino asiti sindirim ve besin emilimi için gerekli olan hidroklorik mide asidini (HCL) artırmaya yardımcı olabilir. Bu hayati sindirim sıvıları stres ve yaşlanma ile azalır. Azalan HCL ise anemi oluşumuna katkıda bulunabilir.

Bağırsak Hasarı: Rus araştırmacılar kimyasal olarak bağırsaklarına hasar verilen farelere jelatin verildiğinde bağırsaklarının iyileştiğini belirlediler. Jelatin çölyak hastaları için iyi bir seçenek olabilir.

Güçlü Kemikler: Kemikler aslında yaşayan yapılardır ve günlük beslenme tercihlerimiz kemik inşası yada kemik bozulmasına neden olur. Jelatin kalsiyum, magnezyum, fosfor, silisyum, kükürt ve sağlıklı bir kemik matrisi oluşturmanıza yardımcı olan iz mineraller içermektedir.

Artrite Destek: Jelatin Chondroitin (kondroitin) içerir ve bu madde artrit ağrısı ve sertlikle mücadele eden insanlara yardımcı olan önemli bir besindir. Jelatinde bulunan kondroitin temelde hayvanların çözünmüş bağ dokusu olduğundan eklem, kıkırdak ve tendonları destekler. Kondroitin aynı amanda (her zaman bol miktarda prolin ve glisin içerir) hayvan kemiklerinde de bulunur ve büyük ölçüde romatoid artritin yanı sıra dejeneratif eklem hastalıklarda iyileşme sağladığı belirlenmiştir.

Yüksek Bir Metabolizma: Glisin, yarı temel bir amino asit olarak kabul edilebilir ve metabolize artırmak için bir besin takviyesi olarak alınmalıdır. Glisin aynı zamanda insanların yağ depolamasından koruma için insülin hassasiyetini düzenler.

Adrenal: Vücut aşırı stres altında olduğunda daha fazla mineral ve amino aside gereksinimi vardır. Kemik sıvıları ve jelatindeki beslenme matrisi stres ve kortizol ile başa çıkmamıza yardımcı olan böbrek, böbrek üstü ve mesaneyi gençleştirmeye yardımcı olmaktadır.

Hormon Dengesi: Jelatindeki glisin insülini düzenler ve hipoglisemiyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca glisin, aşırı östrojenin dengelenmesinde de önemli olan glutatyon üretilmesine yardımcı olur. Östrojenin fazlalığı toksik vücut bakım ürünleri, çevre kirliliği, işlenmiş gıdalar bakımından zengin beslenme ve hormonal doğum kontrol yöntemlerinden gelebilir. Östrojen hakimiyeti ise kadın kanserleri için önemli bir risk faktörüdür.

Yara Onarımı: Jelatinde bulunan glisin ve arjinin deri ve bağ dokusunda bol miktarda bulunmaktadır. Bu iki amino asidin kombinasyonu ile fareler üzerinde yapılan araştırmalarda yaralı farelerin çok daha hızlı iyileştiği tespit edilmiştir.jelatinin önemi

Alerjiler: Jelatin alerjik reaksiyonları ve hassasiyeti hafifletebilir.

Kas Bakımı: Yatak istirahati olan insanlar, bir hastalık sırasında kas kütlesi kaybederler. Böyle hastalar diyetlerine jelatin ilave etiklerinde kas kütlesinin korunması sağlanabilmektedir. Aynı zamanda jelatinden alınan amino asitler sporcular için hızlı bir iyileşme sağlayabilir.

Enflamasyonu Düşürür: Düşük yağlı ve yağsız bir diyet birçok insanın alması gereken diyet özelliğidir. Bu dengenin sağlanması diyete ilave jelatin eklenerek sağlanabilir. Çok yağsız protein alınması pro-inflamatuar olabilir ama jelatin ile birlikte alınması (prolin ve glisin sağlar) triptofan ve sistein amino asitlerinin dengelenmesini sağlar ve iltihaplanma oranını düşürür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Araştırma: Havuç Sperm Performansını Artırıyor
Dışarıdan Yemek Söylerken Dikkatli Olun
Kilo Verdiren Vitaminler
Vücudunuzu Zehirlerden Arındırmanın 10 Yolu
Yüksek Karbonhidratlı Gıdalar
hangi besinlerde vitamin vardır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.