SIK DIŞKILAMA

Dışkılama sıklığının herkes tarafından kabul edilmiş genel bir sebebi yoktur. Bağırsak alışkanlıkları sağlıklı insanlar arasında büyük ölçüde değişmektedir. Bazı insanlar günde üç defa büyük tuvalete çıkma gereği duyarken bazıları ise haftada ancak üç kez dışkılama gereği duymaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dışkılamanın sıklığı ve nasıl olduğu zamanla değişebilmektedir. Bağırsak hareketlenmelerinde sıklığın dışında gevşek, sulu dışkı, karın ağrısı veya kanlı dışkı gibi değişikliklerin olmaması, dışkılama sıklığının herhangi bir hastalıktan kaynaklanmadığını gösterir. 

NEDENLERİ

Eğer her zamankinden daha sık dışkılama yapıyorsanız muhtemelen aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerini yapmış olabilirsiniz:

• Lif alımını arttıran sebze, meyve ve tam tahıllı besinlerin alımının artması,
• Düzenli egzersiz yapılması ya da egzersiz artışı,
• Daha fazla su içilmesi gibi.

Daha sık şekilde dışkılama yapmanıza sebep olan bazı hastalık ve sağlık koşulları ise şunlardır:

• Çölyak hastalığı (bağırsaklarda sindirim işlemini yürüten “villus” adı verilen yapıların bozulmasına sebep olarak yiyeceklerde yer alan besinlerin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır.)
• Crohn hastalığı (sindirim kanalında iltihaplanmalar ve ülser oluşumları ( yaralar) ile bilinen kronik bir hastalıktır. Ağızdan anüse bölgesine kadar bağırsağın herhangi bir yerinde görülebilmesine rağmen en çok ince bağırsağın son bölümünde ve kalın bağırsakta hastalıklara neden olmaktadır.)
• Hipertiroidi (aşırı aktif tiroid)
• İrritabl bağırsak sendromu (İBS yapısal (organik) değil de fonksiyonel olan bir bozukluk olarak değerlendirilir. Şişkinlik, ağrı ve dışkılama alışkanlığında bozukluk olan kişilerde yapılan tetkikler sonucunda herhangi organik bir bozukluk veya patolojik bulgu elde edilmemesi “İrritabl bağırsak sendromunu” akla getirir.)
• İlaçların yan etkisi
• Ülseratif kolit (ülserler ve açık yaralar ile kendini gösterir. Kalın bağırsakları etkileyen bir kolittir. Aktif hastalığın ana belirtisi genellikle kanla karışık ishal olmaktadır.)

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelidir?

Eğer daha sık dışkılama yapmanıza sebep olacak yaşam tarzı değişiklikleri yaptıysanız ve başka belirtilerle karşılaşmıyorsanız,  sağlık durumunuz yerinde demektir. Ancak eğer aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız genel cerrahi uzmanı gibi bir doktora görünmenizde fayda vardır:

 • • Tekrar tekrar şerit şeklinde dışkılama veya sulu gevşek dışkı şeklinde hacim ve görünüşte değişiklikler,
 • • Karın ağrısı,
 • • Dışkıda kan, mukus veya irin bulunması halinde doktora görünmeniz önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Ersin

  S.a sabahları 5. 6 sefer tuvalette çıkıyorum özellikle artık bu durumdan çok sıkıldım bütün hayatımı etkiliyor yolculuk yapamaz duruma geldim toplamda günde 10.sefer büyük tuvalette gidiyorum ne yapmam.lazım lütfen yardımcı olun

  kar

  makattimdaki apse ameliyatinda sonra fistül olustu.surekli buyuk tuvalete cikma hisi var..neden olabilir tşkrler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ülser Olmayan Mide Ağrısı
Dışkı Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Önlenir?
Ağıza Acı Su Gelmesi
Laktoz İntoleransının Tipleri Nelerdir?
Laktoz İntoleransı Tedavisi
Laktoz İntoleransının Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.