Gün geldi çattı. Uzun saatler çalıştınız ve çalışmanızın karşılığını alacağınız bir gündesiniz. Dilerim sınavınız umduğunuz gibi geçer. Sınav öncesi beslenmenizde bir kaç ayrıntıya dikkat ederek, sınavda yaşanabilecek bazı olumsuzlukların üstesinden gelmeniz ve hatta sınav esnasındaki konsantrasyonunuzu da artırmanız mümkün.

Bunun için sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapın. Yeterince erken uyanmanız ve kendinize kahvaltı için zaman ayırmanız çok önemli. Kahvaltı yapılmadığında konsantrasyon süresi kısalacaktır, ayrıca sınav esnasında baş ağrısı ve yorgunluk gelişir. Kahvaltılda dikkat etmeniz gereken noktalar:

Sponsorlu Bağlantılar

1. Kahvaltıda çay yerine süt, taze sıkılmış meyve suyu veya ıhlamur, adaçayı, kuşburnu gibi bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Çay , kahve, kola gibi kafein içeren içecekler adrenalinin ve stres düzeyinin artmasına sebep olurlar. Kalp atım hızınız artabilir. Ayrıca kafeinin diüretik etkisi de unutulmamalıdır. Diüretik etki yüzünden sınav esnasında zor anlar yaşanabilir.

2. Kahvaltıda yoğun beyaz ekmek veya hamurlu gıdalar yerine doygunluk hissini daha uzun süre devam ettiren kepekli, tam tahıllı ekmek türlerini veya keten tohumlu ekmekleri tercih edebilirsiniz.

3. Kahvaltıda ve sınav sırasında şekerler, şekerli meşrubatlar, hazır meyve suları gibi basit şekerli gıdaları tüketmemeye özen gösterin. Karbonhidratların dikkati artırdığı gibi yaygın bir görüş vardır. Beynimiz enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanmaktadır. Ancak yoğun karbonhidrat tüketimi gevşemeye ve uyku halinin artmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, sınav sırasında basit şekerler veya çikolata yerine doğal karbonhidrat kaynağı kuru meyveler tüketilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

4. Kahvaltınızda protein kaynağı besinleri mutlaka tüketmeniz gerekiyor. Az yağlı peynirler ve yumurta doğru tercihlerdir. Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerini tercih etmeyin. Özellikle yumurta sizi uzun süre tok tutacaktır. Böylece sınav esnasında mide kazınması yaşamazsınız.

5. Kahvaltınızda mevsime uygun sebze ve meyve bulundurmayı ihmal etmeyin. Sebze ve meyveler hem öğününüzün vitamin minereal içeriğini artırır, hem de size zindelik verir.

6. Kahvaltıda ve sınavdan bir gün önce çok yoğun tuzlu ve yağlı gıdaları tüketmeyin. Bu yiyecekler daha fazla susamanıza sebep olacaktır.

7. Besin zehirlenmeleri veya sinidirim sorunlarından kaçınmak için sınav günü ve sınavdan önceki günlerde dışarıda gıda tüketmemeye özen gösterin. Aynı şekilde sınavdan bir gün önce kurubaklagiller gibi gaz yapıcı besinleri de tüketmeyin.

8. Sınav sabahı kavrulmamış badem, fındık ve cevizden 2’şer adet tüketebilirsiniz. Yağlı tohumlar, içerdikleri omega-3 gibi yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarının önemli bir destekçisidirler. Ayrıca protein kaynağı olmaları sebebiyle zindelik de verirler.

Sınava gireceklere zihin açıklığı ve başarılar dilerim.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo Verdiren Amino Asitler
ikballe şifalı bitkiler
Beyin ve Vücut Sağlığı İçin Doğru Beslenme
Mutfağınızda İlaç Gibi Olan Besinler
iştah kesiciler
Kas Yapmak İçin Nasıl Beslenmelidir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.