ŞINAV İLE İLGİLİ HER ŞEY
Şınav, vücudun aşağı indirilmesi ve yukarı kaldırılması esasına dayanan barfiks yada mekik gibi pratik bir spordur. Kadın – erkek demeden her insan sağlam bir görüntüye sahip olmak ister. Bunu elde etmek için çoğu kimse ise spor salonlarını tercih eder. Oysa ki, şınav adı verilen temel hareket, vücudunuzdaki bir çok kas grubunu çalıştırmaya yönelik sağlam bir egzersizdir. Sadece şınavın, birden fazla çeşidi bulunmakta ve değişik kas gruplarını çalıştırmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

ŞINAV HANGİ KAS GRUPLARINI ÇALIŞTIRIR?
Şınavın en bilinen yönü göğüs kaslarını çalıştırdığıdır. Bu ek olarak şınav, arka kol, sırt ve omuz kasları için de birebirdir. Denge sağlanabilmesi için de karın ve bacak kasları kullanılmaktadır. Elbette, süreklilik arz ettiği sürece ve istikrarlı olunduğunda benzersiz sonuçlar verir. Kendiniz ile gurur duyarsınız. Bu arada, şınav hareketinin doğru yapılması gerektiği (dengeli yapılması) ve nefes alınıp verilmesine de özen gösterilmesi gerektiğini belirtmemiz gerek.

Şınav, genelde kilolu kimseler için sıkıcı olabilir. Artan ağırlığını bedeninizi kaldıramamanıza yol açabilir hatta bu hareketi yapmaktan vazgeçebilirsiniz de.  Günümüzde bu amaçla üretilen göğüs destekli ve ağırlığı ayarlanabilen kolaylıkla şınav hareketini yapabileceğiniz araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar bir internet kadar uzağınızda. Bu araçlar sayesinde hafiften başlayarak kendi ağırlığınızı kaldırıncaya kadar vücudunuz geliştirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL ÇEKİLİR?

  • El ve ayak parmak uçları yere konur. Ayak uçları ve topukları bitişik olmalıdır.
  • Elleriniz omuz hizası kadar olmalı (ideal olan)
  • Tercihe göre ellerin yönü, uzaklığı değiştirebilir
  • Baş-sırt-kalça-diz-ayak düz bir şekilde inip – kalkmalıdır
  • Baş ve yüz ileriye doğru bakmalıdır.
  • Gücünüzün yettiği ölçüde göğüs yere yakınlaştırmalısınız. Eğer kedinize güveniyorsanız, ellerinizi yüksek bir yere koyarak şınav çekebilirsiniz. Yüksekliğin fazlalaşması göğsünüze binen yükü artıracaktır. Daha zorlanmak isterseniz ayaklar yüksek bir yere konularak ve yukarıdaki maddeler de göz önünde bulundurularak şınav çekilir. Bir diğer seçenek ise sırtınıza dengeli bir yük (kum torbası yada bir çocuk gibi) alarak şınav hareketini uygulayınız. 

NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

  • Bedenin düz durumu korunmalıdır.
  • Yapacağım diye aşırı zorlamanın bir amacı yoktur.
  • Çekebileceğiniz kadar şınavı setler halinde uygulayınız (durumunuza göre genelde 4’ er tercih edilmeli, örnek 6’şar şınav ve 4 set halinde gibi… artırılabilir).
  • Şınav öncesinde omuz, kol, bel ve bilekler 5 dakika kadar ısındırılmalı. Esneme ve germe hareketleri yapılmalı. Isınmadan şınav için zorlanılmamalı.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alkol Aldıktan Sonra Terleme
yüzmenin tarihçesi
B12 Vitamininin Yararları
Kalıp Kalıp Çıkan Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?
Domates Deyip Geçme: İşte 10 Faydası
Uzun Ömürlü Olmayı Sağlayan Baharatlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.