Sindirim bozukluğu

Sponsorlu Bağlantılar

Sindirim organındaki bir rahatsızlıktan dolayı, hazmın normal olmayaışına sindirim bozukluğu denir. Sebepleri; Normalden çok yemek, normalden az yenildiğinde ise yanma meydana gelir, yemekten hemen sonra ağır işlerde bulunmak, çok su içmek, midede ağrı sızı yara olması karaciğer veya dalaktan anormal sıvıların mideye dökülmesi. Eğer hazımsızlık iyice belirgin hale gelinmişse tedavisi zordur.

Belirtileri;

Mide ekşimesi, kusma, bağırsaklarda hareket, ishal, vs.

Tedavi:

Süt: en faydalı süt, inek sütüdür. Çünkü yağı azdır, süt mide ve bağırsakları normal bir şekilde yumuşatır. Bal ile şerbet yapılıp içilirse mide ve bağırsaktaki iltihaplı yaraları kötü unsurlardan temizler. Mümkünse deve sütü iyisidir.
Bal: hazmı kolaylaştırır, midenin en güzel dostudur. Sabah ve akşam aç karnına ve yemeklerden epeyce sonra alınmalıdır. Ilık su ile şerbet yapılarak alınır.

Yazar Hakkında
Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız
  • Kanal D Doktorum Programı
  • Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

  • Samanyolu TV Hayatın Nabzı Programı
  • Opr. Dr. Bülent Erkurt'un sunumuyla Hayatın Nabzı hafta içi her sabah, saat 08:30'’da Samanyolu TV'de

  • ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER
  • “ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor