Sindirim organındaki bir rahatsızlıktan dolayı, hazmın normal olmayaışına sindirim bozukluğu denir. Sebepleri; Normalden çok yemek, normalden az yenildiğinde ise yanma meydana gelir, yemekten hemen sonra ağır işlerde bulunmak, çok su içmek, midede ağrı sızı yara olması karaciğer veya dalaktan anormal sıvıların mideye dökülmesi. Eğer hazımsızlık iyice belirgin hale gelinmişse tedavisi zordur.

Sponsorlu Bağlantılar

Belirtileri;

Mide ekşimesi, kusma, bağırsaklarda hareket, ishal, vs.

Tedavi:

Süt: en faydalı süt, inek sütüdür. Çünkü yağı azdır, süt mide ve bağırsakları normal bir şekilde yumuşatır. Bal ile şerbet yapılıp içilirse mide ve bağırsaktaki iltihaplı yaraları kötü unsurlardan temizler. Mümkünse deve sütü iyisidir.
Bal: hazmı kolaylaştırır, midenin en güzel dostudur. Sabah ve akşam aç karnına ve yemeklerden epeyce sonra alınmalıdır. Ilık su ile şerbet yapılarak alınır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akciğer kanaması
pankreas kistleri
Arı Sütünün Faydaları
Nasıl Beslenmeliyim
Tuz Kullanımı
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.