SİNİR AĞRISIsinir ağrısı

Sinir ağrısı tıpta nevralji olarak bilinmektedir. Sinirler beyinden emirleri alıp bedene götüren ve bedendeki hisleri alıp beyne götürürler. Sinirler herhangi bir nedenle zarar gördüğünde, zedelendiğinde, hasarlandığında iletmiş olduğu bilgilerde bozukluklar oluşur ve nevralji adı verilen durum ortaya çıkar. Nevralji ağrısı tanımlaması zor ve vakanın geliştiği kişi ağrının tarifini tam olarak yapamamaktadır. Yaşanan, bilinen ağrılardan farklı özellikte olup elektriklenme, karıncalanma, uyuşma, batma, yanma, donma gibi böyle garip hisler ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer yandan ağrının başka bir özelliği ise sürekli, genellikle, nadir olarak girip çıkan, değişen ağrılardır. Böyle bir duruma sinirlerden bilginin iletilmesi esnasında bozulması ve bozulan bilgide vücutta var olmayan hislerin, varolmayan bilgileri beyne götürmesidir. Vücudun her yerinde sinir vardır ve vücudun her yerinde nevralji görülebilir. En sık ve en çok bilineni trigeminal nevraljidir, yüzün duyusunu veren sinirlerin zarar görmesi sonucu oluşan ağrılardır. Ön bacaklarda özellikle el bileği ve dirsekte sinirlerin sıkışması sonucunda oluşan nevraljilerde vardır.

Yüz Nevraljisi

Yüz nevraljiji trigeminal nevralji olarak ifade edilir ve yüzün duyusunu veren sinirin zarar görmesinde ortaya çıkar. Trigeminus üç başlı demektir, kulağın önünde bir kökü vardır, o kökten üç tane bulunmaktadır. Üst çeneye ve alt çeneye kadar dal vermektedir. Bu dallar üst ve alt çeneden başlayarak bütün yüzeye yayılarak çok şiddetli elektrik, çok şiddetli bir şekilde batma tarzında dayanılmaz ağrılar yapabilir. Genellikle trigeminal nevralji saniyelerle girer sinir ağrısı nevraljiçıkar, sık sık tekrarlayan, ara ara girip çıkan ama çok dayanılmaz anında çok şiddetli ağrılardır. Konuşmak, yemek yemek, rüzgar gibi etkenler nevralji rahatsızlığını tetikleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nevralji dediğimiz durum sinirin ağrısıdır ve sinirin bilgiyi beyne götürmesinde meydana gelen bozulmadır. Bu bozukluk ise küçük bir dokunmayı, bir rüzgarı, bir hareketi farklı bir şeymiş gibi elektriklenme, çakma, yanma, çok şiddetli bir problem varmış gibi algılayarak beyne götürmektedir. Trigeminal nevralji olduğunda tedavi olarak genelde ilk aşamada ilaçlar kullanılır. Epilepsi ve sara hastalıklarında kullanılan ilaçlar en çok kullanılan tedavilerdir. Bu ilaçlar sinirin hassasiyetini azaltıp siniri kontrol etmeye çalışan ilaçlardır. Doğrudan tedavi etmezler, baskılarlar. Eğer bununla baş edilemezse sinirin bu sefer özel bir bölgesine uygulamalar, enjeksiyon tarzı siniri baskılayacak uygulamalar denenir.

Yine başarılı olunamazsa bu sefer sinir beyne gidiyordur, beyindeki bölgesinde bir beynin içeri girdiğinde özellikle bir damarla yan yana seyreder, o damarın üzerine baskı yapıyor mu diye kontrol edilip o bölgeye ameliyatlar uygulanmaktadır. Bu tedaviler aşama aşama denenmektedir. Trigeminal nevraljide bu aşamalarda başarı sağlanabilir. Bunlara rağmen başarı sağlanamayan hastalarda vardır. Trigeminal nevraljide şunu unutmamak gerekir; ağrı ve bir sıkıntı varsa sinir bir şekilde hasarlanmaktadır. Bu hasarı oluşturan nedeni çok ince bir gözle elden geçirip, asıl nedene inildiği taktirde tedavi çok rahatlıkla sağlanabilir.

Sinir Ağrısı ile Başka Hangi Belirtiler Oluşabilir?

Sinirlerin özelliği vücuttaki bilgileri beyne götürmesidir. Bir yere dokunduğumuzda; sıcak mı soğuk mu, sert mi yumuşak mı, yakıyor mu, batıyor mu gibi bilgileri beyne sinirler götürür. Sinir hasarlandığında belirtiler ortaya çıkar ama belirtiler götürdüğü bilginin bozulması şeklindedir. Aslında bedende olmayan bazı şeyleri varmış gibi beyne bilgi götürür. Yanıyormuş, dokunuyormuş, batıyormuş gibi hisleri sanki orada bir problsinir ağrısı tedavisiem varmış gibi beyne bilgi olarak götürür. Tanımlanması zor ve alışılan ağrı tarzından farklı olması nedeni ile bir kişi bunları yaşadığında nevralji olduğunu çok iyi anlayabilir. Vücudun her yerinde sinir vardır ve her sinir zedelendiğinde problem çıkabilir.

Nevralji Nasıl Tedavi Edilir?

Nevralji sinir ağrısı olduğu için normal ağrı kesiciler siniri etkilemez. Nevraljide de en temel ve yaygın yaklaşım ilaç kullanmaktır. Fakat bu ilaçlar bildiğimiz ağrı kesiciler değil, sinir sistemini tedavi edebilecek ağrı kesici ilaçlar kullanılmalıdır. Sinirde meydana gelen bilgi bozukluğunu ortadan kaldıracak özelliğe sahip ilaçlar kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aşermek
İdrarda Şeker Nedenleri
Bağırsak Kurtlarına Bitkisel Tedavi
Potasyum İçeren Besinler
Çocuk Düşürmek
Bunyon Nedir? Bunyon Cerrahisi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.