SİNÜS TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER, NE İYİ GELİRSinüs Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir

Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, grip veya sinüzit gibi enfeksiyonlar; alerjiler, sigara dumanı gibi tahriş ediciler ve alerjik olmayan diğer kronik hastalıklar nedeniyle burun dokularının tahriş olması sonucu gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan kılavuzlara göre, sinüs tıkanıklığı tedavisi için en iyi yaklaşım belirtileri hafifletmek için tıbbi ve tıbbi olmayan farklı tedavi yöntemlerini bir arada kullanmaktır.

EVDE YAPILACAK YÖNTEMLER

Buhar uygulaması yapabilirsiniz. Bir kabın içine sıcak su döküp yüzünüzü üzerine doğru eğin. Sudan yükselen buharı solumaya çalışın. Başınızın üzerine bir havlu veya başka bez atarak buharın yan taraflardan kaçmasını önleyebilirsiniz. Yanma riskine karşı yüzünüz ile su arasındaki mesafeyi iyi ayarlayınız. Gözleriniz kapalı şekilde burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan dışarı verin. Yaklaşık 10 dakika boyunca ya da suyun buharı bitinceye kadar bu şekilde buhar uygulamasına devam ediniz. Uygu sırasında ve sonrasında burnunuzu sümkürünüz.

 • Suyu kaynatırken, kaynar suyu kaba alırken ve uygulama sırasında yakınınızda çocuk olmamasına dikkat ediniz.
 • Bu tekniği her iki saatte bir veya istediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz. Kolay yapılabilen bir uygulama olduğu için sadece evde yapmanız gerekmez. İşyerinde de imkan varsa yapabilirsiniz.
 • Buhar uygulamasının etkisini arttırmak için suyun içine bitkiler ve birkaç damla esansiyel yağ da ilave edebilirsiniz. Nane, kekik, adaçayı, lavanta, çay ağacı yağı ve lavanta yağlarının da aynı zamanda anti-bakteriyel, anti-mantar ve antiseptik özellikleri de vardır.

Sıcak duş alabilirsiniz. Uzun, sıcak bir duş alarak da yukarıda açıklanan buhar tedavilerine benzer fayda alabilirsiniz. Duş ve banyonun sıcak suyu nemli hava üreterek ve bunu solumanızı sağlayarak sinüs basıncının düşürülmesine ve burun tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olur. Suyun buharı burun kanallarını nemlendirecek, mukus sıvılarını gevşetecek ve bu sayede temizlenmesini de kolaylaştıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Burun tıkanıklıklarını açma ve sinüslerde basıncı düşürmek için başvurulabilecek diğer bir sıcak uygulama yöntemi ise, yüzünüze sıcak kompres uygulamaktır. Nemli bir bezi iki ya da üç dakika boyunca mikrodalga fırında ısıttıktan sonra burun ve etrafına kompres yapın. Kendinizi yakmamaya dikkat edin.

Burnunu tuzlu su ile yıkayabilirsiniz. Yarım çay kaşığı ılık su ile yeterli miktarda suyu karıştırıp çözelti haline getirin. Eczaneden aldığınız şırınga benzeri aparat yardımıyla çözeltiyi burun kanallarınıza gönderin. Tuzlu su burundaki salgıları gevşetecek ve akmasını kolaylaştıracaktır. Her bir burun deliğine iki sprey şeklinde uygulayınız.

Çözelti için hazır su, arıtma suyu veya kaynatıp sonra soğuttunuz sudan kullanın. Her kullanımdan sonra kullandığınız aparatı yıkayın ve hava alarak kurumasını sağlayın.

Neti pot kullanmayı deneyebilirsiniz. Neti pot, çaydanlığa benzer ama daha küçük boyutlardaki bir cihazdır. Sinüs kanallarının temizlenmesinde faydalı olması ile tıp camiasında ünlenmiştir. Neti pot, bir burun deliğinden verdiği sıcak suyu diğer burun deliğinde çıkarmaktadır. İçine sıcağa yakın ılık su doldurup başınızı uygun pozisyona getirisiniz. Daha sonra bir burun deliğinden suyu verip diğer burun deliğinden çıkması sağlanır. Bu işlem diğer burun deliği için de tekrarlanır.Sinüs Tıkanıklığına Doğal Çözümler

 • Yukarıda da belirtildiği gibi kullanılacak suyun steril ve arıtılmış olması önemlidir. Her kullanımdan sonra da neti potu yıkamayı unutmayın.
 • Neti pot kullanımı ile alakalı bir rapora göre nadir görülen “amoebic enfeksiyonlar” a neden olabildiği söylenmiştir. Bu riskin önüne geçmek için kullanılacak su için yukarıdaki kriterlere göre davranılması önleyici olacaktır.

Nemlendirici kullanabilirsiniz. Burun kanallarının nemli kalması soluduğunuz havanın nemli olması ile de ilişkilidir. Bu nedenle fazla vakit geçirdiğiniz ortamlar ve yatak odanızda nemlendirici cihaz kullanabilirsiniz. Nemlendirici cihazlar havaya buhar ve nem takviyesi yaparak burun kanallarının temizlenmesini kolaylaştırır.

 • Burun kanalları tıkandığı zaman, özellikle sinüsler ve burun kanallarını nemlendirmeye odaklanmak gerekir. Birçok kişi eğer burun akıntısı oluyorsa bunun önüne geçmek için havanın kuru olmasını gerekli görmektedir. Ancak kuru hava burun kanallarında daha fazla tahrişe neden olur.
 • Nemlendirici cihazları özellikle kış mevsiminde kullanmak önemlidir. Çünkü merkezi ısıtma ve diğer ortam ısıtma yollarından dolayı hava daha çok kurumaktadır.
 • Bir şişe sıcak suyu burnunuza tutmanız da benzer nemlendirici etkiyi yaratabilir.

Bol sıvı tüketiniz. Günlük en az 8 bardak su içmeye çalışın. Bol sıvı tüketmeniz, burun tıkanıklıklarının giderilmesi, mukus sıvılarının çözülmesi ve sinüs basıncının

 • Burun kanallarındaki mukusun incelmesi dışarı temizlenmesini daha kolay hale getirir. Bu nedenle sinüs basıncının oluşmaya başladığını fark ettiğinizde daha fazla sıvı tüketmeye başlayın.
 • Sıcak çay da buhar ile benzer etki sağlar. Çayın sıcaklığı burun salgılarının dışarı akmasını izin verir.

Baharatlı bir şeyler yiyin. Sıcak salsa, biber ve diğer baharatlı yiyecekler burun salgılarının akmasını tetikler ve böylece sinüslerdeki baskının hafifletilmesine de yardımcı olur. Salgıların nemli ve yeterince sıvı olduğu durumlarda burun temizliği daha kolay olur.

Suşi sevenler wasabi deneyebilir. Üstüne ekilen baharat, sinüs basıncını geçici olarak rahatlatır.

Acupressure veya manuel masaj deneyebilirsiniz. Orta parmağınız ve işaret parmağınızla nazik şekilde ve dairesel hareketlerle frontal sinüs ile orbital sinüs arasındaki yani burun ve göz (maksiller sinüs) arasındaki alanda uygulayın. Bunu birkaç dakika boyunca devam ettirin ve hemen sonrasında da burnunuzu sümkürün.

Ayrıca nane ya da biberiye yağı da uygulayabilirsiniz. Burun bölgesine bu yağlarla yapacağınız masaj, sinüs kanallarını açabilir.

sinüs tıkanıklığı nasıl giderilirEgzersiz yapabilirsiniz. Doğal bir dekonjestandır. Kalp hızınızı salgıları temizlemeye yetecek kadar biraz yükseltir. 15 dakikalık bisiklet sürmeniz ve aerobik egzersizler yapmanız burnunuzda rahatlama sağladığını fark ettirecektir.

Tempolu yürüyüş yapma gibi daha orta yoğunlukta egzersizler de deneyebilirsiniz.

Başınızı yüksekte tutun. Geceleri uyuduğunuz başınızın altına ekstra yastık koyarak yükseltebilirsiniz. Kolay nefes almayı sağlayacak ve sinüs basıncının artmasını önleyecektir.

KULLANILABİLECEK İLAÇLAR NELERDİR? 

Nazal steroid spreyler kullanabilirsiniz. Reçetesiz olarak satılan “flutikazon (Flonase)” ve “triamsinolon (Nasacort®)” gibi nazal steroidler burun kanallarındaki iltihaplanmayı azaltır. Nazal steroid spreyler, uyuşukluk ve ağız kuruluğu gibi birçok dekonjestan ve antihistaminiğin neden olduğu önemli yan etkiler içermez. Steroidin tam etkisi göstermesi için birkaç gün geçmesi gerekir. Yani anlık ve hızlı bir rahatlama sağlamaz.

 • Eğer Flonase spreyini kullanıyorsanız tipik dozu günde her burun deliğine iki kezdir.
 • Ayrıca “mometasonfuroat (Nasonex®)” gibi reçete ile verilen diğer nazal steroidler de vardır.
 • Potansiyel yan etkileri arasında hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı gösterilebilir.
 • Son zamandaki veriler, intranazal steroidlerin sinüs tıkanıklığı tedavisinde ilk öncelik olması gerektiğini söylemektedir.

Antihistaminik alabilirsiniz. Bazı insanlar antihistaminikleri burun tıkanıklığı için faydalı bulmaktadır. Özellikle de sinüs enfeksiyonlarının uzun ömürlü ve tekrarlı olduğu durumlara yararlı etkileri olabilir. Oral antihistaminikler arasında “difenhidramin (Benadryl)”, “setirizin (Zyrtec)” ve “Loratadin (Claritin)” bulunur. Bazı eski antihistaminiklerin önemli yan etkileri bulunmaktadır. Burun dokusu mukoza zarının kuruması, salgıların katılaşması ve uyuşukluk gibi yan etkileri bulunmaktadır.

 • Tıkanıklık için her sekiz saatte bir 25 mg’lik Benadryl alınız. Bu ilaç uyuşukluk ve zihinsel belirsizlik gibi yan etkilerinden dolayı çok iyi tolere edilmez.
 • Günde bir kez 10 mg Zyrtec alınız. Aynı zamanda altı yaşından büyük çocuklar da kilolarına göre günde 5-10 mg’lık dozlar şeklinde bu ilacı alabilir. Önerildiği şekliyle kullanınız. Biraz uyuşukluğa neden olabilir.
 • Günde bir kez 10 mg Claritin alabilirsiniz. Bu ilaç gibi ikinci kuşak antihistaminikler çok daha gelişmiş bir yan etki profiline sahiptirler ve uyuşukluğa neden olma ihtimalleri daha azdır.
 • Ayrıca, azelastin (Astelin, Astepro) ya da olopatadine hidroklorür (Patanase) gibi reçeteli bir antihistamin burun spreyi de deneyebilirsiniz.

Dekonjestanlar kullanabilirsiniz. Reçetesiz bir dekonjestan veya ilaç kullanarak burun kanallarının açılması suretiyle sinüslerdeki basıncı da düşürebilirsiniz. Ancak sprey ya da tablet olsun fark etmez, kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızda ve öneriler doğrultusunda kullanmanızda fayda var. Eczanede satılan bu ürünleri sprey veya tablet şeklinde bulabilirsiniz.Sinüs Tıkanıklığından nasıl kurtulurum

 • Burun spreylerini her defasında 3 günden fazla kullanmamak gerekir. Uzun süreli kullanımı ise nazal pasajlarda “ribaund” etkisi yaratır. Ancak SUDAFED yada Bronkaid tabletlerini bir hekim denetimi olmadan bile iki haftaya kadar kullanabilirsiniz.
 • Spreylerin gereğinden uzun süreli kullanımının geri tepkilere neden olduğunu belirttik. Tabletler spreylere göre daha uzun süreli kullanılabilir ve şişme şeklindeki geri tepkilerin görülme olasılığı daha azdır ama çarpıntı ya da kan basıncında artışla karşılaşabilirsiniz.
 • Çinko içeren burun spreylerinden kaçının. Nadir olmasına rağmen koku duyusunun kalıcı kaybı söz konusu olabilir.

Uyarılar

 • Eğer sinüs tıkanıklıkları yukarıdaki tedavileri 10 gün boyunca kullanmanıza rağmen geçmediyse doktorunuza görünün. Bu durum alerjiler gibi altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olabilir.
 • Eğer düşük dereceli bir ateş veya baş ağrısı ile beraber burun salgılarında da renk veya doku değişikliği fark ederseniz vakit kaybetmeden bir doktora görünün. Bu durum da antibiyotik kullanımını gerektiren bir sinüs enfeksiyonuna işaret edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gece Öksürüğü Neden Olur
Akciğer kanaması
Kolesterolün Zararları
Trigliserit ölçümü öncesinde nelere dikkat edilmelidir?
Ani Kilo Kaybı ve Yorgunluk
Folik Asit Alımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.