SİNÜZİT TEDAVİSİ
Kendimize dikkat etmediğimiz zaman genellikle soğuk havalarda başımızın yüz veya alın bölgesinin “kırmızı alarm” verdiği olmuştur. Sinüzitte her kırmızı alarm, dayanılmaz sızı anlamına gelmektedir. Soğuk havalar diyoruz, çünkü soğuk havalar veya soğuk sinüzitin en büyük nedeni. Çünkü soğuk havalar her insanın burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan ve “sinüs” adı verilen boşlukların iltihaplanmasının bir numaralı nedeni. Yazımızda sinüzit adı verilen hastalığın belirtileri, nedenleri ve tedavisini konu alan bir makale okuyacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

SİNÜZİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Eğilme, başınız yerde iken kalkma veya başınızı sallama gibi hareketler esnasında hissedilen zonklayıcı ağrı,
  • Yetişkinlerde tek taraflı burun akıntısı,
  • Yüzde dolgunluk hissetme,
  • Uzun süren burun tıkanıklığı,
  • Yeşil tonlardaki burun akıntısı, burundan konuşma,
  • İleri safhalarda: gözde ağrı, çift görme, yüzün şişmesi, ağır iltihaplanmalar,
  • Koku algılamada yetersizlik,
  • Uyuşukluk, çalışma isteksizliği ve depresyon,
  • Nefes alırken zorlanma gibi belirtiler görülebilir.

NEDENLERİ NELERDİR?
Sinüslerin içinde bulunan ve mukoza adı verilen tabaka mikrop kapmaya yatkındır. Mikrop kapması sonucu bu tabaka şişer, delikler kapandığı zaman sinüslere basınç yapar. Kafatasındaki bu basıncın artmış olması da ağrı meydana getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sinüzitin en büyük nedeni nezle veya soğuk algınlığıdır. Bunları saçın ıslak bir şekilde soğuk havada dolaşılması takip edilmektedir. Genç ergenlerde jöle kullanımı da sinüzite davetiye çıkarmaktadır. İlaveten sık sık suya atlamak, sigara kullanımı ve burun kemiğinin eğri olması da sinüzite yol açar.

SİNÜZİTTE PRATİK ÇÖZÜM
Buruna derin derin su almak sinüzit tedavisinde etkili bir çözümdür. Bu çözüm birçok kişi tarafından tecrübe edilmiştir.

İlgi çekici bir tespit: Abdest alırken de vücudun her yerinde çok az su kullanılması bilhassa vurgulanırken, buruna ise bol su alınması isteniyor. Bu uygulama beş vakitten hesaplanırsa onbeş defa eder. Bu durum tıbbi ifadeyle burun drenajıdır. Bu da burnun nemli kalması manasına gelir ki tedavinin en emin yoludur. Bu konuda Türkiye’nin en büyük pediatri otoritesi Prof. Dr. Şinasi Özsoylu, sinüzit tedavisinde abdestin önemini vurguluyor. Bir litre suya9 gram tuz konarak, bunun buruna çekilmesinin tek basına sinüzitlerin birçoğunu tedavi edebileceğini ifade ediyor.

SİNÜZİTİN TIPTAKİ TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Tedavinin temel amacı sinüsleri kapatan ve iltihap yapan bakteri ve virüsleri yok etmek ve sinüsleri açmaktır. Bu nedenle hafif dereceli sinüzitlerde doktor kontrollü antibiyotik kullanımı tavsiye edilmektedir. Antibiyotik tedavisi ile bu sinüslerin açılması mümkündür fakat kullanılan antibiyotik son dozuna kadar tam vaktinde alınmalıdır. Diğer yöntemler ise şu şekildedir.

Balon Sinüsoplasti: Yeni bir yöntem olan Balon Sinüsoplasti ile genel anestezi ile burun içine girilir ve sinüsler kısa sürede(15 Dakika) temizlenir hasta normal hayatına 1 gün sonra döner.

Ameliyat: Burun içerisinde nefes almayı engelleyen et ya da kemik varsa ameliyat ile alınır.

Tavsiyeler: Evde havanın nemli olmasına dikkat ediniz. Soba veya kalorifere buharlaşması için su bidonları koyabilirsiniz. Bu davranış sinüzit’e değil tüm KBB hastalıklarına çok iyi gelecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
tüp bebek tedavisi işlem basamakları
Epilepsi Hastaları ve Ev Düzeni
Kekemelik ve Tedavisi
AIDS Hastalığı
Pnomoni (zatürre) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Gaz ve Gaz Sancıları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.