SİNÜZİT HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

sinüzitSinüzit kavramını açıklayabilmek için ilk önce ‘sinüs’ kelimesinin tanımını yapmamız gerekir. Sinüs, her insanın burun ve göz çevresindeki kemiklerin içinde bulunan boşluklardır. Şayet bu boşlukların içindeki tabakanın herhangi bir sebebe bağlı olarak iltihaplanması sonucu ise sinüzit hastalığı meydana gelir. Genel olarak sonunda –it eki alan kelimeler bir iltihap olduğunu belli eder. Makalemizde yakalandığınızda dayanılmaz sızılar veren sinüzitle ilgili birçok sorunun cevabını ve en önemlisi basit tedavi tekniklerini bulacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

SİNÜZİT MİYİM?

Sinüzitte meydana gelen en belirgin şikyetler şunlardır. Eğer;

 • Eğilme, öksürme, başınız yerde iken kalkma veya başınızı sallama gibi hareketler esnasında yüzde, yanaklarda, alında veya göz çevresinde ortaya çıkan zonklayıcı ağrısı,
 • Uyuşukluk, çalışma isteksizliği ve depresyon gibi belirtiler,
 • Özellikle erişkinlerde tek taraflı burun akıntısı,
 • Koku alma bozukluğu yda kaybı,
 • Burundan nefes alırken zorlanma,
 • Çok nadiren de diş ağrısı görülüyorsa sinüzitten şüphelenilmelidir.

NEDEN SİNÜZİT OLUYORUZ?

sinüslerSinüslerin içinde bulunan ve mukoza adı verilen tabaka şiştiği veya deliklerin kapandığı zaman sinüslere basınç yapar. Kafatasındaki bu basıncın artmış olması da ağrı meydana getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu mukoza dokusu mikrop kapmaya çok elverişli bir yapıdadır. Sinüzite, nezle veya soğuk algınlığı neden olmaktadır. Özellikle saçın ıslak bir şekilde soğuk havada dolaşılması sinüzite neden olan en büyük sebeplerdendir. Bazen sık sık suya atlamak da sinüzite sebep olur. Çünkü burun ve sinüs delikleri birden bire tıkanır. Bu tahriş ve mikroplu suyun yaptığı sinüzittir. Burun kemiğinin eğri olması da sinüzite yol açar.

SİNÜZİT ÇEŞİTLERİ

İki tür sinüzit vardır: Akut ve kronik (ani-şiddetli ve uzun süren).

Akut sinüzit daha çok görülen veya bakterilerin yaptığı bir enfeksiyondur. Nezle sonrası enfeksiyonlar, diş apsesi ve eğri burun kemiği bunun örnekleridir.

Kronik sinüzit, arada görülen akut enfeksiyonların iyi tedavi edilmemesinden ortaya çıkar. Daha önceki bu tür enfeksiyonların üst üste gelmesiyle sinüs delikleri kapanır ve akıntı dışarı çıkamaz.

NE YAPMALIYIM?

 • Dışarı çıkmayın ve çevre ısısını aynı tutun.
 • Başınızı aşağıya eğmeyin. Bu ağrıyı artırır.
 • Rahatlamak için bir kapta su kaynatarak buharı içinize çekin,
 • Sıvı gıdalar tüketin,
 • Burun ve nefes açıcı kullanılabilir,
 • Burun kemiğinin neden olduğu sinüzitlerde ise ameliyat gerekebilir.
 • Sigara içmeyin.

Bunu yanı sıra birçok kişi tarafından tecrübe edilen şu pratik ve kolay çözümü söylemeden geçmeyelim.

Abdest alırken vücudun her yerinde çok az su kullanılması bilhassa vurgulanırken, buruna ise bol su alınması isteniyor. Bu uygulama beş vakitten hesaplanırsa onbeş defa eder. Bu durum tıbbi ifadeyle burun drenajıdır. Bu da burnun nemli kalması manasına gelir ki tedavinin en emin yoludur.

Türkiye’nin en büyük pediatri otoritesi Prof. Dr. Şinasi Özsoylu, sinüzit tedavisinde abdestin önemini vurguluyor. Bir litre suya 9 gram tuz konarak, bunun buruna çekilmesinin tek basına sinüzitlerin birçoğunu tedavi edebileceğini ifade ediyor.Şifalar getirmesi temennisi ile…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
YÜKSEK ATEŞ İLE BİRLİKTE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?
Kavum Septum Pellusidum
ASTIM NEDENLERİ NELERDİR?
Migren Ağrısı
Gürültü kirliliği ve sağlık
Ergenlik Sivilceleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.